مقالات عمومی

شرکت در کلاس های آموزشی بلاک چین چه اهمیتی دارد؟

فناوری دفترکل توزیع شده (DLT) که به آن بلاک چین نیز می‌گویند، شگفتی این دهه می‌باشد. DLT کار خود را به عنوان فناوری موجود در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شروع کرد و اکنون تقریبا در تمام صنایع حضور دارد. بنابراین با ادامه روند DLT در خصوص ورود به صنایع مختلف، این مورد برای شرکت ها ضروری می‌شود که دانش DLT را فرا بگیرند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

بلاک چین به عنوان فعال کننده انتقال های دیجیتالی

دنیای تجارت به اعتماد بین ارائه دهنده و مشتری متکی است. این اعتماد است که با کمک قوانین و قانونگذاری های مختلف بازار را یکپارچه حفظ می‌کند. به علاوه، مشتریان و انتظارات آنها تا حدود بسیار زیادی روندهای مهم بازار را تعیین می‌کنند. هرچند این مورد کاملا رایج است که عرصه بازار جهانی مملو از سوء استفاده از اعتماد، کارمزدهای هنگفت و تاخیرهای ارائه سرویس باشد. متاسفانه تمام این موارد برخلاف آسایش مشتریانی است که باید تعیین کننده نحوه عملکرد تجارت باشند.

بلاک چین باعث حذف واسطه های اقتصادی و ایمن سازی اکوسیستم اینترنت اشیا می‌شود

در بخش امور مالی، واسطه هایی نظیر بورس سهام و شبکه های پرداختی دلایل اصلی ناعدالتی در خصوص مشتریان می‌باشد. قابل ذکر است که ۴۵ درصد این واسطه ها دچار جرایم و کلاه برداری می‌باشند که نتیجه آن، متضرر شدن مشتریان است. خوشبختانه فناوری بلاک چین نویدبخش تسریع عملیات تجاری، کاهش هزینه ها و ارتقای اعتماد در بازار می‌باشد. برای مثال، فناوری بلاک چین کاملا واسطه ها را از بخش امور مالی حذف می‌کند. بدین ترتیب می‌توان گفت که همتایان (Peer ها) بدون نیاز به نهاد مرکزی برای برقراری و اعمال اعتماد، می‌توانند به یکدیگر اعتماد کنند.

به علاوه، انتقال های دیجیتالی وجود دارد که شامل اینترنت اشیا (IoT) می‌باشد. این موضوع، انقلابی است که با ظهور فناوری ابری (Cloud) آغاز شد. نکته جالب این است که فناوری اینترنت اشیا به مردم امکان می‌دهد تا از دستگاه های هوشمند برای انجام وظایف مختلف استفاده کنند. هرچند چنین حضور فراگیری در اینترنت، خطر از دست دادن اطلاعات و نفوذ هکرها را در پی دارد. بنابراین کاملا مشخص است هنگامی که صحبت از امنیت کاربران می‌شود، سیستم ابری نامناسب می‌باشد.

خوشبختانه بلاک‌ چین جایگزینی هوشمندانه ارائه می‌دهد که کاربران را در خصوص امنیت اینترنت مطمئن می‌سازد. یکی از ویژگی های بلاک‌ چین، غیرقابل هک شدن این اکوسیستم است. بدین ترتیب، توسعه دهندگان در حال وارد کردن و استفاده از فناوری بلاک چین در اینترنت اشیا می‌باشند تا اطمینان حاصل کنند که امنیت کاربران فراهم می‌شود. برای درک بهتر این موضوع می‌توان گفت که بیش از ۶.۴ میلیارد دستگاه IoT در سراسر جهان وجود دارد. استفاده از بلاک‌ چین برای ایمن سازی تمام این دستگاه ها، مسئولیتی بسیار سنگین بر دوش این فناوری است. به همین دلیل است که پس از فناوری ابری، فناوری بلاک‌ چین را می‌توان موضوع بزرگ بعدی در نظر گرفت.

قراردادهای هوشمند

حقایق و نکات جالب قرارداد هوشمند

شاید بتوان گفت ویژگی دیگر بلاک‌ چین که باعث جذب ساختارهای قدیمی تجارت می‌شود، قراردادهای هوشمند باشند. ویژگی قرارداد هوشمند بسیار انقلابی است به طوری که نهادهایی که از هویت یکدیگر هیچ اطلاعی ندارند می‌توانند بدون ترس از کلاهبرداری وارد معاملات با یکدیگر شوند. قراردادهای هوشمند توافقنامه ها و مقررات را به گونه ای اعمال کرده است که هیچکدام از مکانیزم های موجود نتوانسته اند این کار را انجام دهند.

این ویژگی باعث فعالسازی انقلابی در بخش بانکداری شده است و در نتیجه، سازمان های مالی در تلاش برای پذیرش و به کارگیری این فناوری می‌باشند. این امر نشان می‌دهد که بلاک‌چین تا چه اندازه مهم است. هم چنین، سازمان ها از اهمیت و تاثیر این فناوری آگاه می‌باشند.

قراردادهای هوشمند و سایر ویژگی های بلاک‌ چین در انتقال به بازار دیجیتال با ساختار غیرمتمرکز، پیشرو می‌باشند. نکته جالب این است که انتقال دیجیتال که از این فناوری به وجود خواهد آمد می‌تواند عرصه فرهنگی و سیاسی را نیز تغییر دهد.

آمارهای مهم بلاک چین

کاربردهای جدیدی از DLT در صنایع مختلف سراسر جهان در حال پیدایش است. با استفاده از DLT، کسب و کارها می‌توانند هزینه های بسیار زیادی در خصوص مدیریت اقدامات و عملیات اصلی صرفه جویی کنند. هم چنین این فناوری باعث می‌شود کسب و کارها عملکردها و کارآمدی های جدیدی را به دست آورند که در گذشته بر آنها پوشیده بود. مطالعات نشان می‌دهند که کسب و کارها تاکنون با پذیرش بلاک‌ چین تا ۲.۵ میلیارد دلار به دست آورده‌اند. در صورتی که پذیرش این فناوری ادامه یابد، رقم مذکور تا سال ۲۰۳۰ می‌تواند تا ۲ تریلیون دلار برسد.

ممکن است بازار ارز دیجیتال برای مدیرهای ارشد اطلاعاتی شرکت ها آنچنان مهم و قابل توجه نباشد که مسیر فناوری شرکت را بر حسب آن تعیین کنند. هرچند ذکر این نکته بسیار مهم است که بلاک چین با پشتیبانی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به سطح جهانی دست یافته است. ارزش بازار ارز دیجیتال در ابتدای سال ۲۰۱۷ حدود ۱۶ میلیارد دلار بود. اما نکته جالب این است که بازار ارز دیجیتال سال ۲۰۱۷ را با ارزش ۶۰۰ میلیارد دلار به اتمام رساند. این تغییر شگفت انگیز، یکی از دلایل محبوب بودن بلاک چین می‌باشد.

عرصه بلاک چین در حال گسترش سریع می‌باشد

طبق گزارش Netscribes، فضای بلاک چین با سرعت زیادی در حال گسترش می‌باشد. این شرکت تخمین زده است که بلاک چین سالانه ۴۲.۸ درصد گسترش خواهد یافت. طبق گزارش این شرکت، گسترش بلاک چین تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد یافت. این گزارش مطابق با گزارش سازمان تجارت جهانی (WTO) می‌باشد که پیش بینی کرده است بلاک چین باعث تحول معاملات خواهد شد.

طبق این گزارش، بلاک چین تا سال ۲۰۳۰ تا ۳ تریلیون دلار به ارزش تجارت جهانی می‌افزاید. این فناوری قابلیت افزایش نرخ اتوماسیون در صنایع تولیدی و در نتیجه ارتقای کارایی را دارد. فناوری بلاک چین در ادامه به کسب و کارها امکان خواهد داد تا هزینه های تولید و ارائه خدمات را کاهش دهند. به علاوه، بلاک چین همراه با فناوری های جدید دیگر نظیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در صدد حذف موانع تجارت جهانی می‌باشند. سازمان تجارت جهانی فقط از بلاک چین انتظار حذف موانع برای ایجاد فرصت های تجاری جدید به ارزش ۱ تریلیون دلار را دارد.

پول بیشتری در راهکارهای بلاک چین خرج خواهد شد

شرکت داده های بین المللی (IDC) پیش بینی کرده بود که هزینه جهانی بر روی راهکارهای بلاک چین از سال ۲۰۱۸ به بعد افزایش خواهد یافت. این هزینه ها تا سال ۲۰۲۲ به ۱۱.۷ میلیارد دلار خواهد رسید. در دوره مورد نظر این پیش بینی یعنی از سال ۲۰۱۷ الی ۲۰۲۲، IDC مشخص کرده است که نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) هزینه راهکارهای بلاک چین تا ۷۳.۲ درصد کاهش می‌یابد. فقط در سال ۲۰۱۸، این هزینه ها بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. این مقدار، ۲ برابر هزینه خرج شده در راهکارهای بلاک چین در سال ۲۰۱۷ می‌باشد.

در همین گزارش، IDC پیش بینی کرده است که آمریکا رتبه اول سرمایه گذاری در این فناوری می‌باشد. طبق گزارش IDC، علیرغم اشتیاق جهانی به بلاک چین، آمریکا بیش از ۳۶ درصد هزینه ها در بلاک چین را در اختیار دارد. با این حال شواهدی وجود دارد که دولت ها نیز درحال ورود به این بخش می‌باشند.

اهمیت آموزش به مدیران اجرایی بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین

این مقاله آموزشی بلاک چین بر افرادی متمرکز است که قدرت تعیین نحوه تعامل سازمان ها با فناوری های نوظهور را دارند. همانطور که گفته شد، عرصه تجارت به دلیل فناوری بلاک چین دستخوش تغییرات بنیادین شده است. این موضوع کاملا مشخص است که پذیرندگان اولیه این فناوری نسبت به رقبای خود از مزایای بیشتری بهره مند می‌باشند.

بلاک چین تقریبا بر تمام بخش های سازمان ها تاثیرگذار است. بنابراین، این موضوع الزامی است که نهادهای مختلف، رویکرد بین سازمانی در خصوص این فناوری اتخاذ کنند. کلاس های آموزشی بلاک‌چین شامل مفاهیم مهم و کلیدی و هم چنین نگرش ها و تحقیقات مهمی است. شرکت کنندگان این آموزش ها مطالبی در خصوص شبکه های مختلف بلاک چین و نحوه فعالیت آنها می‌آموزند.

چرا مدیران اجرایی باید گواهی نامه بلاک‌چین سازمانی را کسب کنند

کلاس های آموزشی بلاک چین به مدیران اجرایی شرکت ها کمک می‌کند تا نگرش مهمی به کاربردهای مختلف فناوری بلاک چین کسب کنند. این نگرش ها و چشم اندازها، ایجاد مدل های تجاری مناسب که شامل فناوری بلاک چین باشد را تسهیل می‌کنند. برای مثال، مدیران اجرایی نحوه استفاده از بلاک چین برای ارتقا و بهبود اعتماد در زنجیره تامین خود و مقابله با مشکل جعل و کلاهبرداری را خواهند آموخت. کسب گواهی نامه بلاک‌چین سازمانی به مدیران اجرایی امکان خواهد داد تا خدمات خود را به بهترین شکل تنظیم کنند تا بتوانند به بهترین شکل به مشتریان خدمت رسانی کنند.

یکی دیگر از اهداف گواهی نامه بلاک چین سازمانی، شرکت کردن مدیران اجرایی در کارگاه هایی است که تفکر استراتژیک و طراحی مرتبط با فناوری بلاک چین را می‌آموزند. بدون شک هر فناوری نوظهور دارای فرصت های بسیار خوبی است، به شرطی که رویکرد استراتژیکی در خصوص آن اتخاذ شود. مدیران عامل، مدیران ارشد فنی، مدیران ارشد اطلاعات و سایر مدیران اجرایی با ارائه رویکردهای طراحی و استراتژی محوری که به بهترین شکل از فناوری ها استفاده می‌کنند دستاوردهای خوبی کسب می‌کنند.

هرچند این موضوع کاملا مشخص است که افراد کمی وجود دارند که به دنبال قابلیت های بالقوه بلاک چین باشند. به دلیل افت و خیز بسیار زیاد صنعت ارز دیجیتال، بلاک چین در ای عرصه محبوب تر می‌باشد. نکته ای که مدیران اجرایی می‌آموزند این است که فناوری بلاک چین قابلیت های بسیار بیشتری علاوه بر صنعت کریپتو دارد. این موضوع، مهم ترین دلیلی است که مدیران اجرایی باید به خاطر آن در کلاس های آموزشی شرکت کنند تا دانش خود از این فناوری نوظهور را ارتقا دهند.

کلاس آموزشی بلاک چین سازمانی برای نهادهای عمومی نیز ضروری است

بلاک چین فقط برای بخش خصوص نمی‌باشد. اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین غیرقابل تغییر است و می‌تواند سال ها باقی بماند. بدین ترتیب، این فناوری در مدیریت هویت برای آژانس های دولتی بسیار مهم است. نهادهای مختلف در حال بررسی مناسب بودن بلاک چین به عنوان ابزاری برای رای گیری می‌باشند. با در نظر گرفتن سطح شفافیت و یکپارچگی اطلاعات در شبکه بلاک چین، انجام انتخابات آزاد و عادلانه وجود دارد.

علاوه بر کاربردهای بلاک چین در مدیریت هویت و تسهیل انتخابات آزاد و عادلانه، کاملا مشهود است که این فناوری برای دولت ها نیز مهم است. آژانس های دولتی می‌توانند از پلتفرم های بلاک چین برای جمع آوری کارآمد مالیات، مدیریت هویت و بسیاری از اقدامات دیگر استفاده کنند. بدین ترتیب، سازمان های دولتی باید اطمینان حاصل کنند که کارمندهایشان در کلاس های آموزشی بلاک چین شرکت کنند.

هم چنین سازمان های معاملاتی نیز باید این فناوری را بشناسند. از آنجایی که تغییر بنیادین در چشم انداز معاملات و تجارت جهانی وجود دارد، این تغییر بر تمام سهامداران تاثیرگذار خواهد بود. شرکت در کلاس های آموزشی بلاک چین تضمین می‌کند که افراد جلوتر از این تغییرات خواهند بود. دانش کسب شده از کلاس های آموزشی بلاک چین به افراد امکان خواهد داد تا پتانسیل های بلاک‌ چین و تهدیدهای آن را بیاموزند.

حوزه های در حال انتقال به بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین

حوزه های پرشماری مرتبط با فناوری بلاک چین در حال پیدایش هستند. این فناوری به تدریج از صنعت ارز دیجیتال که باعث جهانی شدن بلاک‌ چین شده است، فاصله می‌گیرد. شرکت کردن در کلاس های آموزشی بلاک چین، دانش مدیران اجرایی در خصوص حوزه های موجود را ارتقا می‌دهد. مدیران ارشد اطلاعات، مدیران ارشد فنی و حتی مدیران استراتژی ها و قائم مقام ها باید نحوه استفاده از این فناوری را بیاموزند.

تجارت حمل و نقل

تجارت حمل و نقل یکی از منابع اصلی ضرر کسب و کارها می‌باشد. ابزار موجود برای ردیابی و پیگیری مسیرها و سفرهای تجاری پاسخگوی چالش فعلی نمی‌باشد. کارمندان می‌توانند بدون اطلاع مدیریت شرکت ها از آنها سرقت کنند.

فناوری بلاک چین می‌تواند به مدیران امکان دهد تا بر مسیرها و سفرها با جزییات کامل نظارت داشته باشند. پس از به کارگیری راهکارهای بلاک‌ چین که می‌توانند زنجیره تامین را ردیابی و پیگیری کنند، تمام اطلاعات مربوط به زنجیره تامین به آسانی در دسترس خواهند بود.

حوزه های دیگری نظیر خرده فروشی، سلامت، نفت و گاز، خدمات دولتی، شهرهای هوشمند، مسافرت و آموزش وجود دارد که بلاک چین در آنها بسیار مهم است. کسب دانش عمیق و اساسی در خصوص حوزه های مختلف بلاک‌ چین برای مدیران اجرایی کسب و کارها بسیار مهم و ضروری است. شرکت در کلاس های آموزشی بلاک چین، قدمی مهم در راستای کسب این دانش می‌باشد.

پلتفرم های بلاک چین سازمانی

با در نظر گرفتن علاقه شرکت ها و سازمان ها به وعده های بلاک‌ چین سازمانی، پلتفرم های اندکی وجود دارند که جوابگوی این تقاضا باشند. بعضی از این پلتفرم ها شامل کوردا (Corda)، هایپرلجرفابریک، اتریوم، استلار و تزوس می‌باشند. اگرچه به نظر می‌رسد که این پلتفرم ها خدمات مشابهی ارائه می‌دهند، اما ذکر این نکته مهم است که از جنبه های اساسی و در عین حال مهم با یکدیگر متفاوت می‌باشند.

حضور در کلاس های آموزشی بلاک چین به مدیران اجرایی امکان خواهد داد تا بین پلتفرم های مختلف بر اساس ویژگی های فنی نظیر امنیت، حریم خصوصی، اجماع، عملکرد تراکنشی، قراردادهای هوشمند و بازده تراکنش تمایز قائل شوند.

معیارهای استراتژیک برای پلتفرم های مناسب بلاک چین سازمانی

کسانی که موفق به کسب گواهی نامه بلاک‌ چین سازمانی می‌شوند، به جنبه استراتژیک بلاک چین سازمانی کشیده خواهند شد. در کلاس های آموزشی بلاک چین، شرکت کنندگان معیارهای استراتژیک که در انتخاب مناسب ترین پلتفرم بلاک چین سازمانی مفید هستند را یاد خواهند گرفت. شرکت کنندگان با این موضوع آشنا خواهند شد که پلتفرم مورد نظر باید در بطن خود، کاربرد سازمانی داشته باشد.

هم چنین یک پلتفرم خوب باید شامل ابزار توسعه قابل اتکا باشد و باید با سایر سیستم های سازمانی یکپارچه شود. به علاوه، پلتفرم مورد نظر باید خدمات شخص ثالث مقیاس پذیر و با قابلیت های خوبی ارائه دهد که در سطح خدمات سازمانی باشد. پلتفرم بلاک چین سازمانی ایده آل باید در صدد کسب استانداردهای موجود و هم چنین مطابق با قوانین صنایع مختلف باشد.

متاسفانه معیارهای انتخاب بهترین پلتفرم گاهی اوقات سردرگم کننده می‌شود. کلاس های آموزشی بلاک چین، شرکت کنندگان را قدم به قدم با موارد گفته شده آشنا می‌کند. شرکت کنندگانی که موفق به کسب گواهی نامه بلاک چین می‌شوند، قابلیت انتخاب پلتفرم هایی را خواهند داشت که فراتر از مراحل اولیه هستند. تنها پلتفرم هایی که موفق به کسب پذیرش واقعی شده اند به کاربران مزایای رقابتی و مفید ارائه خواهند داد.

چرا مهم است که چند روز را به آموختن اختصاص دهیم؟

عرصه بلاک‌ چین در حال بالغ شدن است و این فرآیند فاقد استانداردهای لازم برای هدایت پذیرش این فناوری به سمت صحیح است. اصطلاحات و واژگان و منطق تجاری جدیدی در این فناوری وجود دارد که برای کسانی که با آنها آشنا نیستند می‌تواند مشکل آفرین باشد. آموزش بلاک چین باعث از بین رفتن این شکاف می‌شود و پایه های مستحکمی را در ذهن یادگیرنده ایجاد می‌کند. طی چند روز، یادگیرنده بر اصطلاحات و ویژگی هایی که بیانگر فناوری بلاک چین می‌باشد تسلط کامل خواهد یافت.

خودآموزی بلاک‌ چین ممکن است زمان بسیار زیادی طول بکشد. همانطور که گفته شد، این حوزه فاقد استانداردهای لازم است، یعنی آنکه اطلاعات مورد نیاز بسیار پراکنده می‌باشند. افراد مختلف ممکن است در هزارتوی اطلاعات فاقد استاندارد که در سراسر اینترنت پراکنده شده اند دچار سردرگمی شوند. هم چنین ممکن است اطلاعات غلطی در خصوص مفهوم بلاک‌ چین کسب کند و در نتیجه آن را بی اعتبار در نظر بگیرد. کلاس های آموزشی بلاک‌ چین تمام اطلاعات را یکجا جمع می‌کند و آنها را به روش مناسب در اختیار یادگیرنده قرار می‌دهد.

کلاس های آموزشی بلاک چین، اطلاعات پراکنده را به صورت مجموعه ای منظم و منسجم ارائه می‌دهد. این امر باعث می‌شود که یادگیرندگان، مفاهیم اصلی بلاک‌ چین را فرابگیرند.

شغل های شخصی

هدف کلاس های آموزشی بلاک‌ چین ارائه بخش کوچکی از این فناوری نمی‌باشد. بلکه درصدد ارائه اطلاعات جامع می‌باشند که به وسیله آن، افراد می‌توانند موفق به کسب گواهی نامه بلاک‌ چین شوند. بدین ترتیب می‌توان از دانش کسب شده، شغل های شخصی ایجاد کرد.

بنابراین از هم اکنون به دنبال شرکت کردن در این کلاس ها و یادگیری مفاهیم بلاک‌ چین باشید.

منبع
101blockchains

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا