اخبار خارجی

استفاده از تکنولوژی بلاک چین برای جلوگیری از تقلب در مسابقات شطرنج!

مسابقات شطرنج کاندیداهای فیده سال ۲۰۲۰ در روسیه به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد، اما برگزار کنندگان این مسابقات در حال بررسی آینده آن و نحوه استفاده از تکنولوژی بلاک چین (Blockchain Technology) در این خصوص هستند.
طی این مسابقات، ۸ استاد بزرگ با یکدیگر رقابت می‌کنند و برنده نهایی با قهرمان سال گذشته یعنی مگنوس کارلسن (Magnus Carlsen) مسابقه خواهد داد. این مسابقات پس از ۷ دور و پس از انتشار اخباری مبنی بر تعلیق پروازها در روسیه متوقف شد.
بنیاد World Chess در این خصوص گفته است که در حال بررسی برگزاری مسابقات به صورت آنلاین و معرفی تکنولوژی بلاک چین در این ورزش هستند.

فرصتی برای شطرنج

ایلیا مرنزون (Ilya Merenzon) مدیرعامل World Chess، برگزار کننده این مسابقات و شریک تجاری رسمی فدراسیون جهانی شطرنج (فیده)، به کوین تلگراف گفته که طی شیوع ویروس کرونا، شطرنج با پیشرفت خوبی همراه بوده است. او گفت:

برخلاف سایر ورزش‌ها، شطرنج را می‌توان با هیجان مشابهی به صورت آنلاین و آفلاین بازی کرد. این نکته‌ای است که شطرنج را از سایر ورزش‌ها متمایز می‌کند.

در غیاب سایر رویدادهای ورزشی مهم، مسابقات کاندیداهای فیده با پوشش رسانه‌ای بی‌سابقه‌ای همراه بوده است.

اگرچه شطرنج به عنوان یک ورزش فاخر شناخته می‌شود، اما مسأله تقلب همچنان در این ورزش وجود دارد. تقلب در شطرنج موارد گوناگونی دارد. این موارد شامل استراتژی استفاده از وقت استراحت تا ایجاد رکوردهای جعلی که هرگز رخ نداده اند یا استفاده از کمک هوش مصنوعی رایانه‌ای در حین انجام مسابقات است. اما تکنولوژی بلاک چین می‌تواند این نوع تقلب‌ها را به صفر برساند.

“موتور ضدتقلب” بر بستر تکنولوژی بلاک چین

منزون معتقد است که تکنولوژی بلاک چین می‌تواند در شناسایی و جلوگیری از چنین اقدامات غیر ورزشی مثمر ثمر باشد. وی در این خصوص گفت:

ما در حال کار بر روی موتور ضدتقلبی بر پایه تکنولوژی بلاک چین هستیم که می‌تواند بیش از ۱۰۰ نوع اطلاعات مختلف نظیر برچسب زمانی، اطلاعات بیومتریک ورزشکار، ارزیابی موتور شطرنج و سایر موارد را ثبت کند. ذخیره سازی این اطلاعات در دیتابیس غیرمتمرکز بسیار منطقی است.

طبق گفته های منزون، آلگوراند (Algorand) و بنیاد World Chess چند ماه گذشته بر روی پروژه‌ای کار می‌کردند که انتظار می‌رود در هفته های آتی عرضه شود.
مسابقات کاندیداهای فیده سال ۲۰۲۰ به زمان دیگری که شرایط مناسب‌تری وجود داشته باشد موکول شده است. در حال حاضر برگزاری این مسابقات در ماه نوامبر برنامه‌ریزی شده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا