مقالات عمومی

آیا انتظارات افراد در مورد حریم خصوصی بیش از حد بالا است؟

ترکیب بیت کوین‌ها برای حفظ حریم خصوصی (privacy) و نامشخص کردن ارتباط فرد دارای کوین با آدرس مورد نظر در خلال دهه گذشته با نوآوری‌های زیادی روبرو بوده است. در اوایل، گاهی تنها دو نفر برای رد گم کردن اقدام به مبادله کوین‌های خود می‌کردند و رفته‌رفته سرویس‌هایی برای ترکیب کوین‌ها ایجاد شدند. بعد از آن بود که کوین‌های حریم خصوصی مانند مونرو (Monero)، دش (Dash) و غیره ایجاد شدند. تور (Tor)، کیف پول‌های HD و غیره همگی برای این منظور‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه کاربران ممکن است از ترکیبی از این روش‌ها و یا حتی همه آنها برای حفظ حریم خصوصی خود استفاده کنند.

چند هفته قبل بود که دستگیری و محکومیت مدیر عامل DropBit باعث ایجاد ترس و هیجان در میان کاربران ارز دیجیتال و کارآفرینان حیطه حریم خصوصی شد.

این فرد دستگیر شده بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ اقدام به راه‌اندازی یک سرویس ترکیب کوین با نام Helix کرده بود و گذرگاهی به دارک نت (dark net) و بازار AlphaBay باز کرده بود. این سرویس به افراد اجازه خرید و فروش در دارک وب می‌داد و برای هر تراکنش یک آدرس جدید ایجاد می‌شد.

اتهام علیه این فرد دستگیر شده که لری هارمون (Larry Harmon) نام دارد، این است که ۳۵۰,۰۰۰ بیت کوین را در سرویس Helix دریافت کرده و آنها را ترکیب و انتقال داده است که برای این کار مجوزی نداشته است و بسیاری از قوانین فدرال را نقض کرده است.

در لفافه سخن گفتن در مورد بیت کوین و حریم خصوصی 

حریم خصوصی

نزدیک به زمان دستگیری هارمون بود که مدیر خزانه ایالات متحده در سخنانی به صورت غیر مستقیم خواستار برخورد بیشتر با بیت کوین و ارز‌های دیجیتال شد و خواستار افزایش شفافیت در این فضا شد. این سخنان او به این معنی بود که انتظارات افراد از حریم خصوصی بالاست و در کل، اظهارات او به این نکته اشاره داشتند که بیت کوین و ارز‌های دیجیتال تهدیدی ملی برای ایالات متحده آمریکا هستند.

البته دلیل این گونه اظهارات منافعی پنهان است و افراد و سازمان‌هایی پشت پرده قرار دارند که خواستار رانت در این فضا هستند. این افراد می‌خواهند در فناوری‌ها و نوآوری‌ها سهم داشته باشند که این اقدامی قلدرانه است و وظیفه همگان است که در برابر آن ساکت نمانند.

مسائل مربوط به شناخت مشتری و مبارزه با پول‌شویی

عواقب این اظهارات و تلاش‌های احیا شده برای مبارزه با ارز‌های دیجیتال دامن کاربران کریپتو را می‌گیرد، کاربرانی که اکثرا دارک وب را در عمر خود مشاهده نکرده‌اند. اگر قرار باشد قوانینی در مورد ریشه کوین‌ها وضع شود و افراد ملزم شوند که در وقت خرید به ریشه کوین خریداری شده توجه کنند، عملا بیت کوین خصوصیت تعویض‌پذیری خود را از دست خواهد داد. اگر چنین قانونی اجرا شود، بسیاری از کوین‌ها از چرخه خارج خواهند شد. منظور از ریشه کوین در اینجا این است که این کوین از چه کسی خریداری شده است و هویت خریدار و فروشنده مشخص باشد.

اگر فرد اقدام به خرید و یا دریافت کوینی کند که ریشه آن برای او مشخص نیست و سپس مشخص شود که این کوین برای پول‌شویی به کار رفته و یا اعتراضی در مورد آن موجود باشد، تکلیف چیست؟

هر فرد باید چه مقدار در مورد تراکنش‌های اخیر کوینی که در دست دارد، مسئولیت و تعهد داشته باشد؟ آیا کوین‌هایی که در گذشته ترکیب شده‌اند و یا در تراکنش‌های غیر قانونی مورد استفاده قرار گرفته‌اند را می‌توان توقیف کرد؟ آیا قوانین جریمه مدنی را در مورد کریپتو هم می‌توان مورد استفاده قرار داد؟

مسئله هارمون و موارد مشابه چیزی است که همواره جامعه کریپتو و مخصوصا آنهایی که سعی در گسترش کریپتو دارند را آزار داده است. همه می‌دانند که اطاعت از قانون واجب است اما مشکل در اینجاست که بسیاری به این قانون‌گذاری‌ها اعتماد ندارند و گاهی می‌بینیم که قوانینی متضاد و متناقض موجود هستند.

مسئولیت افراد در این راستا

مسئولیت همه افرادی که از بیت کوین و ارز دیجیتال استفاده می‌کنند این است که خود را گناهکار ندانند و هیچ گناهی را به خاطر استفاده از ارز دیجیتال نپذیرند. ما تنها به خاطر اینکه از ارز‌های دیجیتال استفاده می‌کنیم، گناهکار نیستیم و حریم خصوصی نیز حق ماست و نباید به بهانه‌های واهی این حق را از ما سلب کنند.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا