متوسط مقالات

فناوری بلاک چین چگونه باعث پیشرفت جهانی خواهد شد؟

با گسترش سریع جهانی‌سازی در تمام صنایع، با هم نگاهی به نحوه پیاده‌سازی فناوری بلاک چین در پیشرفت جهانی خواهیم داشت.

از زمان پیدایش یکی از ثمرات فناوری بلاک چین در سال ۲۰۰۸ تاکنون، شاهد موفقیت‌های این فناوری بوده‌ایم و چندین مورد از صنایع کنونی نیز از پذیرندگان این فناوری بوده‌اند. این رشد عظیم بدون شک باعث خواهد شد که بسیاری از کسب‌وکارهای دیگر نیز وارد این عرصه شوند.

فناوری بلاک چین در صنعت مواد غذایی

فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین در صنعت مواد غذایی، فرآیند تولید، توزیع و نگهداری مواد غذایی را کاملا شفاف می‌کند. سیستم دفترکل غیرمتمرکز، دسترسی آسانی به اطلاعات مهم و حیاتی درباره محصولات مواد غذایی از زمان پرورش تا زمانی که به بازار برسد و چه مدت نگهداری شده است را فراهم کند.

تحقیقی که توسط والمارت انجام شده است، نشان می‌دهد که دیجیتالی شدن زنجیره تامین مواد غذایی چگونه خطر رسیدن مواد غذایی آلوده به دست مشتریان را کاهش خواهد داد. والمارت با همکاری IBM، سیستم هایپرلجر (Hyperledger) را توسعه داده است تا تمام اطلاعات درباره دو محصول آزمایشی خود را ذخیره کند. این دو محصول انبه و گوشت است. نتیجه این همکاری، یک سیستم مواد غذایی با افزایش مواد غذایی تازه و حداقل زباله بوده است. فرانک یانیس (Frank Yiannis) قائم مقام بخش ایمنی مواد غذایی والمارت در خصوص این تحقیق گفته است:

با وجود بلاک چین، می‌توانید حذف استراتژیک انجام دهید و مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها نیز اعتماد متقابل خواهند کرد. ما معتقدیم که ارتقای قابلیت رصد و پیگیری، برای سایر جوانب سیستم‌های مواد غذایی نیز مفید است.

رای‌گیری از طریق فناوری بلاکچین

سیستم رای‌گیری سنتی سال‌ها وجود داشته و وظیفه خود را انجام داده است، اما می‌توان گفت که بیش از حد به بقای خود ادامه داده است. سیستم رای‌گیری دیجیتال چند سال گذشته ارائه شده است تا جایگزین شیوه رای‌گیری کاغذی قدیمی شود، اما هنوز مشخص نیست که سیستم رای‌گیری دیجیتال ایمن‌تر از سیستم قدیمی است، مخصوصا آنکه هکرهای بسیار زیادی در کمین نشسته‌اند. بنابراین، فناوری بلاک چین چگونه می‌تواند کمک کند؟ به یاد داشته باشید، هدف اصلی، شفاف‌تر و ایمن‌تر کردن این فرآیند تا حد ممکن است.

با وجود رمزنگاری منحنی بیضوی، رای‌دهندگان می‌توانند دو کلید (خصوصی و عمومی) ایجاد کنند تا رای بدهند. کلید عمومی برای تاییدکننده مشخص می‌شود تا بتواند رای را تایید کند، در حالی که کلید خصوصی به صورت ناشناس ثبت می‌شود و برای ارائه رای و ثبت انتخابات استفاده می‌شود. سپس، هرکسی می‌تواند تشخیص دهد که آیا امضایی که از کلید خصوصی استفاده می‌کند صحیح است یا خیر. به این ترتیب، بلاک چین می‌تواند روشی آسانتر و بهتر برای رای‌گیری فراهم کند.

اشتراک‌گذاری اطلاعات

از قرن ۲۱ و بیش از ۶ ماه قرنطینه می‌توان متوجه سرعت حرکت جهان به سمت دیجیتالی شدن را دریافت. با وجود آنکه بسیاری از شرکت‌ها، محققان و افراد دائما دنبال تبادل ایمن اطلاعات هستند، پذیرش بلاک چین برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات قریب الوقوع است.

درحالی که روش‌های پرکاربرد اشتراک‌گذاری اطلاعات مملو از نواقص بسیار زیادی است، بلاک چین در حال ایجاد تبادل ایمن و همتا به همتای اطلاعات است که به حضور شخص ثالث نیاز نباشد. برای مثال، Ideaology که یک پروژه بلاک چین متن باز بر بستر اتریوم است، پلتفرمی برای کارآفرینان، مهندسان، هنرمندان و دانشمندان است تا ایده‌های خود را به صورت آزاد با یکدیگر تبادل و بررسی کنند و از آن سود کسب کنند.

پزشکی و داروسازی

فناوری بلاک چین

سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار صرف داروهای تقلبی و سایر کلاه‌برداری‌های مرتبط با بخش درمان می‌شود. با استفاده از فناوری بلاک چین در زنجیره‌های تامین می‌توان باعث تحول تمام داروخانه‌های سراسر جهان شد. سیستم دفترکل توزیع‌شده نیز مطابق با قانون امنیت زنجیره تامین داروی سازمان غذا و داروی آمریکا است. بدون شک، فناوری بلاک چین می‌تواند رواج داروهای غیراستاندارد و جعلی را به شدت کاهش دهد، زیرا تمام داروها را می‌توان از زمان تولید تا مرحله مصرف نظارت کرد.

امنیت سایبری

نفوذها و حمله‌های امنیت سایبری از ابتدای پیدایش اینترنت وجود داشته‌اند و شاهد موارد مهمی از سرقت میلیاردها منابع و اطلاعات شخصی بوده‌ایم. اکثر این نفوذها ناشی از اشتباهات و خطای انسانی در مقابل حملات فیشینگ است. سیستم بلاک چین می‌تواند با استفاده از رمزنگاری در خصوص جلوگیری از بروز این حملات کمک کند.

بدون شک فناوری بلاک چین قصد دارد که مدت‌های زیادی به فعالیت خود ادامه دهد و صنایع بسیاری زیادی متوجه این موضوع شده‌اند. مشاهده این موضوع که چه تعداد و کدام صنایع، فناوری بلاک چین را در دوران پساکرونا می‌پذیرند هیجان‌انگیز خواهد بود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا