اخبار خارجی

افزایش سختی شبکه بیت کوین از پایان احتمالی رویداد «تسلیم ماینرها» خبر می‌دهد

در بازار نزولی چند ماه اخیر، سودآوری استخراج بیت کوین کاهش یافته است. به طوریکه چندی از ماینرها چه ماینرهای خصوصی و چه ماینرهای متعلق به شرکت‌های ماینینگ، استخراج بیت کوین را متوقف کردند. با این حال براساس گزارش شرکت بلاک ویر، تغییرات سختی شبکه نشان می‌دهد ممکن است به زودی شاهد تغییر شرایط باشیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، گزارش Blockware شرکت استخراج رمزارز و زیرساختی بلاکچین، نشان می‌دهد ماینرهای بیت کوین (BTC) تقریبا دو ماه است که در حال تسلیم شدن هستند؛ اما پایان این فشار می‌تواند همین روزها اتفاق بیوفتد.

انتظار می‌رود تسلیم ماینرها تا سپتامبر پایان یابد

Blockware با توجه به شاخص هش ریبون (Hash Ribbon) می‌گوید فعالیت ماینرها برای مدت طولانی کاهش یافته است؛ به طوریکه هش ریبون‌ها نشان می‌دهند تا ۱ آگوست (۱۰ مرداد) ۵۵ روز است که ماینرها تسلیم شده‌اند.

تسلیم فعلی ماینرها از ۷ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۷ خرداد ۱۴۰۱) آغاز شده و به میزان قابل توجهی طول کشیده است. تسلیم ماینرها نشان می‌دهد تعداد زیادی از تجهیزات استخراج دیگر کار نمی‌کنند. در این گزارش آمده است:

از ۷ ژوئن، سایر ریگ‌های ماینینگ نسل جدید احتمالا توسط شرکت‌های استخراج عمومی و خصوصی شروع به استخراج کرده‌اند. ولی تعداد زیادی ازدستگاه‌های نسل قدیمی یا ماینرهای ناکارآمد نیز خاموش شده‌اند، در واقع هش ریت و سختی شبکه کاهش یافته است.

نمودار روبان‌های هش (Hash Ribbons) بیت کوین منبع: LookIntoBitcoin

خاموش شدن ماینرها تحت تاثیر رکود قیمت بیت کوین اتفاق افتاد که در ژوئن (خرداد) به ۱۷٬۶۰۰ دلار نیز رسید و بازار را به حال و هوای اواخر سال ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) بازگرداند.

بلاک ویر می‌گوید نشانه‌هایی وجود دارد که نشانه‌هایی از بهبود قیمت دیده شده است؛ بنابراین احتمال بهبود شرایط برای ماینرها رو به افزایش است. با توجه به روبان‌های هش بیت کوین انتظار می‌رود کاپیتولاسیون تا قبل از تابستان پایان یابد. در ادامه گزارش آمده است:

اگر کف دیگری برای بیت کوین اتفاق نیوفتد، باید انتظار داشته باشیم کاپیتولاسیون ماینرها حداکثر در ماه آگوست (مرداد) یا سپتامبر (شهریور) به پایان برسد.

قیمت بیت کوین توانست کندل ماهانه را بالاتر از سطح ۲۳٬۰۰۰ دلار ببندد، با این حال پس از آن روند قیمت با نوسان کمی همراه بوده است به طوریکه رمزارز BTC در زمان نگارش این خبر به قیمت ۲۲٬۸۷۴ دلار خرید و فروش می‌شود.

سختی استخراج بیت کوین چه می‌گوید؟

قبل از بازگشت ماینرها، به لطف تنظیمات خودکار در مبانی شبکه بیت کوین، سیگنال‌های اولیه خیلی زود روی آن چین قابل مشاهده هستند.

پس از طی فراز و نشیب‌های متعدد سختی استخراج برای اولین بار در دو ماه گذشته افزایش پیدا کرده است. بلاک ویر این موضوع را مثبت برشمرد و نوشت احتمال دارد افزایش سختی تداوم داشته باشد. گرچه احتمالا این افزایش کم و حدود ۰.۵٪ خواهد بود و به تداوم سطح فعلی قیمت‌های لحظه‌ای بستگی خواهد داشت.

مبانی شبکه بیت کوین
مبانی شبکه بیت کوین منبع: BTC.com
  • تسلیم یا کپیتولاسیون چیست؟

تسلیم یا کپیتولاسیون بدین معنی است که درآمد ناشی از استخراج بیت کوین برای ماینرها کمتر از هزینه برق مصرفی آن‌ها شده است و تداوم آن باعث خاموش کردن دستگاه‌های استخراج از سمت ماینرها می‌شود. تسلیم با کاهش شدید قیمت همراه است و در آن افرادی که در ضرر قرار می‌گیرند نیز برای جلوگیری از ضرر بیشتر در نهایت تسلیم می‌شوند و دست به فروش دارایی خود می‌زنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا