متوسط مقالات

چالش‌های پیش روی ارتباط داخل بلاک چین چیست؟ آیا این ارتباط مهم است؟

گزارش‌ها و تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که در زمینه ارتباط داخل بلاک چین (blockchain) مشکلات زیادی وجود دارد. ارتباط بین زنجیره‌ای مدت‌هاست که مورد بحث و مناقشه است، مخصوصا که بسیاری از بلاک چین‌های عمومی در حال افزایش مقیاس‌پذیری و بازده خود هستند. همان طور که می‌دانید، بلاک چین نوعی فناوری انقلابی است که منجر به تولد ارز‌های دیجیتال شد.

امروزه غول‌های بزرگی مانند IBM ،Oracle و غیره برای حل این مشکلات بلاک چین مصمم شده‌اند و این شرکت‌های بزرگ حتی برای حل این مشکلات با یکدیگر نیز شروع به همکاری کرده‌اند. البته ارتباط بین بلاک چینی در عمل کار ساده‌ای نیست و دردسر‌های قانونی و مدیریتی دارد. نگرانی‌های حریم خصوصی را نیز باید به این لیست اضافه کرد و همه این عوامل باعث شده که بسیاری از تشکیلات اقتصادی پیش‌قدم در میانه راه شانه خالی کنند.

حتی اگر نیازمندی‌های مدیریتی نیز حل شود، بعد فنی این قضیه هنوز چالش‌آفرین است. فقدان ساختار و استاندارد‌سازی داده، مانعی اصلی در برابر ارتباط پیوسته است و همین امر کار کردن شرکت‌ها را با همدیگر دشوار می‌کند. به همین خاطر است که بسیاری از تحلیلگران اولیه در جستجوی پروتکل‌هایی برای آزمایش و شناسایی این فناوری بودند. اگر یک پلتفرم حجم عظیمی از بازار را در اختیار خود بگیرد، کل صنایع در یک جهت پیش می‌روند و استاندارد‌سازی صورت می‌گیرد. اما نیاز‌های زیادی در ارتباط با اجماع، حریم خصوصی، سرعت و غیره موجود است و امروزه ثابت شده که این تفکر استاندارد‌سازی دیگر جایگاهی ندارد و غیر واقعی است.

البته این قضیه در مورد زنجیره‌های مجاز چندان مطرح نیست و اکثریت این پروتکل‌ها حول Hyperledger Fabric ،R3 Corda و Quorum متمرکز هستند. استاندارد‌سازی در این پلتفرم‌ها قبلا از طریق اقداماتی تعاملاتی مطرح شده است.

همکاری در فضای بلاک چین حیاتی است

بلاک چین توکن ارز دیجیتال

ارتباط بین بلاک چینی برای زنجیره‌های مجاز بسیار حائز اهمیت است. پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین برای هدف گرفتن اکوسیستم‌های صنعتی ایجاد شده‌اند. زنجیره‌های تامین جهانی نیز اکوسیستم‌های صنعتی زیادی را به همدیگر مرتبط کرده‌اند.

ایده مرتبط کردن همه این بخش‌ها به یکدیگر در واقع غیر ممکن است و هر یک از این بخش‌ها نیاز‌های تخصصی خود را دارند. در عوض، این شرکت‌ها باید بر نواحی خاصی متمرکز شوند و در جستجوی فناوری‌ها و پلتفرم‌های جدیدی برای ایجاد این ارتباط باشند.

Hyperledger یکی از پروتکل‌های بلاک چینی پیشگام در فضای سازمانی است که اهمیت این موضوع را کاملا تشخیص داده است. این پروتکل به خوبی متوجه اهمیت تعامل در این فضا شده است.

تاثیر گرفتن از نیاز‌ها و انتظارات

علیرغم اینکه ارتباط اکوسیستم‌های مختلف خیلی با ارزش است، اما شکست در این امر ممکن است تبدیل به مانعی در برابر استفاده سازمانی شود. در حال حاضر، استراتژی‌های چند چارچوبی در شکل سرویس شبکه‌های دیگر رایج شده است.

مثالی واضح در این زمینه، مدل سرویس ابری (cloud) است که بسیاری از سازمان‌ها به آن عادت کرده‌اند. در این مدل، بسیاری از کسب و کار‌ها به سمت یک استراتژی چندابری گرایش دارند و از این طریق می‌خواهند به تخصصی کردن سیستم‌ها، پایین آوردن هزینه و ریسک بپردازند.

این دستورالعمل روشنی برای پیشرفت فراهم می‌کند. واحد‌های بلاک چینی که در توسعه و پیاده‌سازی ارتباط بین بلاک چینی شکست می‌خورند، تنها پذیرش را به تاخیر نمی‌اندازند، بلکه مانع آن می‌شوند. تعامل بین زنجیره‌ای تنها برای راحتی نیست و در واقع یک ویژگی اساسی است.

راه‌حل‌های شخص ثالثی مانند Unbounded Network در این میان موجود است. این راه‌حل به عنوان یک لایه انتزاعی عمل می‌کند و از API و قرارداد هوشمند برای استخراج داده از منابع معتبر استفاده می‌کند. این راه‌حل بسیار متمایز است و عاملین می‌توانند داده‌ها را به شیوه‌ای کارآمد با همدیگر ترکیب کنند و برای این کار نیازی به توسعه اضافی نیست.

از منظر بلاک چین عمومی، راه‌حل‌های چند زنجیره‌ای مانند کاسموس (Cosmos) در جستجوی حل این مشکل هستند. متاسفانه بسیاری از زنجیره‌های غیر مجاز هنوز هم با فلسفه‌ای خود محور به مشکل بین زنجیره نگاه می‌کنند. مسئله بین زنجیره‌ای را باید بهبود بخشید و از فناوری‌های موجود برای این بهبود استفاده کرد. تنها تکرار کردن استفاده‌های کاربردی به امید انتقال کاربران از طریق ارز‌های دیجیتال موجود و یا راه‌حل‌های DeFi کافی نیست.

پیدا کردن زمینه مشترک

درسی که در اینجا گرفته می‌شود این است که همکاری بین زنجیره‌ای عملکردی حیاتی برای یک محیط سازمانی است. سازمان‌های بزرگی مانند IBM این قضیه را درک کرده و سعی در ترویج آن دارند. چنین سازمان‌هایی حتی حاضرند با رقبا بنشینند و در مورد متناسب کردن بلاک چین های خود با یکدیگر چاره‌اندیشی کنند. اگر پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین واقعا می‌خواهند انبار‌های داده را حذف کنند، باید روش‌هایی برای کار با یکدیگر پیدا کنند.

برای ساختن پروتکل‌های غیر متمرکزی که بتوانند اکوسیستم‌های صنعتی را به یکدیگر مرتبط کنندف توجه به نکات زیر خالی از لطف نیست:

  • باید با نگرش ایجاد محصولات مشترک بین زنجیره‌ها به تعامل روی آورد و نباید به هدف گرفتن پایگاه کاربری از یکدیگر وارد شد.
  • باید ذهنیتی فرا استارتاپی و دیدی بلندمدت داشت.
  • باید اتکا بر استفاده توکن برای پرداختی‌ها را کاهش داد.
  • باید در جستجوی ساخت دروازه‌های API با پلتفرم‌های دیگر بود.
  • پروژه‌های همکاری با هدایت حکومت‌ها می‌توانند باعث ورود توسعه‌دهنده‌ها و مشارکان بیشتری شوند.
  • باید کنسرسیوم فناوری ایجاد کرد و به بررسی راه‌حل‌های بین زنجیره‌ای بیشتری پرداخت.

نظر شما چیست؟ چرا ارتباط داخل بلاک چین تا این اندازه حیاتی و مهم است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraphibm

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا