پیشرفته مقالات

ایجاد قرارداد های هوشمند بر بستر پروتکل بیت کوین؛ با RSK آشنا شوید!

بیت کوین به ما نشان داده است که می‌توان از فناوری بلاک چین برای ایجاد یک ارز قابل اعتماد و سالم استفاده کرد. اتریوم با توسعه قرارداد های هوشمند که چشم‌انداز این فناوری را فراتر از ایجاد ارز گسترش داد، به ما پتانسیل‌های نهفته در بلاک چین را نشان داد. در قدم بعدی، بلاک چین RSK در حال ایجاد قرارداد های هوشمند بر بستر پروتکل بیت کوین است و بدین ترتیب، امنیت و برند بیت کوین را با انسجام قرارداد های هوشمند ترکیب می‌کند.

در این مقاله، به بررسی قرارداد های هوشمند RSK و نحوه تاثیر و کمک آن به توسعه‌دهندگان در خصوص ایجاد تغییر چشمگیر و معنادار در جامعه می‌پردازیم.

قرارداد های هوشمند RSK چه تفاوتی با سایر قرارداد های هوشمند دارد؟

قرارداد هوشمند بیت کوین-RSK

امروزه تعداد پروژه‌های بلاک چین بسیار زیادی وجود دارد که مدعی‌اند پروتکل‌های قرارداد هوشمند غیرمتمرکز و مقیاس‌پذیر هستند. هرچند با بررسی دقیق‌تر به نظر می‌رسد که بخش عمده‌ای از این پروتکل‌ها حداقل در یکی از بخش‌های سه‌راهی بلاک چین با مشکل مواجه هستند. این سه راهی عبارت است از مقیاس‌پذیری، غیرمتمرکزسازی و امنیت.

اگر پروتکلی غیرمتمرکز و ایمن باشد، احتمالا مقیاس‌پذیر نیست. تاکنون هیچ پلتفرم قرارداد هوشمندی وجود نداشته است که با موفقیت توانسته باشد این سه عامل مهم بلاک چین را به طور همزمان برطرف کند. قرارداد های هوشمند RSK به دنبال اصلاح این موضوع هستند. بلاک چین RSK یک زنجیره جانبی برای شبکه اصلی بیت کوین است. این موضوع بدان معنا است که RSK قدرت شبکه بیت کوین را کاهش نمی‌دهد. نکته قابل ذکر این است که بلاک چین RSK از طریق پشتوانه دوطرفه به بلاک چین بیت کوین متصل است.

به عبارت ساده می‌توان گفت این دوطرفه بودن به معنای مکانیزمی است که انتقال یکپارچه ارزهای دیجیتال از یک زنجیره به زنجیره دیگر را تسهیل می‌بخشد. در خصوص RSK، کاربران باید بیت کوین خود را در ازای مقدار یکسانی توکن rBTC در زنجیره جانبی RSK مسدود کنند. rBTC قیمت بیت کوین را رصد و پیگیری می‌کند و می‌توان از آن برای اهداف مختلف در اکوسیستم RSK نظیر تعامل با قرار‌داد های هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین RSK استفاده کرد.

قرارداد های هوشمند RSK از پروتکل بیت کوین استفاده می‌کند که بهترین سطح امنیت را در این اکوسیستم در اختیار دارد. بیت کوین به خوبی آزمایش خود را گذرانده است و قدیمی‌ترین ارز دیجیتال موجود با بازار قوی است. RSK از این مزایا برای قرار‌داد های هوشمند خود بهره می‌برد تا اطمینان حاصل شود که احتمال هرگونه آسیب‌پذیری در آن کاهش یابد.

رسیدگی به مسأله مقیاس‌پذیری

مقباس پذیری در بلاک چین

اکنون ممکن است از خود بپرسید که پروتکل بیت کوین از لحاظ انجام تراکنش‌ها در مقایسه با سایر پلتفرم‌های قرارداد های هوشمند بسیار کند است. آیا قرار‌داد های هوشمند RSK نیز با مشکل مقیاس‌پذیری مواجه نخواهند شد؟

علاوه بر اینکه بلاک چین RSK یک شبکه برون زنجیره‌ای است، از شبکه RIF Lumino، اولین شبکه کانال وضعیت برون زنجیره‌ای عرضه شده در RSK نیز استفاده می‌کند. RIF Lumino بخش ضروری از اکوسیستم بزرگ RIF است و به کاربران امکان می‌دهد تا آزادانه با سایر شبکه‌های برون زنجیره‌ای بین بلاک چینی نظیر شبکه لایتنینگ و شبکه رایدن و سایر شبکه‌ها تعامل برقرار کند.

شبکه RIF Lumino به کاربران RSK امکان می‌دهد تا سریع و مطمئن به ارسال، دریافت و تبادل توکن‌ها بپردازند. شبکه لایه دوم و تعامل‌پذیر RIF Lumino با موفقیت به بدبینی‌های پیرامون مقیاس‌پذیری قرارداد های هوشمند RSK را رسیدگی و آن را برطرف می‌کند.

کاربردهای قرارداد های هوشمند RSK چه مواردی هستند؟

قرارداد های هوشمند اساسا دارای کاربردهای بسیار زیادی هستند. قرارداد های هوشمند، تعهد بین دو یا بیش از دو طرف تراکنش را به صورت خودکار تبدیل می‌کند. کاربردهای بی‌شماری که این موضوع می‌تواند در صنایع مختلف نظیر مدیریت زنجیره تامین، رفاه عمومی، گیمینگ، نظارت و امور مالی و سایر صنایع ایجاد کند را در نظر داشته باشید. قرارداد های هوشمند RSK هم‌اکنون به دلیل سطح اعتمادی که در بین شرکت‌ها و قانونگذاران دولتی به دست آورده است، برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال، نهاد قانونگذاری بنزین آرژانتین به اسم Enargas از قرارداد های هوشمند RSK برای توسعه هویت های دیجیتال به منظور آسان‌سازی فرآیندهای ثبت، نصب و توزیع بنزین استفاده می‌کند. از طریق قرارداد های هوشمند RSK بر بستر بلاک چین، قانونگذاران شفافیت کامل و کارآمد بودن عملیات و تسریع در فرایند توزیع بنزین را تضمین می‌کنند. قرارداد های هوشمند RSK هم‌چنین به Enargas امکان می‌‌دهد تا سریعا هرگونه شکایت توسط کاربر نهایی را رصد کرده و به آن رسیدگی کنند و از نظارت دائم بر محصولات نفتی اطمینان حاصل شود.

هم‌چنین، RSK با ارائه کیف پول ریزپرداخت مبتنی بر بلاک چین که انتقال‌های بانکی سریع و ایمن بین کاربران را تضمین می‌کند، در حال کمک به یکی از بزرگترین بانک‌های کلمبیا به اسم Banco Davivienda است. کارمزد تراکنش این برنامه در مقایسه با کارمزد رایج کارت‌های اعتباری، بانک‌ها و سایر موسسات مالی بسیار اندک است.

استفاده پلتفرم‌های دیفای از قرارداد های هوشمند RSK

علاوه بر کاربردهای گفته‌شده در صنایع مختلف، از قرارداد های هوشمند در چندین پلتفرم دیفای برای ایجاد دسترسی آسانتر و عادلانه‌تر برای مردم سراسر جهان استفاده می‌شود.

پروتکل دیفای RIF on Chain یا ROC یکی از پلتفرم‌هایی است که از قرارداد های هوشمند RSK بهره می‌برد. ROC یک اکوسیستم دیفای بیت کوین محور است که بر بستر بلاک چین RSK توسعه یافته است و به دارندگان بیت کوین امکان می‌دهد تا درآمد منفعل کسب کنند و از طریق استیبل‌ کوین‌هایی با پشتوانه بیت کوین، نیاز کاربران به ارز دیجیتال بدون نوسان را برطرف می‌کند.

قرارداد های هوشمند RSK در توکن‌های دیجیتال مختلفی که پایه‌های اکوسیستم ROC را تشکیل می‌دهند استفاده می‌شود. این توکن‌ها عبارتند از: RDOC (استیبل کوین با پشتوانه دلار که توسط قرارداد های هوشمند RSK تضمین شده است)، RIFP (توکن با درآمد منفعل به صورت بیت کوین) و RIFX (وضعیت خرید استقراضی غیرمتمرکز لوریج‌شده RIF).

هم‌چنین، قرارداد های هوشمند RSK بنیان پلتفرم دیفای (Money on Chain (MOC را تشکیل می‌دهد. پلتفرم MOC نیز همانند ROC دارای توکن‌های خود با عملکردها و ویژگی‌های عجیب است که کاملا بر بستر قرارداد های هوشمند RSK فعالیت می‌کند.

هنگامی که صحبت از قرارداد های هوشمند می‌شود، گستره احتمالات تقریبا نامحدود است. این موضوع برای قرارداد های هوشمند RSK می‌تواند حتی بیشتر و بزرگتر باشد. قرارداد های هوشمند RSK به توسعه‌دهندگان امنیت و برند بیت کوین را ارائه می‌دهد اما دیگر خبری از مشکل مقیاس‌پذیری و تاخیر نیست.

فرصت‌های موجود برای توسعه‌دهندگان

هیچگونه کمبود ابزار و خدماتی برای توسعه‌دهندگان مشتاق توسعه بر بستر قرارداد های هوشمند RSK وجود ندارد. RSK فرصت‌های متفاوتی را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا راهکارهای قرارداد هوشمند بر بستر بیت کوین ایجاد، ایمپورت و اجرا کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند تمام این اقدامات را بدون نیاز به یادگیری زبان برنامه‌نویسی از ابتدا انجام دهند. فقط شناخت و دانستن سالیدیتی کافی است.

موتور RSK نسخه فورک‌زده و جانبی از ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که تعامل آزادانه با قرارداد های هوشمند اتریوم و سایر ابزارهای مورد نیاز را امکان‌پذیر می‌سازد.

توسعه‌دهندگان می‌توانند قرار‌داد های هوشمند RSK را برای اهداف مختلف نظیر ایجاد توکن‌های غیرقابل تعویض، استیبل کوین‌ها، اوراکل‌های بلاک چین، هویت‌های خودناظر و سایر موارد به کار بگیرند. بدین منظور، RSK طیف وسیعی از ابزارها و پکیج‌های توسعه‌دهنده ارائه می‌دهد که احتمالات و فرصت‌های بسیار زیادی را به وجود می‌آورد.

کتابخانه‌های RSK3

اخیرا، IOV Labs اولین نسخه عمومی rsk3.js را معرفی کرده است که مجموعه‌ای از کتابخانه‌های جاوا با هدف کمک به توسعه‌دهندگانی است که در صدد ایجاد برنامه‌های خود بر بستر بلاک چین RSK هستند. همانند کتابخانه‌های web3.js بلاک چین اتریوم، کتابخانه‌های rsk نیز به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا آزادانه با نود بلاک چین RSK محلی یا ریموت تعامل برقرار کنند. این موضوع، محیط سودمندی را برای توسعه‌دهندگان به منظور ایجاد عملکردهای جدید ایجاد می‌کند.

کتابخانه‌های rsk3 تمرکز بسیار زیادی را بر سطح امنیت، عملکرد و پشتیبانی بلاک چین RSK معطوف می‌کند تا ایجاد برنامه‌ها بر بستر قرارداد های هوشمند را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر و ایمن‌تر کند.

امنیت چشمگیر

از لحاظ امنیت، کتابخانه‌های rsk3 با موفقیت، حسابرسی امنیتی مستقل و سختگیرانه‌ توسط پروتکل امنیت قرارداد های هوشمند Quantstamp را پشت‌سر گذاشته‌اند. این موضوع تضمین می‌کند که توسعه‌دهندگان یک محیط ایمن و مطمئن در اختیار دارند تا بدون آنکه نگران هرگونه هک یا نفوذ امنینی باشند به توسعه برنامه‌های خود بپردازند.

تمرکز بر سادگی

برنامه‌نویسی می‌تواند پیچیده باشد، مخصوصا هنگامی که برنامه‌نویسی قرار‌داد های هوشمند را به این موضوع اضافه کنید که باعث می‌شود بخش کدنویسی دشوارتر شود. به منظور عبور از این مانع، کتابخانه‌های rsk3 تضمین می‌کنند که دشواری و مشکلات کمتری در کد قرار‌داد هوشمند RSK در مقایسه با کتابخانه‌های web3 اتریوم وجود داشته باشد. کدهای کوتاه و دقیق دارای مزایای بسیار زیادی نظیر کاهش تاخیر و زمان کوتاه‌تر فراخوانی تابع است.

ایجاد چشم‌اندازهای جدید از طریق RWallet

شرکت IOV Labs علاوه بر کتابخانه‌های rsk3.js، کیف پول دیجیتال رسمی برای اکوسیستم RSK به اسم RWallet عرضه کرده است که در پلتفرم‌های اندروید و iOS در دسترس هستند.

در ماه می سال جاری، RSK کدبیس RWallet را برای توسعه‌دهندگان معرفی کرد تا در ایجاد کیف پول خود بر بستر بلاک چین RSK به آنها کمک کند. پس از چندین ماه توسعه و اصلاح مستمر، نسخه رسمی RWallet عرضه شد که از کتابخانه‌های rsk3 استفاده می‌کند.

کلام آخر

قرارداد های هوشمند در حال ورود به تمام بخش‌های اقتصاد جهان امروز ما است و طولی نخواهد کشید که استفاده از آنها در تمام صنایع به یک اقدام رایج تبدیل شود. ویژگی منحصربه‌فرد قرارداد های هوشمند در این است که در پشت صحنه رابط کاربری عمل می‌کند. این موضوع بدان معنا است که هنگامی که کاربر نهایی در حال استفاده از برنامه موردنظر است، احتمالا متوجه نمی‌شود که با قرارداد هوشمند در تعامل است. این موضوع دقیقا همان چیزی است که قرارداد های هوشمند را تاثیرگذار می‌کند و باعث شکوفایی بلاک چین RSK می‌شود.

بلاک چین RSK، توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند تا سعی کنند که قرارداد های هوشمند خود را ایجاد کنند.

برای شروع، توسعه‌دهندگان فقط باید یک نود محلی RSK نظیر Truffle & Genache را نصب کنند، قرارداد هوشمند را ویرایش کنند و آن را کامپایل و اجرا کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از راهنماها و وبینارهای پرشماری که توسط RSK به اشتراک گذاشته‌ شده است استفاده کنند. این راهنماها و وبینارها، موارد فنی موردنیاز برای ایجاد برنامه‌ها با استفاده از قرارداد های هوشمند RSK را توضیح می‌دهند. هم‌چنین منابع دیگری برای یادگیری نحوه ایجاد توکن‌های کلکسیونی بر بستر بلاک چین RSK وجود دارد.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا