تحلیل بازار

فرصتی که نباید از دست داد: درسی ارزشمند از حرکات اخیر قیمت بیت کوین

کارشناسان با توجه به حرکت اخیر بیت‌کوین در بازار رمزارزها پیش‌بینی می‌کنند که حالا دور، دورِ دارایی‌های کوچکتر با نقدینگی پایین‌تری است که درصد رشد بیشتری خواهند داشت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

بسیاری از مردم در حدود سال ۲۰۲۰، نیمی از پورتفوی ارز دیجیتال خود را از دست دادند؛ آن زمان، خیلی‌ها اولین بازار نزولی خود را پشت سر می‌گذاشتند و عباراتی مانند رمزارزها، کلاهبرداری هستند به سرتیتر مقاله‌های بسیاری تبدیل شده‌ بود.

در همین حین هم افراد بسیاری در مورد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به شک افتادند. وقتی اولین پامپ قیمتی اتفاق افتاد، برخی، از جمله خود من، بخشی از پولی که سرمایه‌گذاری کرده بودند را فروختند تا اگر دوباره بازار نزولی شد، حداقل فقط ۵۰ درصد از مال‌شان را از دست داده باشند. آنچه اتفاق افتاد، غیرمنتظره‌ و به نوعی طنزآمیز بود، بازار کرپیتو در سال ۲۰۲۱، رشد قیمت چشمگیری را تجربه کرد! استراتژی فروش اغلب افراد برای جلوگیری از ضررهای آینده، شکست خورد.

قیمت اتریوم ۳۰ برابر افزایش یافت و آن‌هایی که تمام امید خود را به بیت کوین معطوف کرده بودند، با حسرت‌های زیادی مواجه شدند.در جایی خواندم که بیشتر مردم نگران گرفتار شدن در بازار هستند، چرا که از چرخه قبلی ترسیده‌اند، اما واقعیت برعکس است. شما باید نگران خارج شدن به موقع از بازار باشید؛ وقتی بازار شلوغ می‌شود، ناگهان به خودتان می‌آیید و می‌بینید که در حال تعقیب هدفی متحرک هستید. داده‌های نشان می‌دهند که کوین‌بیس در سال ۲۰۲۴، حدود ۱۳۰ میلیون کاربر دارد که تنها ۱۰ میلیون از آنها فعال هستند و مردم معمولا زمانی غافلگیر می‌شوند که کاربران غیرفعال این پلتفرم‌ها بیدار شوند!

ورود سرمایه به ETF بیت‌کوین

ورود بیت کوین به بازار بورس ایالات متحده، می‌تواند مهم‌ترین اتفاق برای افزایش نقدینگی در تاریخ ارزهای دیجیتال باشد. ETFها، اصطلاحات شیکی برای سهام و نمایانگر دارایی زیربنایی یا ترکیبی از دارایی‌های مختلف هستند؛ ای تی اف اسپات بیت کوین (Spot Bitcoin ETF)، قیمت بیت کوین را دنبال می‌کند و این موضوع اهمیت زیادی دارد، چرا که حالا افراد از فضای مالی سنتی می‌توانند بدون مشکل در این محصولات سرمایه‌گذاری کنند.

بسیاری از افراد کاملاً مخالف متمرکزسازی هستند و ایرادی که به تایید ETFهای بیت کوین می‌گیرند، این است که غیرمتمرکز بودن بیت کوین را زیر سوال می‌برد، با این حال بیایید صادق باشیم، خود-نگهداری دارایی‌ها برای ۹۵٪ افراد شدنی نیست!

دو نکته مهم در مورد ETFهای بیت‌کوین وجود دارد. یکی میزان خرید خیره‌کننده روزانه آن است و دیگری هم ورود افراد بیشتر به این اکوسیستم و افزایش ریسک‌پذیری در آن است؛ بنابراین، ورود سرمایه به بیت‌کوین برای همه خوب است.
ETFها موفق شدند در یک روز ۸۸۶ میلیون دلار جمع‌آوری کنند و میانگین ورود روزانه را به ۱۴۸ میلیون دلار برسانند؛ این رقم بالاترین میزان ورود از ۱۲ مارس، با رکورد ۱.۰۴ میلیارد دلاری است.

نسبت تغییر سرمایه تحقق‌یافته به ارزش
نسبت تغییر سرمایه تحقق‌یافته به ارزش

نکته اصلی اینجا است که بیت کوین اثر ضریب‌دهی دارد، به این معنی که برای هر ۱ دلار خرید بیت‌کوین، ارزش بازارش ۴ دلار افزایش پیدا می‌کند، چرا که حدود ۷۸٪ از افراد بیت کوین را پس از خرید، نگه داشته و نمی‌فروشند. بنابراین، ۱۴۸ میلیون دلار ورود روزانه در واقع تأثیر ۵۹۲ میلیون دلاری بر ارزش بازار BTC دارد.

حرکت به سمت ریسک‌پذیری بیشتر

بزرگترین نقطه قوت برنده‌ها در دنیای کریپتو، درگیر نشدن زیادی در ترندهاست! این افراد به توکن‌هایشان به‌عنوان اعدادی روی صفحه‌نمایش نگاه می‌کنم و به سادگی توکنی را انتخاب می‌کنند که بیشترین رشد را دارد.

در این شکی نیست که بیت کوین پادشاه رمزارزهاست و بسیاری از آن به‌عنوان ذخیره ارزشی بزرگ حمایت می‌کنند، اما اگر سرمایه‌گذاری کوچک باشید، برای سودآوری از بیت کوین، باید مدت بسیار زیادی صبر کنید! پس منطقی نیست که کل سرمایه‌‌تان را در بیت‌کوین نگه دارید، آن هم زمانی که می‌توانید از بلوچیپ‌های دیگری مانند اتریوم و سولانا سود خوبی به دست آورید.

در بازار صعودی، ارزش این دارایی‌ها در ظاهر با هم افزایش می‌یابد، اما آن‌هایی که ارزش بازار کوچکتری دارند، مانند سولانا با ۸۰ میلیارد دلار در مقابل بیت‌کوین با ۱.۳ تریلیون دلار، درصد افزایش بیشتری دارند. به این صورت فکر کنید: اگر فقط یک نفر در یک شبکه باشد و نفر دیگری به آن بپیوندد، این افزایش ۱۰۰ درصدی محسوب می‌شود، اما اگر ۵۰ نفر در یک شبکه باشند و یک نفر به آن بپیوندد، این ۲ درصد افزایش است.

تعصب داشتن در هیچ حوزه‌ای عاقلانه نیست! مردم نسبت به این نظر و حمایت صرف از بیت کوین موضع می‌گیرند، چون با ارز‌های دیجیتالی که دارند، مانند تیم ورزشی یا حزب سیاسی مورد‌علاقه‌شان رفتار می‌کنند؛ این مسئله اینقدر عمیق نیست.

وقتی اتریوم در سال ۲۰۲۱ به اوج رسید و بازار NFTها داغ شد، بسیاری دارایی‌های اتر خود را به NFT تبدیل کردند و طولی نکشید تا متوجه شوند که این NFTها صرفا تصاویر کارتونی بامزه‌ هستند و ارزش سودآوری پایینی دارند. اغلب افرادی که بدون دانش کافی وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند، قبل از بالا بردن دانش خود در این حوزه، به عنوان اولین قدم، اپلیکیشن کوین‌بیس را نصب می‌کنند، این افراد تازه‌وارد به مرور زمان، ریسک‌پذیری خود را پایین می‌آورند و سراغ دارایی‌هایی با ریسک کمتر می‌روند. در این میان، آن سرمایه‌گذاری برنده محسوب می‌شود که قبل از این افراد تازه‌وارد و کم‌تجربه، به سمت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های کم‌خطرتر حرکت کند.

نوسان قیمت بیت کوین در بازه‌ای محدود، پس از هاوینگ

بازار ارزهای دیجیتال اخیرا بعد از هاوینگ بیتکوین تا حدی تثبیت شد و پس از آن برخی نگران این موضوع شدند که نکند کل ماجرای بی‌فایده بوده و دیگر فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال معنایی ندارد؛ این نگرانی قابل‌درک است، اما در نهایت همه‌چیز طبق برنامه پیش خواهد رفت و افزایش قیمت‌ها در راه است!

مقایسه چرخه‌ فعلی بیت کوین با چرخه‌های فبلی
مقایسه چرخه‌ فعلی بیت کوین با چرخه‌های فبلی

در مقایسه با چرخه‌های قبلی، ما در آستانه ورود به مرحله بازار گاوی با فعالیت‌های زیاد و پتانسیل افزایش قیمت‌های قابل‌توجه هستیم؛ کارشناسان معتقدند که این مرحله مورد انتظار به زودی آغاز می‌شود و ممکن است تا سال ۲۰۲۵ هم ادامه یابد.

جمع‌بندی

هایپ بازار ارزهای دیجیتال اولین بار در اوایل سال ۲۰۱۷ به بیت کوین اختصاص داشت و سپس در اواخر همان سال و در نهایت در سال ۲۰۲۱، اتریوم و NFTها بر سر زبان‌ها افتادند. آنچه کارشناسان با توجه به حرکات اخیر بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند، این است که حالا دور، دورِ دارایی‌های کوچکتر با نقدینگی پایین‌تری است که درصد رشد بیشتری خواهند داشت.

تعداد توکن‌های جدیدی که ماهانه در بلاکچین‌های مختلف راه‌اندازی می‌شوند.
تعداد توکن‌های جدیدی که ماهانه در بلاکچین‌های مختلف راه‌اندازی می‌شوند.

در چرخه فعلی، سولانا بیش از هر رمزارز دیگری حرف برای گفتن دارد؛ این ارز دیجیتال با چند نکته متفاوت، نقشی مشابه اتریوم در چرخه قبلی را بازی می‌کند: میم کوین‌ها به صورت پارابولیک در حال افزایش هستند و روزانه ۱۵,۰۰۰ کوین روی سولانا ایجاد می‌شوند!

شاید در شرایط فعلی، سولانا آن موجی سودآوری باشد که ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. البته توصیه ما، مانند همیشه، این است که قبل از هر سرمایه‌گذاری، خودتان تحقیقات لازم و کافی داشته باشید و ضمنا تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نچینید؛ تجربه سرمایه‌گذاران بزرگ نشان داده که داشتن ترکیبی از چند دارایی برتر، بهترین تاکتیک است! شما درباره حرکات اخیر بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال چه دیدگاهی دارید؟ استراتژی فعلی خود را چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا