متوسط مقالات عمومی

بنیانگذار کاردانو : بیت کوین زمانی می‌میرد که یک آلتکوین از آن پیشی بگیرد

از نظر چارلز هاسکینسون بنیانگذار کاردانو  بیت کوین کمترین پیشرفت را در میان ارزهای دیجیتال داشته است و اگر توسعه دهندگان آن نوآوری نداشته باشند، این ارز در نهایت می‌میرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

هیچکس نسبت به روند صعودی بیت کوین بی تفاوت نبوده و در چند هفته گذشته این بحث مورد علاقه متخصصان بوده است. برخی فکر می‌کنند قیمت بیت کوین افزایش زیادی خواهد داشت و برخی دیگر معتقدند که این ارز می‌میرد. چارلز هاسكینسون خالق کاردانو به بیت کوین مشكوك است.

هاسکینسون در مصاحبه‌ای که در subreddit رسمی کاردانو به اشتراک گذاشته شد، اطمینان داد که درست مانند ارز فیات، تنها ویژگی ارزشمند بیت کوین پذیرش آن است. به همین دلیل هنگامی که این ارز تنها نقطه قوت خود یعنی محبوبیت را از دست بدهد، خواهد مرد. وی گفت:

بیت کوین تنها به این دلیل که ارزش بالایی دارد ارزشمند است. هیچ مزیت تکنولوژیکی ندارد. در واقع کمترین پیشرفت و آینده نگری را در بین ارزهای دیجیتال دارد. هیچ دلیلی برای آن غیر از وجود داشتنش وجود ندارد.

بنیانگذار کاردانو : کاردانو ارزشی بیشتر از بیت کوین دارد

کاردانو کوین ada ارز دیجیتال هارد فورک شلی مقیاس پذیری

از آنجا که کاردانو یک بلاک چین نسل سوم است، هاسکینسون ارزش بالقوه آن را بیشتر از بیت کوین می‌داند. بیت کوین یک بلاکچین نسل اول است و در اصل تنها کوین‌ها را از یک کیف پول به کیف پول دیگر منتقل می‌کند.

اتریوم نمونه‌ای از بلاک چین نسل دوم است. قراردادهای هوشمند علاوه بر ارسال ارزش، به کاربران امکان می‌دهند تا عملیات را مقید کرده و بلاک چین را کاربردی‌تر کنند. با این حال این بلاک چین‌ها در طراحی خود نقص‌هایی دارند که مقاومت در برابر آزمایش زمان را برای آنها را دشوار می‌کند.


بیشتر بخوانید : کاردانو چیست ؟ همه چیز درباره رمزارز ADA


از طرف دیگر کاردانو به عنوان یک بلاک چین نسل سوم در تلاش است تا سه راهی معروف بلاک چین را حل کند و فناوری‌هایی را به بلاک چین‌های نسل دوم اضافه کند. در نهایت این فناوری‌ها باید شبکه را مقیاس پذیر، ایمن و کارآمد کند، بدون اینکه تمرکززدایی خود را از دست بدهد.

بنیانگذار کاردانو افزود که بیت کوین باید مانند رقبای خود به پیشرفت‌های چشمگیری دست یابد.

هر لحظه که ارز دیجیتال دیگری از بیت کوین پیشی بگیرد، این ارز خواهد مرد زیرا دیگر هیچ دلیلی وجود ندارد که آن را از ارزهای دیگر بالاتر بنشاند مگر اینکه راه جدیدی برای نوآوری پیدا کنند.

چندین توسعه روی بهبود بیت کوین متمرکز شده است که معروف‌ترین آنها تپروت (Taproot)، سگویت (Segwit)، امضاهای Schnorr و شبکه لایتنینگ است. از لحاظ تئوری این بلاک چین پس از اجرای همه آنها می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را کنترل کند.

بیت کوین برای زنده ماندن به سیستم نظارتی بهتری نیاز دارد

سرمایه‌گذاری در بیت کوین

با این وجود هاسکینسون در این مصاحبه می‌گوید که طبیعت غیرمتمرکز جامعه و عدم جهت گیری وقت زیادی از توسعه دهندگان گرفته است.

بیت کوین تنها در پارامتر اندازه بلاک برخی از اولین و بهترین افراد خود را از دست داد. این موضوع به شما می‌گوید که اگر حتی نمی‌توانید در مورد موضوعی پیش پا افتاده مانند اندازه بلاک به توافق برسید، چگونه زمانی که کامپیوترهای کوانتومی می‌آیند، به ارز دیجیتال پسا کوانتومی می‌رسید؟ چگونه به قراردادهای هوشمند می‌رسید؟

هاسکینسون به مواردی اشاره کرد که در آینده مهم هستند. از دیدگاه او عدم اجماع بین توسعه دهندگان هنگام مواجهه با مسائلی در آینده مانند تغییر ساختار شبکه، مدیریت بلاک چین هنگامی که بیش از اندازه پتابایت اطلاعات و سایر موارد مطرح نشده روبرو می‌شود، مشکلاتی را به وجود می‌آورد. برای حل این مشکلات بلاک چین به یک سیستم نظارتی احتیاج دارد که از نظر هاسکینسون، ساتوشی ناکاموتو قادر به تصور آن نبود.

بنابراین آینده اکوسیستم ارز دیجیتال چیست؟ چرخه زندگی در بلاک چین نیز اعمال می‌شود: بیت کوین می‌میرد و جای خود را به بلاک چین بهتری می‌دهد، با همه خوبی‌هایش و بدون هیچ یک از مشکلاتش. بنیانگذار کاردانو در آخر یادآور می‌شود که سیستم جدید همه خوبی‌های سیستم قدیمی را خواهد داشت اما هیچ یک از ویژگی های بد آن را ندارد. بنابراین شما همچنان مولفه بلاک چین را در اختیار دارید، همچنان تراکنش‌ها را به روش بیت کوین انجام می‌دهید اما در همین حال از قراردادهای هوشمند، نظارت، قابلیت همکاری و قابلیت‌های بسیار سریع‌تر، توانایی مقیاس پذیری جهانی و کارکرد بسیار خوب روی تلفن همراه، از حریم خصوصی و همه این ویژگی‌ها و کارکردهای اضافی برخوردار هستید.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا