مرورگر بلاک چین؛ بلاک چین را بهتر ببینید!

بلاک چین‌ها معمولا باز هستند و می توانند به کاربران اطلاعات ارزشمندی مانند ردیابی یک تراکنش و پیش نمایش وضعیت عمومی شبکه را ارائه دهند. بیشتر مواقع هر چیزی که در بلاک چین اتفاق می افتد، کاملا عمومی است. موارد زیادی وجود دارند که شما می‌توانید اطلاعات مربوط به آن را از یک مرورگر بلاک چین بدست آورید. در حال حاضر مرورگر بلاک چین برای بیت کوین و بعضی از آلت کوین‌های دیگر موجود است. مرورگر بلاک چین یک رکورد خوانا برای انسان از تراکنش‌ها و فعالیت ماینرها است و می‌تواند آمارهای مهمی از شبکه را نشان دهد.

چک کردن تراکنش‌ها و موجودی با آدرس عمومی

اگر آدرس عمومی خود را می دانید، می توانید تراکنش‌ها و موجودی خود را بررسی کنید. برای صاحبان توکن‌های اتریوم، این بهترین روش برای پیش نمایش موجودی اتریوم، بدون باز کردن قفل کیف پول شماست.

اما برای کوین‌هایی مانند بیت کوین و لایت کوین، تنها مشاهده موجودی و آگاه شدن از تراکنش‌ها یک مزیت است.

چک کردن آخرین تراکنش ها

اگر شماره آدرس خود را به یک مرورگر بلاک چین وارد کنید، می‌توانید آخرین تراکنش و وضعیت آن را پیگیری کنید. گاهی اوقات، شما نیاز دارید که تراکنش خود را ردیابی کنید و ببینید چه چیزی باعث کاهش سرعت آن شده است.

تراکنش

مشاهده زمان بلاک

برای کوین‌های ماین شده‌، شما می توانید مشاهده کنید که آیا این کوین‌ها همان طور که باید، با زمان نسبی معمول بین بلاک‌ها ماین شده‌اند یا نه. ماینینگ خیلی سریع و یا خیلی آهسته، ناهنجاری است و نشانه خوبی نیست. زمانی که بلاک‌ها خیلی سریع به بلاک چین اضافه می‌شوند، ماینرهای زیادی در شبکه در حال ماین کردن هستند و شبکه ناکارآمد است. زمان طولانی برای بلاک به این معنی است که تعداد ماینرها با توجه به درجه سختی شبکه کافی نیست.

پیگیری تعداد بلاک‌ها مهم است، زیرا معمولا فورک‌ها و به روز رسانی ها از طریق یک شماره بلاک اعلام می شود.

مشاهده استخر تراکنش‌های تایید نشده (mempools)

شما می توانید با نگاه کردن به سایز استخر تراکنش‌های تایید نشده، بررسی کنید که شبکه چگونه تراکنش‌ها را مدیریت می‌کند. این یک معیار برای تراکنش‌های انباشته‌ شده‌ای است که منتظر قرار گرفتن در داخل یک بلاک هستند. وقتی که استخر تراکنش‌های تایید نشده رشد می‌کند، به این معنی است که شبکه شلوغ شده و ممکن است تراکنش شما برای ثبت شدن در بلاک چین بیشتر صبر کند. همچنین کارمزد ماین نیز افزایش خواهد یافت.

مشاهده نرخ هش (hash rate)

اگر می‌خواهید یک کوین جدید را بررسی کنید، به نرخ هش آن نگاه کنید. اگر نرخ هش در کنار سختی در حال رشد باشد، به این معنی است که ماینرها به این کوین علاقه دارند. در چند سال گذشته نرخ هش و سختی برای کوین‌های برتر کریپتو، روند رو به رشد داشته است.

مشاهده توزیع ثروت

برای اکثر کوین‌ها، می توانید توزیع آن را در بزرگترین کیف پول‌ها ببینید. این به شما کمک خواهد کرد تا بفهمید که آیا این کوین می‎تواند‌ توسط نهنگ‌ها و یا سرمایه دارهای بزرگ تحت تاثیر قرار گیرد یا نه. معمولا، بزرگترین کیف پول‌ها متعلق به اکسچنج‌ها است، اما می‎تواند به افراد نیز تعلق داشته باشد.

آدرس بیت کوین

مشاهده تاثیر استخر ماینینگ

شما می توانید ببینید که آیا یک کوین منصفانه ماین شده است یا خیر. یک استخر ماینینگ بزرگ با قدرت بیش از ۵۱% از شبکه، نگران کننده است. بهتر است که قدرت هش و کشف بلاک بیشتر غیر متمرکز باشد تا از حمله ۵۱% جلوگیری شود.

اثر استخر ماینینگ برای فورک‌های بیت کوین در آینده مهم است، زیرا این ماینرها هستند که با حمایت خود از یک فورک تصمیم می‌گیرند که فورک در شبکه اتفاق بیفتد یا نه.

قراردادهای جداگانه و سایر فعالیت های مربوط به آدرس

با استفاده از ابزار Etherscan، می توانید قراردادهای هوشمند و توکن‌های افراد را ردیابی کنید. این در هنگام بررسی یک ICO و چک کردن درست بودن آدرس آن، بسیار مفید است. نظرات ثبت شده در Etherscan می‌تواند به شما کمک کند تا کوین‌ها را برای کیف پول مناسب ارسال کنید.

بهترین ابزار مرورگر بلاک چین

CoinDance : بیت کوین و بیت کوین کش در یک نگاه. همچنین شامل اطلاعات قیمت‌ها در بازار است.

Etherscan.io : کل شبکه اتریوم را نادیده بگیرید و بدون باز کردن کیف پولتان موجودی خود را چک کنید.

Blockchain.Info : یکی از قدیمی ترین مرورگرهای بلاکچین که دسترسی به کیف پول را فراهم می‌کند. یک ابزار فوق العاده برای ردیابی تراکنش‌ها

BlockCyper : ترکیبی از بیت کوین، لایت کوین، دژ کوین (dogecoin)  و شبکه آزمایشی

مرورگر بلاک چین مونرو : در حالی که شرکت کنندگان ناشناس هستند، شما هنوز هم می توانید تراکنش‌ها را ردیابی کنید.

CryptoID : بسیاری از بلاک ‌چین‌های کوین‌های مختلف را جمع آوری می‌کند.

بلاکچین‌ شبکه‌ای است که باعث شفافیت ارزهای رمزنگاری شده می‌شود. در بلاک چین‌ ها تمام فعالیت‌ها برای همه مشخص است، همه فرآیندها قابل مشاهده هستند. با وجود این، تراکنش‌ها برای انسان تقریبا غیر قابل خواندن است. یک مرورگر بلاک چین بهترین راه برای آگاهی از اطلاعات داخل بلاک چین‌ها است و از طریق آن می‌توانید یاد بگیرید که چگونه “بانکدار خود” شوید.


54321
امتیاز 4.1 از 8 رای

منبع cryptovest
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

  اشتراک  
اطلاع از
عضویت در کانال تلگرام میهن بلاکچین