اخبار خارجی

هارد فورک اویلر در شبکه BSC روز چهارشنبه انجام می‌شود

بر اساس اطلاعیه زنجیره هوشمند بایننس، این بلاکچین به زودی هاردفورکی به نام اویلر را انجام خواهد داد. قرار است این هارد فورک از بلاک شماره ۱۸٬۹۰۷٬۶۲۱ اجرا شود. فول‌نودها باید قبل از رسیدن ارتفاع بلاک‌ها به این بلاک، به نسخه ۱.۱.۱۱ آپدیت شوند.

به گزارش میهن بلاکچین و بنا به اطلاعیه bnbchain، شبکه هوشمند BNB قرار است یک هاردفورک برنامه‌ریزی‌شده به نام اویلر (Euler) در بلاک شماره ۱۸٬۹۰۷٬۶۲۱ داشته باشد. با توجه به سرعت فعلی تولید بلاک انتظار می‌رود این اتفاق حدود در ۲۲ ژوئن ۲۰۲۲ (۱ تیر ۱۴۰۱)، ساعت ۰۸:۰۰ به وقت جهانی (۱۲:۳۰ به وقت تهران) رخ دهد. اعتبارسنج‌ها و اپراتورهای فول نود باید نسخه نرم افزار خود را تا ۲۲ ژوئن به نسخه ۱.۱.۱۱ ارتقا دهند.

۱- داستان هارد فورک اویلر

۱.۱ لئونارد اویلر کیست؟

این ارتقا به افتخار لئونارد اویلر (Leonhard Euler) به دلیل تلاش‌ها و دستاوردهای وی در ریاضیات و مکانیک نامگذاری شده است. او یک ریاضیدان و فیزیکدان سوئیسی بود که به عنوان یکی از بنیانگذاران نظریه گراف و توپولوژی شناخته می‌شود.

۲.۱ هارد فورک چیست؟

هاردفورک به‌روزرسانی‌ای است که با نسخه قبلی سازگاری ندارد؛ زیرا بلاک چین دو شاخه خواهد شد. یک هاردفورک در زنجیره هوشمند BNB به به‌روزرسانی بیش از نیمی از اعتباردهنده‌ها نیاز دارد تا با موفقیت پیاده‌سازی شود و ساخت بلاک‌ ادامه یابد. اگر گره‌های کامل موجود در شبکه ارتقا پیدا نکنند، پس از بلاکی که هارد فورک از آن انجام شده است دیگر نمی‌توانند بلاک‌های بعدی را به طور معمول دریافت و اجرا کنند. برای مطالعه بیشتر در مورد هارد فورک پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را بخوانید.

۳.۱ در جریان ارتقا شبکه چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از این ارتقا تغییرات منطقی در بلاک شماره ۱۹٬۲۰۳٬۵۰۳ رخ خواهد داد. پس از فعال شدن به روز رسانی، بلاک چین قادر به مدیریت یک سری ویژگی‌های جدید و رفع اشکال است.

۲- این ارتقا چه تاثیری روی کاربران می‌گذارد؟

۱.۲ تاثیر به روز رسانی بر روی فول نودها:

این نسخه در حال جدا شدن است و نودها باید به نسخه ۱.۱.۱۱ آپدیت شوند. دستورالعمل های ارتقا عبارت‌اند از (همه موارد زیر باید قبل از بلاک هاردفورک انجام شود):

۱- اگر گره قبلا با شبکه سازگار شده است، باید آخرین نسخه را دانلود و اجرا کند.

۲- فرآیند پیاده‌سازی geth را متوقف کرده و با نسخه ۱.۱.۱۱ آن را مجددا راه‌اندازی کند.

۲.۲ اگر یک نود به روز رسانی را فراموش کرد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یک نود نتواند نرم‌افزار خود را ارتقا دهد، نمی‌تواند با گره‌های همتا یا اعتبارسنج زنجیره هوشمند ارتقا یافته BNB سازگار شود. شما قادر به اتصال یا ارسال تراکنش نخواهید بود.

۳.۲ آیا توسعه‌دهندگان لازم است کاری انجام دهند؟

هیچ تغییری در ماژول ماشین مجازی اتریوم (EVM) وجود ندارد. آن‌ها لازم نیست کاری انجام دهند.

۳ـ تغییرات پیشِ رو چه چیزهایی هستند؟

۱.۳ طرح BEP-127 حالت تعمیر و نگهداری موقت برای اعتبار سنج‌ها

با توجه به طراحی اجماع Parlia، غیبت ولیدیتورها، حتی اگر به دلیل تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده باشد، به دلیل طولانی کردن زمان انتظار و سازمان‌دهی مجدد اعتبار‌سنج‌های دیگر، باعث ناپایداری و کاهش ظرفیت BSC می‌شوند. معرفی حالت نگهداری موقت، بلاک‌سازی را تثبیت کرده و ظرفیت BSC را حفظ می‌کند.

اعتبارسنج می‌تواند با ارسال یک تراکنش برای تعامل با قرارداد هوشمند ValidatorSet، خبر بدهد که وارد حالت نگهداری موقت می‌شود و قرار است تعمیر و نگهداری موقت یک یا چند ساعت طول بکشد. آن اعتبارسنج به طور موقت از چرخه تولید بلاک خارج می‌شود. از آنجایی که تعمیر و نگهداری آفلاین طولانی‌مدت توصیه نمی‌شود، اگر تعمیر و نگهداری بیش از حد طول بکشد، اعتبار سنج جریمه خواهد شد. اعتبارسنج‌های ضعیفی که فراموش می‌کنند فرایند تعمیر و نگهداری خود را اطلاع‌رسانی کنند، مجبور می‌شوند به حالت تعمیر و نگهداری موقت نیز وارد شوند تا تاثیر کمتری روی شبکه داشته باشند.

۲.۳ طرح BEP-131 کاندیداهای اعتبارسنجی را به زنجیره هوشمند BNB معرفی می‌کند

این استاندارد کاندیداهای اعتبارسنجی را به BSC معرفی می‌کند تا سر پا بودن و استحکام شبکه را بهبود بخشد.

BSC قصد دارد ولیدیتورهای بیشتری را معرفی کند. به عنوان مثال؛ ۱۰ اعتبار سنج غیرفعال دیگر، به عنوان پشتیبان مجموعه اعتبارسنج‌ها، که کاندیدا نامیده می‌شوند. کاندیداها در شبکه اصلی زنجیره هوشمند BNB بلاک‌ها را تولید می‌کنند و هزینه‌های گس دریافت می‌کنند؛ اما با شانس بسیار کمتری نسبت به مجموعه اعتبارسنج فعال منتخب ۲۱ نفره. انتظار می‌رود به کاندیداها انگیزه کافی داده شود تا مایل به شرکت در بالا بردن کیفیت و کمک به ایمن‌سازی زنجیره هوشمند BNB باشند.

تعداد کاندیداها تابع حاکمیت BSC است. شبکه اصلی BSC همان تعداد اعتبار سنج فعال و ۰ کاندید را بلافاصله پس از ارتقای اویلر خواهد داشت و در قدم بعدی تعداد کاندیداها را زیاد می‌کند تا امکان راه‌اندازی اعتبار سنج‌های جدید را فراهم کند.

  • در زمان هاردفورک شبکه BNB، انتقال توکن‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شود؟

اگر توکن BEP20 در کیف پول یا صرافی نگه‌داری می‌کنید، در زمان انجام هاردفورک شبکه BSC، قادر به جابه‌جا کردن آنها نخواهید بود. صرافی‌های مختلفی مانند کوینکس از این هارد فورک پشتیبانی می‌کنند و در زمان اجرای آن، واریز و برداشت این توکن‌ها را به حالت تعلیق در می‌آورند. اگر از صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کنید، بهتر است پیش از هاردفورک، تا پایان پیاده‌سازی تغییرات، دست نگه‌دارید چراکه ممکن است تراکنش شما به هر دلیلی تا چند ساعت پردازش نشود.

منبع
bnbchain.org

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا