متوسط مقالات

آیا بلاک چین می‌تواند ابزاری برای مبارزه با ویروس کرونا باشد؟

ویروس کرونا موجی از نگرانی را در سراسر جهان ایجاد کرده است و همه در حکومت‌ها، آزمایشگاه‌های علمی، کسب و کار‌ها و غیره سعی در مهار این ویروس دارند. این ویروس دیگر تنها در یک استان چین نیست، بلکه در جا‌های دیگر جهان مانند کره جنوبی، ایران، اروپا و بخش‌هایی از آمریکای شمالی دیده می‌شود. حال سوال این است که آیا فناوری بلاک چین که فناوری زیربنای بیت کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال است، می‌تواند در راستای مبارزه با این بیماری به کار برده شود؟

تاثیر اقتصادی ویروس کرونا

 

ویروس کرونا اولین بیماری مسری جدی نیست که جان افراد زیادی را تهدید کرده و موجب خسارات اقتصادی بسیار شده است. در سال ۲۰۰۲ که بیماری سارس ظاهر شد، دولت چین اقدام فوری برای اشتراک اطلاعات آن بیماری با جامعه بین‌الملل انجام نداد و در نتیجه، این بیماری موجب ابتلای حدود ۸۰۰۰ مورد در سراسر جهان شد و بیش از ۷۵۰ نفر را کشت.

دولت چین در آن زمان اعلام کرد که همه اقدامات لازم را برای خنثی کردن این بیماری به عمل آورده است؛ اما عدم اطلاع رسانی به موقع از جانب چین در مورد آمار بیماری و تعداد افراد بیمار و فوت شده، منجر به خسارات اقتصادی بسیاری شد. این بیماری رشد ناخالص سالانه چین را با افت ۲ تا ۳ درصدی مواجه کرد و منجر به ضرر‌های اقتصادی و صنعتی زیادی شد.

ویروس جدید کرونا نیز به همین شیوه است، اما این ویروس گسترش و عواقب بسیار خطرناک‌تری داشته و در بیش از ۲۰ کشور دنیا مشاهده شده است. کشور‌هایی مانند ایالات متحده، سنگاپور، ژاپن و تایلند از بیم گسترش این بیماری، رفت و آمد هوایی خود را با چین متوقف کرده‌اند.

محاسبه عواقب اقتصادی این بیماری دشوار است. Air France-KLM ابراز داشته که حدود ۲۰۰ میلیون دلار از این بیماری خسارت دیده است. Kia Motors همه بخش‌های تولیدی خود را در کره جنوبی بسته است و فعالیت‌های اپل نیز مانند کارخانه‌ها و فروشگاه‌های چین به حالت تعلیق درآمده است.

بلاک چین و کمک به این فضا

بلاک چین کرونا سارس ابولا چین ویروس

موانع سر راه بیماری‌های گذشته هنوز حل نشده‌اند و هر چند که انتظار آمادگی در برابر چنین رویداد بزرگی کمی غیر‌ واقعی است، اما با استفاده از راه‌حل‌های بلاک چینی می‌توان تا حدود زیادی به بهبود اوضاع پرداخت.

شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در حوزه بلاک چین شروع به ایجاد راه‌حل‌هایی برای مبارزه با این بیماری کرده‌اند که از جمله این راه‌حل‌ها می‌توان به پیگیری زنجیره‌های عرضه دارو، مدیریت داده‌های پزشکی، توصیه به شهروندان و شناسایی علائم بیماری اشاره کرد.

پیگیری کمک‌ها

بحث اعتماد در ماه‌های اولیه این بیماری یک موضوع مهم بود. ویدئو‌هایی در فضای مجازی منتشر شدند که نشان می‌دادند که کمک‌ها به بیمارستان‌ها و بیماران نمی‌رسد و این باعث خشم عموم مردم در رسانه‌های اجتماعی شد. صلیب سرخ چین با توجه به رسوایی‌های قبلی خود و سابقه ننگینی که داشته است، میل و رغبت به کمک را در میان شهروندان کم کرده است. در واکنش به این اوضاع، یک استارتاپ مبتنی بر بلاک چین بنام Hangzhou اقدام به توسعه یک پلتفرم پیگیری بخشش‌ها کرد و حدود ۲ میلیون دلار کمک را جمع‌آوری کرد.

این پلتفرم با استفاده از بلاک چین به افراد کمک کننده اجازه می‌دهد که به پیگیری کمک‌های خود بپردازند و همچنین واجب‌ترین اماکن و جا‌ها برای کمک را شناسایی نمایند.

مطالبات بیمه

Xianghubao یک شرکت بیمه مبتنی بر بلاک چین است که بیش از ۱۰۴ میلیون کاربر دارد. یکی از جدید‌ترین عملکرد‌های این شرکت، پردازش مطالبات ویروس کرونا است و این به سازمان کمک می‌کند تا کاغذ‌بازی را کاهش دهد و در زمینه دریافت و ارسال اسناد به کلینیک‌ها سریع‌تر اقدام کند.

از دیگر مزیت‌های بلاک چین این است که خطر تماس حضوری را کاهش می‌دهد؛ پلتفرم‌های بلاک چینی قادر به پردازش تراکنش‌ها بدون دخالت انسانی هستند. پلتفرم مذکور به مدیریت بیش از ۱۰۰۰ مطالبه پرداخته است که هر کدام به طور متوسط ارزشی در حدود ۱۴۰۰۰ دلار داشته‌اند.

پیگیری زنجیره عرضه مواد پزشکی

Alipay با همکاری تعدادی از سازمان‌های دیگر، اقدام به راه‌اندازی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین کرده‌ است که کاربران را قادر به ردیابی زنجیره‌های عرضه و تقاضای کالا‌های پزشکی می‌کند. این شامل ثبت و پیگیری کالا‌های لازم برای پیشگیری مانند ماسک و دستکش نیز می‌شود.

کمبود ماسک در چین تا به حال از چالش‌های بزرگ بوده است و یکی از عالی رتبه‌ترین کمسیون‌های کشوری مسئول بررسی در این زمینه شده است.

تولید روزانه ماسک در چین حدود ۱۵.۲ میلیون عدد است که پاسخ تقاضای ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر را نمی‌دهد. این خلا بین عرضه و تقاضا، منجر به ایجاد محصولات جعلی و در نتیجه دستگیر و بازداشت شدن عده زیادی شد. کرونا به خوبی نیاز به بلاک چین را در زمینه مدیریت زنجیره عرضه نشان داد و قطعا استفاده از بلاک چین باعث از میان برداشتن چنین مشکلاتی می‌شود.

اینک در سراسر جهان تلاش می‌شود که زیرساخت‌های سلامت را به همدیگر وصل کنند که طبیعتا این کار باعث مدیریت بهتر زنجیره عرضه خواهد شد. در ایالات متحده نیز چنین تلاشی صورت گرفت و سعی شد که زیرساخت سلامت چند ایالت را با استفاده از بلاک چین به هم متصل کنند. این پروژه توسط شرکت Rymedia واقع در کارولینای جنوبی مدیریت شد که یک شرکت بلاک چینی همکار با Kadena است.

پیگیری داده‌های شیوع بیماری

بلاک چین کرونا سارس ابولا چین ویروس

Acoer موسسات علوم زندگی و مراقبت سلامتی را با استفاده از راه‌حل‌های بلاک چین فراهم می‌کند تا به ردیابی آسان کرونا و مشاهده انتشار آن در جهان پرداخته شود. این کار توسط یک برنامه با نام HashLog صورت می‌گیرد که این برنامه، به محققان و دانشمندان اجازه مشاهده انتشار کرونا را می‌دهد و مجموعه‌ای از داده‌های عمومی را از مراکز داده معتبر برای آنها فراهم می‌کند. این پلتفرم بلاک چینی تضمین می‌کند که هیچ بخشی از این اطلاعات دچار دستکاری و تغییر نشود.

پرداخت‌های بین مرزی

چالش دیگری که در مواقع مصیبت‌های عظیم برای حکومت‌ها، سازمان‌های سلامتی و خیریه‌ها پیش می‌آید، توزیع بین مرزی پرداختی‌ها است.

سازمان ملل در اقداماتی برای کمک به مهاجران سوری و ارسال وجه به آنها، از فناوری بلاک چین استفاده کرد که این استفاده باعث پایین آمدن کارمزد انتقال شد و حدود ۹۸ درصد کارمزد‌های انتقال را پایین آورد. این یعنی سازمان‌های غیر انتفاعی چند ملیتی می‌توانند باعث صرفه‌جویی در ده‌ها میلیون دلار شوند و می‌توان این هزینه‌های اضافی را برای کمک به پروژه‌ها اختصاص داد.

به فعلیت رساندن پتانسیل بلاک چین

بلاک چین کورونا سارس ابولا چین ویروس

جامعه جهانی در حال حاضر با نبرد دشواری برای مقابله با شیوع کرونا مواجه است و این، موقعیتی طلایی را برای فناوری بلاک چین فراهم کرده تا تاثیر‌گذاری خود را نشان دهد. موارد زیر از جمله اقداماتی هستند که می‌توان فورا در این راستا انجام داد:

۱- سازمان‌های سلامتی چند ملیتی باید اقدام به پیاده‌سازی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین کنند که بیمارستان‌های محلی و سازمان‌های سلامتی را در نواحی آلوده شده به نواحی در حال آلوده شدن متصل کند.

۲- بیمارستان‌های محلی قادر به ثبت داده‌های پزشکی در مورد بیمارانی خواهند بود که علائمی خاص را از خود نشان داده‌اند. این کار به صورت یک آی دی (ID) عمومی انجام می‌گیرد که بیماران در آن ناشناس باقی می‌مانند.

۳- این داده‌ها به منظور پیش‌بینی انتشار ویروس و بر اساس وضعیت آماری بیماران، توسط سازمان‌های سلامتی پیگیری و بررسی می‌شوند.

۴- کشور‌ها قادر به تقویت اقدامات بازدارنده خود در ناحیه‌هایی خواهند بود که ویروس پتانسیل انتشار را دارد. مثلا می‌توان در این نواحی نیروی کار را در بخش پزشکی افزایش داد و یا کالا‌های پزشکی بیشتری در این نواحی عرضه کرد.

روش دیگری برای دریافت داده‌ها، می‌تواند آزمایش مسافران به ویژه آنهایی که از مناطق پرخطر آمده‌اند، باشد. در این حالت می‌توان مسافران را مجبور به آزمایش در موسسات خاص کرد و پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام داد.

سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین، می‌توانند استفاده‌ای بسیار بیشتر از نظارت بر داده‌های مراقبت سلامتی داشته باشند. شیوع بسیاری از بیماری‌های کشنده از احشام است. در واقع، جهان هنوز هم با عواقب آنفولانزای خوکی مواجه است که باعث از بین رفتن یک چهارم جمعیت خوک‌های جهان شد.

سیستم‌های منظم بیشتری برای پیگیری و شناسایی احشام و ردیابی شیوع بیماری‌ها لازم است، که اگر این ردیابی سریعا انجام شود، دیگر غیر قابل کنترل نخواهد بود.

فناوری بلاک چین می‌تواند میان حکومت‌ها، کشاورزان و شرکت‌های بیمه ارتباط ایجاد کند و اجازه اقدامات بازدارنده را در مواقع لازم بدهد. با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توان آزمایش و سندسازی را به همدیگر مرتبط کرد و در نتیجه داده‌های معتبری را فراهم آورد.

در موقع شیوع چنین بیماری‌هایی، تیزهوشی و عکس العمل سریع بسیار مهم هستند. در جریان بیماری کرونا، اگر خوب اقدام می‌شد، تلفات جانی و مالی بسیار کمتر می‌شد.

بهبود در زمینه‌هایی مانند مدیریت زنجیره عرضه، امنیت غذا، پردازش بیمه و غیره می‌تواند به جامعه جهانی در کنترل بیماری‌های ویروسی کمک کند. فناوری بلاک چین می‌تواند در این راستا تحول‌آفرینی کند و نباید آن را نادیده گرفت.

نظر شما چیست؟ بلاک چین چه رهاورد‌های دیگری برای مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر به ارمغان آورده است؟ نظرات خود را از ما دریغ نکنید.

منبع
cointelegraphalipay

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا