اخبار بیت کوینتحلیل آنچینتحلیل تکنیکال

ارزیابی کف قیمت بیت کوین در بازار خرسی فعلی با کمک 5 ابزار آنچین و تکنیکال

در انتهای ماه پرنوسان و چالش برانگیز ژوئن، قیمت بیت کوین نزدیک به بالاترین سطح چرخه قبلی خود یعنی حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار، شروع به تثبیت کرده است و این موضوع به سرمایه‌گذاران فرصتی برای مکث و تفکر در مورد اوضاع بازار و آینده قیمت بیت کوین می‌دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از گلس‌نود، بازار رمزارزها اخیرا یک رویداد اهرم‌زدایی (deleveraging event) گسترده را تجربه کرده است و بسیاری قیمت‌ها را وارد محدوده‌ای کرده است که هم در از نظر تاریخی و هم از نظر آماری سطح قیمت پایینی محسوب می‌شوند. اکثر شاخص‌های کلان در مورد بیت‌کوین در پایین‌ترین حد خود قرار دارند و شاخص‌های متعدد نشانه‌هایی از شکل‌گیری کف قیمت بیت کوین را بروز داده‌اند. اما سوال این است که آیا می‌توان به این نشانه‌ها اعتماد کرد یا اینکه بازار خرسی فعلی چنان قدرتی دارد که می‌تواند تمام الگوهای تاریخی و آماری را از اعتبار ساقط کند و قیمت بیت‌کوین را به سطوح بسیار پایین‌تر سوق دهد؟

در ادامه این مطلب قصد داریم ارزیابی کنیم که آیا ممکن است کف قیمت بیتکوین در محدوده فعلی شکل بگیرد یا خیر. و برای پاسخ دادن به این سوال به بررسی ۵ مدل مهم می‌پردازیم که در طول حدود یک دهه‌ای سپری شده از عمر معاملات بیت کوین، بر مبنای شاخص‌های تکنیکال و آن‌ چین برای تشخیص کف بازار خرسی شکل گرفته‌اند.

محصول این ۵ مدل، ۵ خط حمایت در نمودار قیمت بیت کوین است و ادعای این مدل‌ها این است که طی بازار خرسی سطح حمایتی که حد پایین قیمت BTC را نشان می‌دهد، مشخص می‌کنند.

این پنج مدل در نمودار زیر نشان داده شده‌اند و به ترتیب از بالاترین تا پایین‌ترین قیمت فهرست شده‌اند:

  • 🔴 مِیِر مالتیپل (Mayer Multiple) برابر با ۰.۶: این مدل با خط قرمز در نمودار مشخص شده است و در حال حاضر سطح ۲۳٬۳۸۰ دلار را نشان می‌دهد. شاخص میر مالتیپل برابر است با نسبت قیمت فعلی به سطح فعلی میانگین متحرک ۲۰۰ روزه. این مدل معتقد است سطح حمایتی که در آن میرمالتیپل برابر با ۰.۶ است (یا به عبارت دیگر قیمت ۴۰٪ پایین‌تر از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه است)، سطح حمایت قابل اطمینانی برای قیمت بیت کوین است و در عمق بازار خرسی هم نباید شکسته شود. جالب توجه است که تنها در ۳.۴٪ از روزهای معاملاتی بیت کوین، کندل روزانه قیمت BTC در پایین این سطح حمایتی بسته شده است.
  • 🟠 قیمت تحقق یافته (Realized Price): این مدل با خط نارنجی در نمودار مشخص شده است و در حال حاضر سطح ۲۲٬۵۰۰ دلار را نشان می‌دهد. قیمت تحقق یافته برابر با میانگین وزنی قیمت مجموعه UTXOهای موجود در شبکه بیت کوین، با توجه به قیمت بیت کوین در زمان خلق هر UTXO است. زمانی‌که قیمت فعلی بیت‌کوین بالای قیمت تحقق یافته باشد اکثر هولدرها در سود هستند و برعکس. این سطح قیمت در بلندمدت حمایت مهمی برای قیمت BTC محسوب می‌شده است به‌طوری‌که تنها در ۱۴٪ از روزهای معاملاتی بیت‌کوین، کندل قیمت BTC زیر این سطح حمایتی بسته شده است.
  • 🔵 میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (200W MA): این مدل با خط آبی در نمودار مشخص شده است و در حال حاضر سطح ۲۲٬۳۹۰ دلار را نشان می‌دهد. این سطح حمایت از لحاظ تاریخی در مراحل نهایی تسلیم هولدرها در بازار خرسی لمس یا شکسته شده است و سطح حمایت بسیار مهمی برای قیمت بیت کوین بوده است؛ به‌طوری‌که تنها در ۱٪ روزها قیمت بیتکوین پایین‌‌تر از آن بسته شده است.
  • 🟢 قیمت تعادل (Balance Price): این مدل با خط سبز در نمودار مشخص شده است و در حال حاضر سطح ۱۷٬۹۸۰ دلار را نشان می‌دهد. مدل قیمت تعادل که توسط دیوید پوئل (David Puell) پیشنهاد شده است قیمت تعادل را برابر با قیمت تحقق یافته منهای قیمت انتقال یافته (Transferred Price) تعریف می‌کند؛ که در آن قیمت انتقال یافته با شاخص CDD در ارتباط است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت تعادل می‌توانید به این قسمت از مقاله وبسایت تحلیل‌گر معروف آنچین، ویلی وو (Willy Woo)، مراجعه کنید. سطح حمایتی که توسط شاخص قیمت تعادل ارائه می‌شود به طور تاریخی در تنها ۳٪ از روزهای معاملاتی بیت کوین شکسته شده است.
  • 🟣 قیمت دلتا (Delta Price): این مدل با خط بنفش در نمودار مشخص شده است و در حال حاضر سطح ۱۵٬۷۵۰ دلار را نشان می‌دهد. شاخص قیمت دلتا برابر با تفاوت قیمت تحقق یافته با میانگین قیمت بیت‌کوین در تمام زمان‌ها است. این سطح حمایت تا امروز نشکسته است و تنها در لحظات خاصی قیمت بیت کوین به لمس کردن آن نزدیک شده است؛ مانند عمق بازار خرسی سال ۲۰۱۵ یا سال ۲۰۱۸.
۵ مدل برای تشخیص کف قیمت بیت کوین Bitcoin price bottom
۵ مدل برای تشخیص کف قیمت BTC؛ منبع: گلس‌نود


در بازار فعلی، با توجه به قیمت لحظه‌ای بیت کوین که مطابق داده‌های میهن بلاکچین برابر با ۲۱٬۰۳۳ دلار است، قیمت‌ BTC سه سطح حمایت اول یعنی میرمالتیپل برابر با ۰.۶، قیمت تحقق یافته و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای را شکسته است و اخیرا در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) به زیر سطح حمایت چهارم یعنی قیمت تعادل رسید و تا ۱۷٬۶۰۰ دلار سقوط کرد.

جالب توجه است که قیمت بیت کوین تنها در ۰.۰۲٪ از روزهای معاملاتی خود شرایط مشابهی را تجربه کرده است و زیر سه سطح حمایت اول بوده است؛ که این موضوع به ژانویه ۲۰۱۵ (دی ۱۳۹۳) و مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸ و سقوط بازار در اثر اخبار کرونا) بازمی‌گردد. این روزها که تعداد آن‌ها جمعا ۱۳ روز است در نمودار بالا با ستون‌های سبز رنگ مشخص شده‌اند.

باید توجه داشت که شرایط اقتصاد کلان در حال حاضر به قدری وخیم است که برای همه مدل‌ها و سوابق تاریخی قیمت بیت کوین احتمال به چالش کشیده شدن وجود دارد. اما بر اساس داده‌های تاریخی و مدل‌های موجود برای کف قیمت BTC، بازار در حال حاضر در شرایط نسبتا نادری قرار دارد. شرایطی که تنها در ۰.۰۲٪ از روزهای معاملاتی بیت کوین تجربه شده است.

  • آیا بیت کوین به کف قیمت بازار خرسی اخیر رسیده است؟

قیمت بیت کوین در حال حاضر پایین‌تر از ۳ سطح حمایت است که به طور تاریخی در بازارهای خرسی قبلی حمایت قابل توجهی برای قیمت BTC بوده‌اند. این سطوح حمایت عبارتند از میرمالتیپل برابر با ۰.۶، قیمت تحقق یافته و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای. جالب توجه است که قیمت بیتکوین در تاریخ معاملات خود تنها ۱۳ روز در شرایط این‌چنینی بوده است. بنابراین سطح قیمت فعلی بنابر الگوهای تاریخی و آماری سطح قیمت بسیار پایینی محسوب می‌شود اما باید توجه داشت که شرایط اقتصاد کلان ممکن است بازارها را به حدی دچار تلاطم کند که تمام الگوهای تاریخی و آماری از اعتبار ساقط شوند.

منبع
glassnode

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا