مبتدی مقالات

تصمیم‌گیری DGen برای پشتیبانی از فناوری نوظهور بلاک چین در اروپا!

انتشار ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی چین، رویدادی بزرگ برای این کشور در آغاز دهه جدید بود. این ارز در آخرین مرحله آزمایش است و قرار است که در سال ۲۰۲۰ منتشر شود. همین امر باعث حدس و گمان و دسیسه کشور‌های مختلف در مورد چین شده است. بعضی افراد شیوع ویروس کرونا در چین را بی‌ ارتباط با این دسیسه‌ها نمی‌دانند. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که بانک مرکزی ایالات متحده و چندین بانک اروپایی در حال بررسی ارز‌های دیجیتال هستند و می‌خواهند فناوری بلاک چین (Blockchain) را مورد استفاده قرار دهند.

این اقدام چین باعث ایجاد نوعی رقابت پنهانی در میان حکومت‌ها شد و طبیعتا باعث ایجاد چارچوب‌های قانون‌گذاری صمیمانه‌تری نسبت به ارز‌های دیجیتال خواهد شد. وضعیت اروپا با توجه به وجود فرهنگ‌های مختلف در آن، نمونه کوچکی است که از طریق آن می‌توان در مورد وضعیت جهانی فناوری بلاک چین اظهار نظر کرد.

حال این سوال پیش می‌آید که با توجه به اختلافاتی که بین کشور‌های مختلف در مورد بلاک چین وجود دارد، آیا در استاندارد‌ها توافق ایجاد خواهد شد؟

به نظر می‌رسد که این توافق در میان کشور‌های اروپایی بسیار سریع‌تر حاصل شود، زیرا آنها اشتراک بیشتری دارند. البته اکوسیستم بلاک چین اروپا بسیار کوچک‌تر از اکوسیستم آسیا و یا آمریکا است.

طرفدارن بلاک چین معتقدند که وضعیت جهان در حال تغییر است و با توجه به اتصال جهانی پیش آمده از طریق اینترنت، موانع جغرافیایی برداشته خواهند شد و جوامع با هم همکاری خواهند کرد. اروپا در این میان می‌تواند در قانون‌گذاری و مقابله با موانع نقش برجسته‌ای داشته باشد.

نگاهی به فراسوی موانع ژئوپلیتیکی در پذیرش بلاک چین

بلاک چین قانون گذاری چین فناوری

فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال حرکتی به سوی یک فناوری شفاف و باز است و ناحیه‌هایی مانند امور مالی، حریم خصوصی و غیره را پوشش می‌دهد. توسعه‌های بدون مرز، هسته و اساس فناوری بلاک چین است که با دیدگاه DGen برای ایجاد یک اروپای متحد‌تر همخوانی دارد.

سازمان DGen در برلین واقع است و هدف آن ایجاد همکاری‌های بیشتر بین کشور‌های اروپایی است. اهداف این سازمان با بلاک چین همسویی دارد و علاقه این سازمان بیشتر صحبت در مورد جوامع و اجتماعات است تا در مورد کشور‌ها و استارتاپ‌ها.

مشکل در اینجا ضرورتا یک مشکل فنی نیست؛ زیرا پلتفرم‌هایی مانند اسکایپ (Skype) به طور رایج برای ارتباط جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مشکل در اینجا فقدان استاندارد‌سازی است. قبلا هیچ فناوری‌ای، به طور خاص بر کار ارتباطات جهانی و متنوع از راه دور متمرکز نبوده و بلاک چین در این راستا پیش‌قدم است.

فرهنگ پروژه‌های بلاک چینی بسیار با فرهنگ اروپا مطابقت دارند. همکاری و ایجاد استاندارد‌های قانونی در این راستا، ممکن است نیازمند سعی و تلاش بسیار باشد.

نظر کارشناسان و کشور‌های اروپایی درگیر در این فناوری، در مورد آینده آن بسیار متفاوت است. دلیل این اختلاف نظر‌ها به منافع مختلف کشور‌های درگیر برمی‌گردد؛ مثلا کشوری مانند آلمان در زمینه استارتاپ‌ها در حال رشد و شکوفایی زیادی است.

مصالحه و به توافق رسیدن و توجه به منافع یکدیگر، باعث از میان برداشته شدن موانع ژئوپلیتیک می‌شود و راه را برای قانون‌گذاری و استاندارد‌سازی باز می‌کند؛ که این البته کار سختی است. ایجاد یک چارچوب قانونی که موجب تسریع همکاری شود، در اروپا بیش از هر جای دیگری امکان‌پذیر است.

اروپا به عنوان بستری متنوع و چند لایه برای نوآوری

تیم DGen دارای ۶۳ کارشناس در ۱۶ کشور اروپایی است. اما این تیم بیشتر متمرکز بر ۶ کشور آلمان، سوئیس، فرانسه، بریتانیا، هلند و مالتا است. این تیم اظهار داشته که اگرچه بلاک چین داروی عام برای درمان تمامی مشکلات نیست، اما دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌هایی برای ایجاد نوآوری در اروپا است.

اروپا مشکلی در زمینه فقدان استارتاپ‌های بلندپرواز، تحمل امور مالی و یا قانون‌گذاری ندارد. اما محیطی کاملا متنوع و چند پارچه است. به عنوان مثال، سوئیس در زمینه موقعیت مالی رتبه خوبی دارد و امکانات تامین مالی خوبی را برای پروژه‌ها فراهم می‌کند. خوبی فضای کشور سوئیس در این است که نوآوران و قانون‌گذاران با هم تبادل نظر دارند و افراد فنی تنها به آموزش قانون‌گذاران می‌پردازند و به آنها نمی‌گویند که چکار کنند.

فرانسه نیز فضایی بسیار صمیمی برای قانون‌گذاری دارد؛ اما امور مالی آن در مقایسه با کشور‌های دیگر پایین‌تر از حد متوسط است. این چشم‌انداز مختلف قانون‌گذاری و موقعیت‌های تامین وجه، قبلا نیز مانع از فعالیت فناوری بلاک چین شده است. اما این بار اوضاع فرق می‌کند و میل شدیدی به همکاری در میان کشور‌های اروپایی دیده می‌شود.

اگر اروپا در این زمینه موفق شود، تبدیل به الگویی برای دیگر کشور‌های جهان خواهد شد و از ایالات متحده پیشی خواهد گرفت. اروپا ممکن است در سال ۲۰۲۰ تبدیل به کانون فعالیت پروژه‌های بلاک چینی شود. در حال حاضر، نظرات مختلفی در اروپا در مورد فناوری بلاک چین وجود دارد. در نتیجه، موقعیت‌های تامین وجه برای استارتاپ‌ها بسیار پیچیده شده و منافع مختلف کشور‌های اروپایی تبدیل به چالش بزرگی شده است.

مزیتی که اروپا نسبت به جا‌هایی مانند جنوب شرقی آسیا دارد، این است که اتحادیه اروپا می‌تواند به قانون‌گذاری بپردازد و این اختلافات را حل کند. وجود آزادی و ارتباط کشور‌های اروپایی با یکدیگر در این راستا بسیار مفید خواهد بود و این یعنی وجود فضایی مثبت برای فناوری بلاک چین. البته در این میان لازم است که مرز‌ها شکسته شوند و همکاری‌های بیشتری صورت گیرد.

پیام DGen در این راستا، حرکت به جلو و پیشی گرفتن از دیگر نقاط جهان در زمینه فناوری ارز‌های دیجیتال و بلاک چین است.

DGen معتقد است که اگرچه بسیاری از پروژه‌های ارز دیجیتال هم‌اکنون در خاک اروپا هستند، اما در صورت عدم توسعه پشتیبانی‌ها و اجتناب از ایجاد چارچوب‌های قانونی بهتر، وضعیت به همین صورت باقی نخواهد ماند. نظر شما چیست؟ آیا شما هم اروپا را بهترین محیط برای رشد صنعت کریپتو می‌دانید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cryptographyskype

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا