تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۴ آلت کوین با پتانسیل رشد؛ ۳۰ بهمن ۱۴۰۲

بیت کوین (BTC) در محدوده ۵۲٬۰۰۰ دلار با مقاومت سختی مواجه شده اما تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که بعضی از آلت کوین‌ها پتانسیل خوبی برای رشد دارند.

به نقل از کوین تلگراف، جریان ورود سرمایه صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین بین ۱۲ تا ۱۶ فرویه (۲۳ تا ۲۷ بهمن) به ۲.۲ میلیارد دلار رسید و نشان داد که سرمایه‌گذاران سازمانی علاقه زیادی به این رمزارز دارند. اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، هم اعلام کرد که صندوق IBIT شرکت بلک راک (BlackRock) از ابتدای راه‌اندازی خود در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) ۵.۲ میلیون دلار جریان ورود سرمایه داشته است که ۵۰٪ از خالص جریان ورودی ۴۱۷ ETF این شرکت را تشکیل می‌دهد.

قیمت بیت کوین در هفته قبل هم افزایش یافت و حدود ۷٪ رشد کرد اما گاوها با مقاومت سختی در نزدیکی ۵۲٬۰۰۰ دلار روبه‌رو هستند. یکی از نگرانی‌های کوتاه‌مدت گاوها، احتمال فروش ۱.۳ میلیارد دلار از سهان صندوق تراست بیت کوین گری‌اسکیل (GBTC) توسط شرکت جنسیس (Genesis) است که مجوز دادگاه را هم دریافت کرده است.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

اگر بیت کوین در کوتاه‌مدت وارد فاز تثبیت شود، سرمایه‌گذاران ممکن است به بازار آلت کوین‌ها روی بیاورند. در این صورت آلت کوین‌هایی که مقاومت سربار خود را در چند روز گذشته شکسته‌اند، احتمالا می‌توانند به رالی‌شان ادامه دهند.

حالا سوال این جا است که آیا بیت کوین می‌تواند جلوی فشار فروش خود در کوتاه‌مدت را بگیرد و به رشد آلت کوین‌ها کمک کند؟ در ادامه تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۴ آلت کوین با پتانسیل رشد را بررسی کرده‌ایم تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در نزدیکی محدوده ۵۲٬۰۰۰ دلار با فشار فروش مواجه شد و خرس‌ها توانستند در ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) قیمت آن را به زیر ۵۰٬۰۰۰ دلار بکشاند. با این حال دنباله بلند کندل BTC نشان داد که فشار خرید آن در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

اصلاح سطحی بیت کوین از مقاومت ۵۲٬۰۰۰ نشان داد که گاوها عجله‌ای برای برداشت سود خود ندارند؛ چراکه فکر می‌کنند رالی آن ادامه دارد. اگر قیمت BTC بتواند مقاومت ۵۲٬۰۰۰ دلار را بشکند و به بالای آن برسد، در ادامه می‌تواند به سمت محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلار حرکت کند.

با این حال شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین برای مدتی در ناحیه اشباع خرید باقی مانده که یک سیگنال منفی محسوب می‌شود. خرس‌ها باید قیمت BTC را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۷٬۸۰۹ دلار) برگردانند تا نشان دهند که فاز اصلاحی آن شروع شده است. سپس بیت کوین ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۴۴٬۴۴۱ دلار) سقوط کند.

نمودار ۴ ساعته بیت کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین – منبع: TradingView

خرس‌ها قیمت بیت کوین را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۵۱٬۵۴۸ دلار) در تایم فریم ۴ ساعته کشاندند. این امر نشان می‌دهد که گاوها در تلاش هستند از این سطح محافظت کنند. به طور کلی آن‌ها باید از مقاومت ۵۲٬۸۱۷ دلار عبور کنند تا بتونند BTC را به ۵۵٬۰۰۰ دلار برسانند.

اگر خرس‌ها بخواهند جلوی رشد بیت کوین را بگیرند، باید قیمت آن را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۵۰٬۴۳۳ دلار) بکشانند. در این صورت BTC ممکن است تا سطح شکست (Breakout) خود در ۴۸٬۹۷۰ دلار سقوط کند. گاوها احتمالا تلاش می‌کنند از این سطح محافظت کنند اما اگر موفق نشوند، قیمت بیت کوین ممکن است تا ۴۷٬۰۰۰ دلار کاهش یابد و در نهایت هم ممکن است به ۴۴٬۷۰۰ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در یک روند صعودی قرار دارد اما با مقاومت سختِ ۳۶۰ دلار روبه‌رو شده است. با این حال گاوها کنترل بازار را از دست نداده‌اند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه قیمت BNB – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه BNB (موج آبی رنگ، ۳۲۸ دلار) و RSI این ارز دیجیتال در نزدیکی ناحیه اشباع خرید نشان می‌دهد که در رالی آن مقاومت زیادی وجود ندارد. اگر گاوها قیمت BNB را به بالای ۳۶۰ دلار برسانند، می‌توانند مرحله بعدی رالی آن را تا ۴۰۰ دلار آغاز کنند. این محدوده ممکن است به عنوان یک مقاومت سخت و قوی عمل کند اما اگر گاوها بر آن غلبه کنند، در ادامه می‌توانند قیمت BNB را به ۴۶۰ دلار برسانند.

برعکس اگر کندل روزانه BNB در پایین ۳۴۸ دلار بسته شود، معامله‌گرانِ کوتاه‌مدت ممکن است سود خود را برداشت کنند. در این صورت قیمت BNB ممکن است به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و سپس به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۱۳ دلار) برسد. اگر کندل روزانه BNB در زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه بسته شود، روند کوتاه‌مدت آن تغییر می‌کند.

نمودار ۴ ساعته BNB
نمودار ۴ ساعته قیمت BNB – منبع: TradingView

گاوها در تلاش هستند از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۳۵۱ دلار) در تایم فریم ۴ ساعته دفاع کنند اما خرس‌ها فشار فروش خود را حفظ کرده‌اند. اگر BNB بتواند رشد کند، گاوها تلاش خواهند کرد قیمت آن را به ۳۶۶ دلار برسانند. عبور از این مقاومت نشان می‌دهد که BNB رالی خود را از سر گرفته است. در این صورت قیمت آن ممکن است تا ۴۰۰ دلار افزایش یابد.

با این حال اگر قیمت BNB در پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای آن باقی بماند، نشان می‌دهد که خرس‌ها همچنان به فشار فروش خود ادامه می‌دهند. در این صورت قیمت BNB ممکن است به میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۳۳۸ دلار) برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت کسپا

قیمت کسپا (KAS) در ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) به بالای مقاومت سربار ۰.۱۵ دلار رسید و نشان داد که رالی خود را از سر گرفته است.

نمودار روزانه کسپا
نمودار روزانه قیمت کسپا – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی متحرک ۲۰ روزه کسپا (موج آبی رنگ، ۰.۱۳ دلار) صعودی است و نشان می‌دهد که گاوها قدرت بیشتری دارند. با این حال RSI کسپا هم در ناحیه اشباع خرید قرار دارد که سیگنال منفی محسوب می‌شود. اگر قیمت کسپا کاهش یاید، احتمالاً در ۰.۱۵ دلار با حمایت خوبی مواجه می‌شود. اگر بعد از برخورد به این حمایت با قدرت رشد کند، می‌تواند تا ۰.۲۰ دلار افزایش یابد.

از طرف دیگر اگر قیمت KAS به شدت کاهش یابد و به زیر ۰.۱۴ دلار برسد، نشان می‌دهد که رالی آن در کوتاه‌مدت به پایان رسیده است. در این صورت قیمت KAS ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه آن (موج قرمز رنگ، ۰.۱۱ دلار) کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته کسپا
نمودار ۴ ساعته قیمت کسپا – منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته قیمت کسپا نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال در محدوده ۰.۱۷ دلار با مقاومت محکمی مواجه شده اما گاوها اجازه ندادند قیمت آن به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۰.۱۵۵۳ دلار) سقوط کند. شیب صعودی میانگین‌های متحرک و خروج RSI کسپا از ناحیه اشباع خرید به نفع گاوها است. اگر قیمت KAS به بالای ۰.۱۷ دلار برسد، روند صعودی آن ممکن است تا ۰.۲۰ دلار ادامه یابد.

در صورت اصلاح قیمت KAS، گاوها احتمالا از منطقه بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۰.۱۴۵۶ دلار) دفاع می‌کنند. اگر کندل ۴ ساعته کسپا در زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای بسته شود، نشان می‌دهد که خرس‌ها دوباره کنترل بازار را در دست گرفته‌اند.

تحلیل تکنیکال قیمت وی چین

قیمت وی چین (VET) بعد از شکستن مقاومتِ میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۰۳۱ دلار) در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن)، افزایش یافت و با فشار خرید قابل‌توجهی مواجه شد.

نمودار روزانه وی چین
نمودار روزانه قیمت وی چین – منبع: TradingView

قیمت VET در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) به بالای مقاومت سربار ۰.۰۴ دلار رسید و نشان داد که مرحله بعدی روند صعودی آن آغاز شده است. با این حال، سایه بلند (Wick) کندل وی چین در ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) هم نشان داد که خرس‌ها در تلاش هستند رالی آن را در نزدیکی ۰.۰۵ دلار متوقف کنند.

اگر گاوها کنترل بازار را از دست ندهند، وی چین می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. اگر کندل روزانه VET در بالای ۰.۰۵ دلار بسته شود، در ادامه می‌تواند خود را به محدوده ۰.۰۷ دلار برساند.

با این حال اگر قیمت VET کاهش یابد و به زیر ۰.۰۴ دلار برساند، نشان می‌دهد که گاوها در حال برداشت سود خود هستند. در این صورت قیمت وی چین ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۳۵ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سقوط کند.

نمودار ۴ ساعته وی چین
نمودار ۴ ساعته قیمت وی چین – منبع: TradingView

گاوها در حال تلاش هستد جلوی پول‌بک وی چین در میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۰.۰۴ دلار) در تایم فریم ۴ ساعته را بگیرند. اگر آن‌ها موفق شوند و قیمت وی چین به بالای ۰.۰۵ دلار برسد، نشان می‌دهد که فشار خرید VET در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

در عوض اگر قیمت وی چین به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برسد، گاوها به برداشت سود خود ادامه می‌دهند. اگر قیمت VET در پایین این محدوده باقی بماند، در ادامه ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۰.۰۳۷ دلار) سقوط کند. اگر حرکت نزولی VET ادامه داشته باشد، مرحله بعدی رالی آن باز هم به تاخیر می‌افتد.

تحلیل تکنیکال قیمت رندر

قیمت رندر (RNDR) در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) به بالای مقاومت سربار ۵.۲۸ دلار رسید و کندل روزانه آن در همین محدوده بسته شد. این اتفاق نشان داد که رندر رالی خود را از سر گرفته است.

نمودار روزانه رندر
نمودار روزانه قیمت رندر – منبع: TradingView

خرس‌ها سعی کردند قیمت رندر را به پایین‌تر از سطح شکستِ ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) برگردانند، اما گاوها موضع خود را حفظ کردند. این امر نشان می‌دهد که خریداران در تلاش هستند تا سطح ۵.۲۸ دلار را به یک حمایت تبدیل کنند و اگر موفق شوند، قیمت RNDR ممکن است به ۷ دلار برسد.

رالی RNDR باعث شد RSI آن به ناحیه اشباع خرید برسد. این امر نشان می‌دهد که احتمال اصلاح یا تثبیت قیمت رندر وجود دارد. اگر قیمت RNDR به زیر ۵ دلار برسد و کندل آن هم در همین محدوده بسته شود، سیگنال نزولی آن صادر می‌شود. در این صورت قیمت رندر ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۴.۳۴ دلار) سقوط کند.

نمودار ۴ ساعته رندر
نمودار ۴ ساعته قیمت رندر – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۵.۲۷ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ایِ رندر (موج قرمز رنگ، ۵.۰۲ دلار) در تایم فریم ۴ ساعته افزایش یافته و RSI آن هم در محدوده ۶۰ قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. اگر قیمت RNDR به بالای ۵.۷۱ دلار برسد، رالی آن تا ۶ دلار ادامه می‌یابد. اگر قیمت رندر در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای باقی بماند، گاوها می‌توانند بازار را کنترل کنند.

در RSI رندر ممکن است یک واگرایی نزولی ایجاد شود. اگر این اتفاق بیفتد، رالی آن کند می‌شود. اگر قیمت RNDR به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای خود برسد، احتمالا تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای کاهش می‌یابد. اگر این حمایت هم از دست برود، قیمت RNDR ممکن است تا ۴.۴۰ سقوط کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا