مبتدی مقالات

بلاک چین و حقوق بشر: نقش باورنکردنی این فناوری در برده داری و قاچاق انسان

برده داری و قاچاق انسان: اینها صنایع تبهکاری هستند که در بسیاری از مناطق جهان به رشد خود ادامه می‌دهند و متاسفانه برای بسیاری از افرادی که به دنبال کار در کشورهای خارجی هستند، آشنا است. چنین مشکلاتی ممکن است برای مصرف کننده متوسط در مناطق توسعه یافته، دور و انتزاعی به نظر برسد، اما برای میلیون‌ها نفر مشکلی واقعی است. بسیاری از محصولات خرده‌فروشی را می‌توان از طریق زنجیره تأمین ردیابی کرد که مصرف کنندگان را به برخی از ۴۵ میلیون نفر انسانی که در ۱۶۷ کشور جهان به دام برده داری مدرن افتاده‌اند، پیوند می‌دهد. لری کامرون (Larry Cameron) رئیس ارشد امنیت اطلاعات ضدقاچاق انسان (ATII)، نگرانی‌های خود در مورد استفاده از بیت کوین و فناوری بلاک چین برای اهداف جنایی را با Cointelegraph به اشتراک گذاشت.

کامرون خاطرنشان کرد: بیت کوین برای پرداخت‌های باج افزار، دارک وب، مواد مخدر، اسلحه و حتی قاچاق انسان استفاده می‌شود. کامرون توضیح داد که فناوری بلاک چین به شدت توسط جرایم سازمان یافته، هکرها و کلاهبرداران به منظور پولشویی استفاده می‌شود.

تعدادی از آژانس‌ها به مشکلات مشابه حمله کرده و با فناوری بلاک چین به عنوان متحدی در نبرد با جرم همکاری می‌کنند. گزارش‌های قبلی Cointelegraph اطلاعیه‌های مطبوعاتی مفصلی در مورد راه اندازی یک برنامه برای حمله به این گونه مشکلات اجتماعی دارد. Diginex با همکاری سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) به رهبری سازمان ملل متحد، IRIS-SAFER را برای حمایت از کارگران مهاجر در هنگ کنگ راه اندازی کرد و برای گسترش در مناطق بیشتر برنامه دارد.

برنامه‌های مبتنی بر نرم افزار بی شماری که عمدتاً با هدف پایان دادن به قاچاق انسان راه اندازی شده‌اند، در حال پیوستن به این مبارزه هستند. به عنوان مثال IBM در انگلستان با سازمانی به نام STOP THE TRAFFIK همکاری می‌کند تا از طریق استفاده از “نرم افزار تحلیل اطلاعات” که هویت و مکان قربانیان بالقوه را ردیابی می‌کند، به قاچاق انسان و برده‌داری مدرن پایان دهد. در نهایت قصد دارد تا روند قاچاق را در نطفه خفه کند.

IRIS-SAFER و Emin

بلاک چین

مارک بلیک رئیس Diginex در گفتگو با کوین تلگراف، دو پروژه اصلی را كه از پلتفرم Diginex برای محافظت از كارگران استفاده می كند به اشتراک گذاشت: IRIS-SAFER و Emin.

در حالی که IRIS-SAFER بر ایجاد همکاری با آژانس‌های دولتی سازمان ملل و شرکت‌های خصوصی برای ایجاد و گسترش شیوه‌های استخدام اخلاقی تمرکز دارد، Emin تلاشی برای همکاری بین Diginex و Mekong Club، یک سازمان غیردولتی با هدف مبارزه با برده داری مدرن، است. هر دو پروژه در مقیاس وسیع بین نهادهای دولتی و خصوصی و بهره برداری از فناوری بلاک چین برای بهبود شفافیت و دسترسی به داده‌ها همکاری می‌کنند.

بلیک توضیح داد که روند استخدام فعلی برای کارگران مهاجر با مشکلات زیادی روبرو است. روش‌های سنتی کاغذی کُند و ناکارآمد هستند. سوابق به راحتی آسیب دیده یا گم می‌شوند. با ایجاد اطلاعات دیجیتالی بومی، سهولت دستیابی و دسترسی به اطلاعات برای کلیه سهامداران افزایش می‌یابد. بلیک افزود: ما به دلیل سهولت استفاده از بلاک چین می‌توانیم اطلاعات بیشتری را ضبط کنیم.

بلیک خاطرنشان کرد که بارزترین نمونه سوءاستفاده از کارگران، کارمزدهای زیاد استخدام کنندگان توسط آژانس‌های غیراخلاقی است. ممکن است کارگران بابت پرداخت حق الزحمه استخدام، هزاران دلار از حقوق خود را کاهش دهند. در بسیاری از موارد، این کارگران آسیب پذیر باید وام‌هایی با بهره بالا را که توسط آژانس‌ها صادر می‌شوند را برای پرداخت کارمزدهای خود بپردازند.

علاوه بر این، کارمزد “تشکر” اغلب یک هدیه مورد انتظار است: یک کارگر مهاجر موظف است که برای تضمین نقش خود، به عنوان تشکر پول نقد پرداخت کند. بلیک می‌گوید كه این نوع اطلاعات در اسناد سنتی نادیده گرفته می‌شوند و در داده‌های قبلی كه در مورد کارمزدهای استخدام جمع آوری شده بود، ثبت نشده‌اند.

در واقع چنین داده‌هایی را می‌توان با جذب داوطلبانه شرکت کنندگان برای متمایز کردن خود از رقبا به عنوان گزینه‌ای امن‌تر و مطمئن‌تر، به صورت دیجیتالی ثبت کرد. این‌گونه راه‌های امنی برای کارگران ایجاد می‌شود تا بتوانند آگاهانه در مورد اشتغال خود تصمیم بگیرند. بلیک با اشاره به داده‌های باز و شفاف که کارگران با دسترسی به آنها می‌توانند آزادانه شغل خود را انتخاب کنند، گفت:

اینجا راه‌هایی وجود دارند که کارمزدهای زیادی دریافت می‌کنند؛ و در سوی دیگر راه‌هایی وجود دارند که هزینه‌های زیادی دریافت نمی‌کنند

از این رو کارگران می‌توانند به طور آزادانه راه‌های بهینه‌ای را انتخاب کنند که می‌دانند با عدالت بیشتری با آنها برخورد خواهد شد و با هزینه‌های گزافی که توسط استخدام‌کنندگان غیراخلاقی به بار می‌آید، مواجه نخواهند شد.

همچنین کارگران نسبت به “تعویض قرارداد” بسیار آسیب پذیر هستند؛ که در آن عاقبت کارگران به شغل دیگری که شرایط کار بدتر و دستمزد کمتری دارد ختم می‌شود. این کارگران را می توان با بدهی و وسایل محدود برای بازگشت ایمن به خانه در شغل‌های کم درآمد کشورهای خارجی به دام انداخت.

مشارکت

Mekong Club برای حل این مسائل طیف وسیعی از ابزارهای شرکتی را برای کمک به کمپانی ها  ارائه می دهد. این ابزارها شامل ارائه کارشناسان برده داری مدرن، منابع آموزشی در رابطه با مشکلات برده داری مدرن و توضیحات مفصل در مورد کاربردها و محدودیت های فناوری بلاک چین در مبارزه با برده داری مدرن است.

با تلاش مشترک بین Mekong Club و Diginex، پلتفرم استخدام اخلاقی Emin در تعدادی از مناطق راه اندازی شده است. این برنامه پس از شروع خود در تایلند در خاورمیانه، مالزی، بنگلادش و اخیراً هنگ کنگ پخش می‌شود. IRIS-SAFER در دسامبر سال ۲۰۱۹ در هنگ کنگ راه اندازی شد. Diginex در هنگ کنگ مشغول به کار است، زیرا یک مکان محبوب برای کارگران مهاجر محسوب می‌شود؛ همچنین با آژانس‌هایی در کشورهای مبدا کار می‌کند که کارگران از آنجا مهاجرت می‌کنند.

آژانس‌هایی که قصد درگیر شدن دارند و می‌خواهند به مهارت سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) تکیه کنند، می توانند در دستیابی به رویه های اخلاقی کمک کنند و از رقبای خود پیشی بگیرند. کارگران مهاجر از این رقابت سود می‌برند و شرکت‌هایی را پیدا می‌کنند که مایل به استخدام از طریق فرآیندهای ایمن و اخلاقی هستند.

کارگران به راحتی می‌بینند که به چه کسی اعتماد دارند و چه آژانس‌هایی بهترین شیوه را ارائه می‌دهند. با IRIS-SAFER، آژانس‌های استخدامی می‌توانند ثابت کنند که مطابق با آژانس‌های سازمان ملل متحد و با شیوه‌های استخدام اخلاقی سازگار هستند. بلیک افزود:

یک کارگر مهاجر در کشور خود می‌تواند از طریق آژانس‌های اخلاقی کار پیدا کرده و سپس به محل کار دیگری، مثلا یک کارخانه در کشوری دیگر، سفر کند

وی توضیح داد كه كارگران می توانند با انتخاب آژانس‌های معتبر استخدامی از پرداخت کارمزدهای گزاف یا تغییرات غیرقابل پیش بینی در شرایط كار اجتناب كنند. هرگونه ایجاد یا تغییر در قراردادها می تواند پیگیری و با سهامداران به اشتراک گذاشته شود. این گونه آنها متوجه می‌شوند که آژانس‌های اخلاقی در شیوه‌های استخدام خود شفاف و صادق هستند.

روزهای آغازین

برنامه IRIS-SAFER در حال حاضر در مراحل اولیه قرار دارد و با آژانس‌های علاقمند به شرکت در این برنامه رابطه برقرار می‌کند. بلیک توضیح داد که با روند فعلی، آژانس‌های استخدامی برای گذراندن یک پروسه صدور گواهینامه باید تحت آموزش قرار گرفته تا نشان دهند که مطابق با استانداردهای استخدام اخلاقی رفتار می‌کنند.

آژانس‌های جدید وارد شده و سپس با این پلتفرم درگیر می‌شوند. در این فرایند، آنها باید به سؤالاتی در مورد نحوه گرایش به اصول اخلاقی IRIS پاسخ داده و مستنداتی را برای پشتیبانی از ارزیابی خود ارائه دهند.

IOM سازمان ملل متحد در طول این فرآیند، برای اطمینان از استفاده از شیوه‌های اخلاقی بازخوردی ارائه می‌دهد. بلیک به Cointelegraph گفت:

ما واقعا به متخصصانی مانند IOM نیاز داریم تا ما را در دستیابی و گسترش در کشورهای هر چه بیشتر راهنمایی کنند.

پلتفرم IRIS-SAFER امکان تعامل مستمری را بین آژانس های شرکت کننده و IOM فراهم می‌کند. بنا بر گفته‌های بلیک:

این پلتفرم به آژانس‌ها در مورد چگونگی جذب نیروی اخلاقی معیاری ارائه می‌دهد. در برابر این اصول، چگونه پیشرفت می‌کنید؟ مناطق قدرت شما چیست؟ در چه مناطقی می‌توانید روی توسعه کار کنید؟

انجام کار درست بهترین راه برای تجارت است

بلیک گفت که استخدام کننده اخلاقی بودن، یک عنصر متفاوت کننده است. مشاغل استخدامی که ثابت کنند از رویه‌های اخلاقی پیروی می‌کنند، مشتری و موفقیت بیشتری کسب خواهند کرد. پلتفرمی که در سال گذشته گسترش یافت، توسط فناوری بلاک چین فعال شده و سفرهای کارگران با کلیه آژانس‌های استخدامی شرکت کننده که اسناد را که به صورت دیجیتالی ثبت می‌کنند، ردیابی می‌کند.

بلیک معتقد است که سرانجام این سیستم تمام اطلاعات را به سهام‌داران بالقوه بیشتری وصل می‌کند. سازمان‌های غیردولتی، ادارات حقوقی، کنسولگری‌ها، آژانس‌های مهاجرت و سازمان ملل متحد به دنبال درک این هستند که آژانس‌ها چگونه در مورد موضوعات مربوط به استخدام اخلاقی، که می‌تواند در قانون‌گذاری و سیاست تأثیر بگذارد، گرایش پیدا می‌کنند. وی افزود:

این یک اکوسیستم پیچیده با سهام داران متعدد است که همگی برای درک روند به دنبال دسترسی به اطلاعات هستند. همه آنها به دسترسی به داده‌های قابل اعتماد با درجات بالای امانت نیاز دارند. من باید بدانم که آنچه که به دنبال آن هستم، همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید

هدف نهایی

طبق گفته Diginex، نتیجه نهایی بهبود استخدام اخلاقی و در نتیجه مبارزه با قاچاق انسان و برده داری است. بلیک در ادامه گفت:

ما می‌دانیم که می‌توانیم از بلاک چین برای کمک به شفافیت در روند استخدام اخلاقی استفاده کنیم. ما می‌توانیم زندگی ۴۰ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که تحت تأثیر برده داری مدرن قرار دارند، بهبود بخشیم

هنگامی که از وی سؤال کردند که چگونه این اکوسیستم راه خود را برای خرده فروشان و در نهایت مصرف کنندگان باز می‌کند، بلیک تأکید کرد که این سیستم از طریق زنجیره تامین برای مصرف کنندگان کار خواهد کرد. در مراحل اولیه تمرکز روی حمایت از کارگران است.

وی همچنین به مراحل اولیه رشد و پذیرش اشاره کرده و ادعا کرد که ابتکارات شرکت تاکنون بازخوردی بسیار عالی داشته است. از نظر زمان بندی برای گسترش، بلیک توضیح داد که هدف این است که مقیاس و وسعت تا جای ممکن برای رشد شبکه افزایش یابد.

ما عمدا با کسانی کار می‌کنیم که مطمئنیم می خواهند کار درست را انجام دهند. ما مخاطبی بسیار مشتاق داریم که به دلایل اخلاقی یا رقابتی می‌خواهند این کار را انجام دهند. آنها تمایل دارند تا اثبات کنند که کارهای درستی انجام می‌دهند

لری کامرون با تاکید مجدد بر پتانسیل نوآوری‌های بلاک چین برای تغییر صنایع تأکید کرد که این فناوری هنوز جوان است و برای رشد به زمان نیاز دارد:

بلاک چین توانایی ایجاد انقلاب در صنعت را دارد. این فناوری هنوز در مراحل اولیه خود است اما در دهه آینده بسیار بالغ خواهد شد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا