مبتدی مقالات عمومی

بحث روز جهانی زمین : تأثیرات زیست‌محیطی بیت کوین

بحث در رابطه با تأثیرات زیست‌محیطی بیت کوین و NFT‌ها در ماه‌های اخیر به‌شدت بالاگرفته است. در این میان نیویورک‌تایمز در رابطه با هزینه‌های زیست‌محیطی بیت کوین و توکن‌های غیرقابل‌معاوضه هشدار داده است. این در حالی است که شرکت‌هایی مانند اسکوئر معتقدند تأثیرات زیست‌محیطی بیت کوین می‌تواند مثبت باشد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

در این مقاله به بررسی تاثیرات مهم استخراج بیت کوین بر روی محیط زیست خواهیم پرداخت.

تأثیرات زیست‌محیطی بیت کوین

استخراج ارز دیجیتال

بلافاصله پس از لیست شدن سهام صرافی کوین بیس در بازار بورس نزدک که نقطه عطفی بزرگ برای صنعت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود، نیویورک‌تایمز مقاله‌ای تحت عنوان «صعود کوین بیس، یک یادآوری: ارزهای دیجیتال انرژی زیادی مصرف می کنند» منتشر کرد که نویسنده آن نگرانی‌های موجود در رابطه با انرژی موردنیاز برای ماینینگ بیت کوین را به اشتراک گذاشته است.

بر اساس این مقاله، میزان انرژی موردنیاز برای استخراج بیت کوین از میزان مصرف برق در کشورهایی چون آرژانتین بالاتر است. علاوه بر این، نگرانی‌هایی در رابطه با فراتر رفتن دمای زمین از میزان مشخص‌شده در توافق پاریس، تأثیر آن بر قوانین ملی، میزان آلودگی و همچنین خاموشی در کشورهایی چون ایران مطرح‌شده است.

اما این مقاله در میان جامعه رمزارزها بسیار سروصدا به پا کرد و منجر به واکنش برخی از طرفداران این حوزه همچون نیک کارتر (Nic Carter) شد.

کارتر و دیگر کارشناسان این حوزه، در واکنش به این مقاله و انتقادات وارده به مصرف انرژی بیت کوین، به این نکته اشاره کردند که مقاله فوق‌الذکر، هیچ تفاوتی میان منابع انرژی‌های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر قائل نشده است.

این مسئله در حالی مطرح شده که کشورهایی چون چین و ایسلند که از فعال‌ترین کشورها در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند، بیشتر انرژی موردنیاز برای انجام فرایند ماینینگ را از منابع تجدید پذیری چون انرژی زمین‌گرمایی و برق‌آبی تهیه می‌کنند.

علاوه بر این، در این پاسخ‌ها، به آمار و ارقام غلط مقاله نیویورک‌تایمز همانند میزان انرژی صرف شده برای هر تراکنش بیت کوین یا پیش‌بینی‌های نادرست در رابطه با تشدید شبکه و همچین استناد به گزارش‌های نادرست از دولت ایران پرداخته‌شده است.

ورود اسکوئر به میدان

خرید بیت کوین

اسکوئر (Square) یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فین تک (Fintech) در آمریکا و همچنین یکی از سرمایه‌گذاران فعال در بیت کوین، روز زمین را با انتشار یادداشتی در رابطه با تأثیرات مثبت بیت کوین بر آینده زیست‌محیطی زمین جشن گرفت.

این یادداشت که تحت عنوان «بیت کوین، کلیدی به آینده‌ای با انرژی پاک» منتشرشده است، از اعتقاد شرکت اسکوئر نسبت به پذیرش منابع انرژی پاک‌تری چون انرژی خورشیدی و بادی توسط جامعه رمزارزها سخن می‌گوید.

یکی از دلایلی که اسکوئر معتقد است بیت کوین می‌تواند عامل اصلی انتقال به انرژی‌های پاک‌تر باشد این است که استخراج‌کنندگان بیت کوین خریداران انرژی منحصربه‌فردی هستند و همین موضوع همان‌طور که تاریخ تاکنون نشان داده است، آنها را به‌عنوان یکی از نامزدهای استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر تبدیل می‌کند.

درحالی‌که برخی از پیش‌بینی‌های اسکوئر به دلیل کسب‌وکار بودن استخراج بیت کوین بسیار خوش‌بینانه و ایده‌آل است، شواهدی از قبل نشان می‌دهد که منابع تجدیدپذیر از دیدگاه اقتصادی برای این کسب‌وکار مناسب خواهد بود.

مخالفت سی‌تی‌گروپ با اسکوئر

بانک سی‌تی‌گروپ (Citigroup) در طی چند ماه گذشته حمایت خود نسبت به ارزهای دیجیتال را بارها نشان داده و معتقد است بیت کوین زمانی که ارزهای دیجیتال در نقطه اوج خود قرار بگیرند، نسبت به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برنده است.

بااین‌حال، در حال حاضر در آخرین گزارش این شرکت تحت عنوان «آینده پول»، با اشاره به افزایش آگاهی در مورد تأثیر نگرانی‌های زیست‌محیطی بر تصمیمات سرمایه‌گذاری، این بانک اعلام کرد که حداقل ممکن است انتقادات برخی سرمایه‌گذاران را از داشتن بیت کوین بازدارد و همچنین ممکن است همانند مناطقی از چین، منجر به مداخله دولت‌ها و ممنوع کردن فرایند ماینینگ شود.

بااین‌حال، در این گزارش با استناد به مطالعات تکمیل شده توسط مرکز امور مالی جایگزین کمبریج (Cambridge Center for Alternative Finance) اعلام شده که در حال حاضر ۷۶ درصد از ماینرها تا حدودی از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند و ۴۰ درصد آنها تقریباً به‌طور کامل به انرژی‌های تجدیدپذیر روی آورده‌اند.

علیرغم این آمار، سی‌تی‌گروپ معتقد است که روند تمرکز بر کاهش انرژی برای هر تراکنش بیت کوین لزوماً به کاهش اثرات زیست‌محیطی منجر نخواهد شد چراکه باعث افزایش تعداد تراکنش‌ها می‌شود.

نتیجه‌گیری

در رابطه با اتریوم، پس از تبدیل مکانیسم اجماع گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام، شبکه باارزش‌تری را شاهد خواهیم بود که می‌تواند منجر به افزایش ارزش اتریوم شود. بااین‌حال خطرات آن می‌تواند زیاد باشد.

بحث در رابطه با تأثیرات زیست‌محیطی بیت کوین بر زمین همچنان وجود دارد و در این میان مخالفان و موافقان زیادی سعی در قانع کردن یکدیگر دارند. بااین‌حال، باید منتظر ماند و دید کدام‌یک از این جبهه‌ها درنهایت پیروز خواهند شد. شما نیز می‌توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
Blockonomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا