متوسط مقالات

توکنی کردن املاک و مستغلات با استفاده از فناوری بلاک چین و اتریوم !

توکنی کردن املاک و مستغلات چند سالی است که به عنوان یکی از کاربرد‌های فناوری بلاک چین مورد توجه قرار گرفته است و مدیران املاک و دارایی‌ها خیلی به آن توجه می‌کنند. سال گذشته، شرکت فرانسوی Mata Capital اقدام برجسته‌ای در این صنعت انجام داد و املاک و مستغلاتی به ارزش ۳۵۰ میلیون یورو را با استفاده از بلاک چین اتریوم توکنی کرد. اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است.

Mata Capital قصد دارد که در آینده تعداد بیشتری سرمایه‌گذار داخلی و خارجی را جذب کند. هدف دراز مدت این پروژه ایجاد یک پلتفرم سرمایه‌گذاری است که همه بتوانند در آن شرکت کنند و در بخش‌هایی مانند املاک و مستغلات، زیرساخت و غیره سرمایه‌گذاری کنند.

Mata Capital در همکاری با ConsenSys اقدام به راه‌اندازی راه‌حل بر روی پلتفرم مبتنی بر اتریوم Codefi Assets کرده است که در این پلتفرم با استفاده از قرارداد هوشمند و به صورت قانونی می‌توان برای سرمایه‌گذاران توکن صادر کرد. در این نوشتار به نحوه کار این پلتفرم پرداخته می‌شود و همچنین بیان می‌شود که این پروژه می‌تواند چیز‌های زیادی را در مورد آینده فناوری بلاک چین ابراز دارد.

توکنی کردن املاک و مستغلات با استفاده از فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین

یکی از مزیت‌های بی‌نظیر بلاک چین اتریوم این است که می‌توان دارایی‌ها را بر روی این بلاک چین توکنی کرد و آن را در میان سهامداران توزیع کرد. صنعت املاک و مستغلات در گذشته صنعتی سخت و انعطاف ناپذیر بوده است که اینک با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توان املاک و مستغلات را توکنی و تقسیم کرد و سهام را بین سرمایه‌گذاران خرد و موسساتی توزیع کرد.

از زمان راه‌اندازی اتریوم در سال ۲۰۱۵، جامعه این ارز دیجیتال به طور گسترده‌ای استاندارد‌های توکنی را توسعه داد و قرارداد‌های هوشمند به کمک این استاندارد‌ها به قانونی بودن و سازگاری توکن‌ها در شبکه اتریوم کمک می‌کنند. در مورد Mata Capital از استاندارد ERC1400 استفاده شد. این استاندارد ایجاد، انتقال و سوزاندن توکن را توسط مدیر تضمین می‌کند و همچنین به اسناد و توافق‌های قانونی نیز مقید است.

همه قرارداد‌های هوشمند توسعه داده شده برای Mata Capital توسط ConsenSys Diligence مورد بازبینی قرار گرفته است که این پلتفرم دارای تیمی از متخصصان امنیتی در حوزه فناوری بلاک چین است.

ورود سرمایه‌گذاران و فرآیند شناخت مشتری

پلتفرم Codefi ورود سرمایه‌گذاران به پروژه Mata Capital را تسهیل می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند در این پلتفرم اکانت ایجاد کنند و فرم شناخت مشتری و مبارزه با پول‌شویی را تکمیل کرده و در نهایت همه اسناد مورد نیاز را آپلود کنند. سرمایه‌گذاران واجد شرایط بعد از تکمیل کار می‌توانند آدرس اتریوم خود را بدهند و سهام خریداری شده را دریافت کنند.

پردازش تراکنش

اتریوم

به محض تایید پرداخت، Mata Capital با استفاده از پلتفرم Codefi به تایید یک گواهی دیجیتال با استفاده از کلید خصوصی خود می‌پردازد و اجازه انتقال توکن‌های املاک و مستغلات را به سرمایه‌گذاران می‌دهد. سرمایه‌گذاران سپس رسیدی را دریافت می‌کنند که متصل به تراکنشی است که روی بلاک چین اتریوم انجام شده است. این براستی یکی از استفاده‌های شگفت‌انگیز بلاک چین اتریوم است.

این اقدامات می‌تواند چه پیامی برای املاک و مستغلات داشته باشد؟

پروژه Mata Capital نشان می‌دهد که تغییراتی عمیق برای صنعت املاک و مستغلات چه در کوتاه مدت و چه در دراز مدت در راه است. فناوری بلاک چین علاوه بر قابلیت‌هایی که در زمینه پردازش اطلاعات دارد، می‌تواند محصولاتی را نیز برای سرمایه‌گذاری بیرون دهد که برای همگان قابل دسترسی و مشارکت باشد. فناوری بلاک چین در سه زمینه زیر برای املاک و مستغلات می‌تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد:

۱- دیجیتالی شدن اجتناب ناپذیر است. صنعت املاک و مستغلات هنوز هم به صورت سنتی مدیریت می‌شود و کاغذ‌بازی زیادی در آن به چشم می‌خورد. پلتفرم‌هایی مانند Codefi می‌توانند لایه‌ای دیجیتال و ایمن برای مدرن کردن این صنعت ایجاد نمایند. اتریوم با قابلیت‌هایی که دارد می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کند.

۲- دارایی‌های شفاف در حال ظاهر شدن هستند. بحران سال ۲۰۰۸ نمونه واضحی از دارایی‌های مبهم را به نمایش گذاشت و اینک راه‌حل بلاک چینی Mata Capital استاندارد جدیدی را برای شفافیت دارایی فراهم کرده است. استفاده از فناوری بلاک چین در حیطه املاک باعث ایجاد شفافیت خواهد شد و سرمایه‌گذاران اطلاعات کافی برای تصمیم‌گیری و تحلیل ریسک خواهند داشت.

۳- در بسیاری از کشور‌ها، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی تنها در دسترس سرمایه‌گذاران موسساتی و معتبر است و این نوع سرمایه‌گذاری نیازمند یک حداقل سرمایه‌ای است که برای بسیاری تهیه آن ناممکن است. اما با استفاده از بلاک چین و بستر‌هایی مانند اتریوم می‌توان سرمایه‌گذاری را راحت کرد و امکان مشارکت همگان را در آن فراهم کرد. این یک بازی برد برد برای صادر کنندگان توکن و سرمایه‌گذاران است.

آنچه که در آینده باید انتظار داشت

Mata Capital در حال حاضر متمرکز بر ایجاد یک بازار ثانویه برای سهام توکنی است. این پروژه می‌خواهد راه‌حلی قانونی و باارزش را برای مشتریان فراهم کند. راه‌حل مبتنی بر اتریوم آنها دارای پتانسیل توزیع بین مرزی دارایی‌های مالی است و این امر می‌تواند در تطابق با قانون انجام گیرد.

پیشگامی Mata Capital نشان داد که بازیگران موسساتی می‌توانند فناوری بلاک چین را بپذیرند و از طریق راه‌حل‌هایی که ایجاد می‌کنند، به سرمایه‌گذاران خرد امکان مشارکت در محصولات مالی پیچیده را بدهند.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا بلاک چین و اتریوم توان ایجاد انقلابی بزرگ در صنعت املاک و مستغلات را دارند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
media.consensys

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا