متوسط مقالات

بلاک چین می‌تواند حوزه فناوری مالی را کاملا متحول کند!

محبوبیت بلاک چین از یک دهه قبل و از زمان راه اندازی بیت کوین همچنان افزایش یافته و در حال حاضر موارد استفاده‌ای خارج از ارز دیجیتال پیدا کرده است. این فناوری در صنعت فینتک (fintech) تأثیر زیادی گذاشته است. در نتیجه استارت آپ‌ها و کمپانی‌های اصلی دنیای مالی علاقه زیادی به این فناوری نشان داده‌اند.

تکنولوژی‌های بلاکچین و فینتک هردو جزو تکنولوژی‌های جدید دنیا محسوب می‌شود. و در آینده نه چندان دور با ترکیب و استفاده بیشتر از آنها شاهد قدم‌های جدیدی در دنیای مالی خواهیم بود.

مزایای استفاده از بلاک چین در دنیای مالی و فینتک

فینتک

فناوری بلاک چین مزایای بسیاری برای دنیای مالی به همراه دارد. این مزایا شامل موارد زیر است:

قابلیت اعتماد و اطمینان

در حالی که فینتک راهکارهای مختلفی برای راحتی کاربران ارائه می‌دهد، کنترل پلتفرم‌های فینتک هنوز بدست اشخاص ثالث است. در نتیجه اگر شخص ثالث شایسته یا حرفه‌ای نباشد، تمام وعده‌هایی که برای راحتی کاربران می‌دهند تنها ظاهری خواهد بود.

در اصل هر کاربر راهکار فینتک باید به آنها اعتماد کند، با این حال بلاک چین به از بین بردن این مسائل کمک می‌کند. نیازی نیست به فرد پشت یک راهکار اعتماد کنید یا حتی بدانید که چگونه این کار را انجام می‌دهد. تا زمانی که عملکرد آنها توسط بلاک چین تأمین شود کاربران مطمئن هستند که کار انجام خواهد شد.

افزایش سرعت

بخش فینتیک هنوز هم بسیار به سیستم مالی سنتی وابسته است. در دنیای مالی سنتی یک تراکنش واحد برای چندین روز پشتیبانی می‌شود. اگر تنها یک طرف همکاری نکند، کل عملیات برای چند هفته عقب می‌افتد تا مساله بررسی شود. نتیجه آن رضایت کمتر کاربران است. حتی تراکنش‌های عظیم نیز با فناوری بلاک چین در چند دقیقه تائید می‌شوند.

کاهش هزینه‌های عملیاتی

یکی از هزینه‌های اصلی هر فناوری زمان است. اگر یک پلتفرم مدت زمان بین تراکنش‌ها را کاهش دهد، سودها بیشتر شده و این باعث کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شود. بلاک چین به استارت‌ آپ‌های فینتک کنک می‌کند به این هدف دست پیدا کنند. علاوه بر این با استفاده از بلاک چین اشخاص ثالث و کارمزدهای پردازش آنها را از بین می‌رود. نتیجه این است که استفاده از فناوری بلاک چین می‌تواند بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های یک پلتفرم فینتک را کاهش دهد.

بلاکچین تأثیرات عمده ای نیز در دنیای فینتک داشته است. در اینجا به برخی از مناطقی که این فناوری در آن تغییر ایجاد کرده اشاره می‌کنیم:

پرداخت‌های همتا به همتا(P2P)

در سیستم بانکی موجود، زیرساخت پرداخت‌ها هزینه‌بر و کند است. با این وجود استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت تسویه حساب میلیاردها دلار در جهان سرمایه گذاری بانکی صرفه جویی می‌کند. در حال حاضر شرکت‌های مختلفی در بخش بانکداری مشغول کار روی راهکارهایی هستند که با بلاک چین کار می‌کنند.

فشار شدیدی روی بانک‌های مرکزی برای استفاده از بلاک چین و ارزهای دیجیتال وجود دارد. بسیاری از آنها در حال راه اندازی فروش عمده ارزهای دیجیتال هستند که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. فروش عمده یک ارز دیجیتال برای تسویه حساب استفاده می‌شود و می‌تواند به صرفه جویی میلیاردها دلار در اقتصاد کمک کند. با توجه به ناکارآمدی سیستم‌های پرداخت موجود، بسیاری از بانک‌های مرکزی به زودی ارز دیجیتالی با کمک بلاک چین راه اندازی خواهند کرد.

ارائه خدمات بانکی به افرادی که حساب بانکی ندارند

بانکداری باز دستکاری کلاهبرداری بیت کوین ارز دیجیتال

در حال حاضر بیش از ۲ میلیارد نفر در سطح جهان بدون حساب بانکی هستند. به طور خلاصه آنها بدون بانک هستند. استفاده از بلاک چین به افرادی که قادر به افتتاح حساب بانکی نیستند کمک می‌کند تا حساب خود را باز کنند. میلیاردها نفر حساب بانکی ندارند اما بسیاری از آنها گوشی‌های هوشمند دارند. بلک چین کاملاً دیجیتال است و افراد می‌توانند از طریق تلفن همراه خود که با بلاک چین پشتیبانی می‌شود یک حساب بانکی باز کنند. در نتیجه بلاک چین در دنیای مالی را روی افراد بیشتری باز می‌کند.

بلاک چین و دنیای تجارت

بازار تجارت جهانی در مجموعه فعلی هنوز به مستندات فیزیکی متکی است. به عنوان مثال اگر اوراق قرضه دولتی خریداری کنید، معمولاً به شکل فیزیکی هستند. علاوه بر این تسویه تراکنش در دنیای تجارت هنوز بسیار کند است و می‌تواند تا سه روز به طول انجامد.

با استفاده از بلاک چین، هر تراکنش به شکلی کاملاً دیجیتالی وجود خواهد داشت و از طریق فرآیند توکنیزه کردن، هیچ نیازی به مستندات فیزیکی نیست. اشخاص ثالث از بین می‌روند و تراکنش ظرف چند دقیقه انجام می‌شود.

اعتبار و وام

در سیستم مالی کنونی، گرفتن وام یا اعتبار یک روند فرسایشی است. باید وثیقه، جزئیات دیگر را تهیه کرده و در بیشتر موارد باید مستندات فیزیکی را امضا کنید. با استفاده از بلاک چین سرعت وام گرفتن از چند روز به تنها چند ساعت یا چند دقیقه می‌رسد. این فناوری حریم خصوصی، امنیت و پشتیبانی را افزایش می‌دهد.

بازرسی قانون گذاری و پذیرش

تخمین زده می‌شود که بخش پذیرش قانون گذاری در سطح جهان حدود ۱۱۸ میلیارد دلار ارزش داشته باشد. استارت‌ آپ‌های مختلفی در دنیای بلاک چین با راهکارهای مربوط به پذیرش قانون گذاری ارائه شده که با فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌شوند. مهمترین مزیت بلاک چین این است که سوابق غیرقابل تغییری از هر تراکنش ایجاد می‌کند. در نتیجه بازرسی از عملکرد یک شرکت ساده‌تر خواهد بود. تغییر ناپذیری بلاک چین به کاهش احتمال گزارش نادرست نیز کمک می‌کند که این امر باعث اطمینان از درستی سوابق می‌شود.

راهکار نیمبس(Nimbus) برای بخش فینتک

استفاده از بلاکچین در فینتک

یکی از شرکت‌هایی که برای استفاده از فناوری بلاک چین در بخش فینتک ایجاد شده نیمبس (Nimbus) است. بنیانگذار این شرکت آندره زنون (Andrea Zanon)،  یک ارشد ریسک و مدیریت مالی، مدیرعامل و کارآفرینی است که به روسای ایالت‌ها، وزرای دارایی و مدیرعامل‌های شرکت‌های جهانی مشاوره می‌دهد و تصمیم گرفته که پلی میان بلاک چین، ارز دیجیتال و امور مالی سنتی برقرار کند. هدف این شرکت ایجاد یک اکوسیستم فینتک است که عمیقا بلاک چین را با سیستم مالی سنتی ادغام می‌کند.

تیم پلتفرم نیمبس قصد دارد تا بهترین پیشرفت‌های دنیای ارز دیجیتال و صنعت رایانش ابری را در یک اکوسیستم فینتک چند وجهی ترکیب کند. در نتیجه کاربران به خدمات و ابزارهایی دسترسی خواهند داشت که به آنها امکان می‌دهد سودآوری سرمایه گذاری در ارز دیجیتال خود را به حداکثر برسانند.

اپلیکیشن آوالون (Avalon)

پلتفرم نیمبس برای دستیابی به هدف سود حداکثری، اپلیکیشن آوالون را راه اندازی کرده است. این اپلیکیشن از طریق ترید آربیتراژ(arbitrage) سودآوری می‌کند. کاربران برای درآمدزایی، سرمایه را در اپلیکیشن واریز کرده و روزانه پاداش می‌گیرند. هر چه بیشتر سرمایه خود را در این اپلیکیشن نگه دارند، درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

IPO Hub: پروژه پرچمدار پلتفرم نیمبس

IPO Hub نیمبس به همه این امکان را می‌دهد تا در IPO شرکت کنند، حتی اگر شرایط خرید حداقلی را ندارند. آنها این کار را از طریق استیبل کوین نیمبس (NSC) انجام می‌دهند. کاربران برای سرمایه گذاری در یک IPO، تنها باید NSC را که از طریق IPO Hub نیمبس خریداری کنند. سپس نیمبس NSC را می‌گیرد، آنها را با پول مبادله کرده و در یک IPO سهام می‌خرد. پس از اتمام کار آنها با دارندگان NSC سود را تقسیم می‌کنند.

توکن نیمبس

توکن نیمبس (NMBT) استقلال اکوسیستم را تضمین می‌کند. این یک توکن ERC-20 است که سرمایه آن با کل سود غیر واقعی از تجارت شرکت و با استفاده از الگوریتم آربیتراژ آوالون تضمین می‌شود. قیمت اولیه توکن ۰.۰۰۰۰۵ BTC بود و در حال حاضر ۰.۰۰۰۱۱۵۴۱ BTC است.

نیمبس بسیاری از محصولات دیگر نیز دارد که یک اکوسیستم کامل را تشکیل می‌دهند. این محصولات شامل پلتفرم وام‌دهی همتا به همتای نیمبس، پلتفرم ترید اجتماعی، ردیاب کوین نیمبس و Nimbus Crypto Merchant هستند. هدف آن راه اندازی اکوسیستم فراگیر ارز دیجیتال برای همه افراد جهان است.

آینده بلاک چین در دنیای مالی

فناوری بلاک چین هنوز جوان است با این حال وعده‌های بسیاری در بخش فینتک می‌دهد. کارآیی و سرعتی که باید ارائه دهد بدون شک تأثیر زیادی بر دنیای مالی خواهد گذاشت. پس باید منتظر ماند و دید که آیا استفاده از این دو تکنولوژی جدید در آینده به اندازه استفاده از اینترنت همه‌گیر خواهد بود یا خیر.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا