اخبار بیت کوین

بازیابی 300,000 دلار بیت کوین با کرک فایل رمزگذاری شده

یکی از رمزنگاران مقاله ای درباره این موضوع منتشر کرد که چگونه توانسته است یک فایل رمزگذاری شده را کرک کند تا بتواند کلیدهای بیت کوین ذخیره شده را بازیابی کند. این خبر بر اهمیت ایمن نگه داشتن کلیدها و رمز عبور تاکید می‌کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

یافتن کلیدهای خصوصی بیت کوین با کرک کردن InfoZip

مایک استی (Mike Stay) نویسنده این مقاله دارای مدرک دکترا در علوم رایانه و پیش زمینه قوی در امور رمزنگاری در دهه ۱۹۹۰ میلادی است. وی بیان کرد که چگونه با وی تماس گرفته و استخدام شد تا فایل فشرده zip رمزگذاری شده را کرک و رمزگشایی کند. این فایل حاوی کلیدهای خصوصی به ۳۰۰ هزار دلار بیت کوین خریداری شده در سال ۲۰۱۶ بود، که فرد مورد نظر رمز عبور این فایل را فراموش کرده بود.

وی بیان کرد:

در ماه ژانویه ۲۰۱۶، این فرد تقریبا ۱۰ الی ۱۵ هزار دلار بیت کوین خریده بود و کلیدهای خود را در فایل zip رمزنگاری شده قرار داده بود. اکنون بیت کوین های او بیش از ۳۰۰ هزار دلار ارزش دارد اما او نمی‌توانست رمز عبور خود را به یاد آورد. خوشبختانه، او هنوز لپتاپ اصلی خود را در اختیار داشت و می‌دانست که چه زمانی این رمزگذاری انجام شده است. از آنجایی که InfoZip رمزگذاری خود را با برچسب زمانی انجام می‌دهد، عملیات رمزگشایی بسیار کاهش یافت و امکان پذیر شد، به طوری که با استفاده از فارم GPU فقط چند ماه طول می‌کشید. قرارداد را بستیم و شروع به کار کردم.

استی خاطرنشان کرد که وی توانست مهارت های گذشته خود را به دست آورد و با کمی کمک، این فایل را طی چند روز کرک کند.

این نکته قابل ذکر است که استی به هیچ وجه کد مرتبط با کلیدها یا سایر المان های پروتکل بیت کوین را کرک نکرد. در عوض، وی صرفا رمز عبور فایل zip رمزگذاری شده را که حاوی اطلاعات و کلیدها بود را به دست آورد.

افزایش نگرانی های امنیتی

متخصصان با این موضوع موافق هستند که رمزنگاری موجود در بیت کوین و اکثر آلتکوین ها به شدت ایمن است و تلاش برای کرک کردن کلیدهای خصوصی با روش های حال حاضر بی فایده است. با این حال، اگر این کلیدها به درستی ذخیره نشوند احتمال سرقت یا از دست رفتن آنها وجود دارد.

متاسفانه، بسیاری از اوقات سرمایه گذاران کلیدها و رمز عبور خود را در فایل های رمزگذاری نشده ذخیره می‌کنند که باعث می‌شود کوین های آنها با خطر مواجه شود. بعضی اوقات محافظت خوبی از رمز عبور خود به عمل نمی‌آورند. این نکته ای مشخص است که تقریبا تمام سرقت یا از دست رفتن ارزهای دیجیتال به دلیل خطای کاربران است.

غیرممکن است که بدانیم چه مقدار بیت کوین از دست رفته است. بعضی از تخمین ها بیان کرده اند که این مقدار برابر با ۲۵ درصد کل موجودی کنونی می‌باشد. شاید بیشترین تعداد کوین احتکار شده، بیش از یک میلیون کوین متعلق به ساتوشی ناکاموتو باشد. این بیت کوین ها بیش از ۱۰ سال است که انتقال پیدا نکرده اند. یکی از نظریه های رایج این است که ساتوشی ناکاموتو دسترسی به این بیت کوین ها را از دست داده است.

بنابراین رعایت دستورالعمل های امنیتی صحیح در هنگام ذخیره سازی ارز دیجیتال بسیار مهم و ضروری است. رمز عبور باید به طور ایمن ذخیره شود و فایل ها نیز یا استفاده از آخرین روش های موجود رمزگذاری شوند. اگرچه هیچ روش کاملا ایمن و تضمینی وجود ندارد، اما اقدامات نامناسب افراد، روشی بسیار آسان و رایج برای از دست دادن دسترسی به سرمایه آنها است.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا