اخبار خارجی

پلن‌بی به پیش‌بینی خود پایبند است + تحلیل قیمت بیت کوین و اتریوم

با رسیدن به انتهای سال میلادی بازار رمزارزها باید تصمیم بگیرد که با چه روندی به استقبال سال جدید برود. بیت کوین و اتریوم در نقاط حساسی قرار دارند که بسته شدن قیمت آن‌ها در پایان سال می‌تواند تعیین‌کننده چشم‌انداز روند آن‌ها در سال آینده میلادی باشد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین اکنون در حوالی ۴۷,۰۰۰ دلار و در محدوده رنج خود قرار دارد. این محدوده در نزدیکی میانگین متحرک سالانه (۵۲ هفته‌ای) قرار دارد که در نقش حمایت کلیدی تاریخی ظاهر شده است و در صورتی که این حمایت حفظ شود، بیت کوین احتمالا بتواند روند صعودی را در پیش گیرد.

تحلیل قیمت بیت کوین: میانگین متحرک سالانه در نقش حمایت کلیدی

فیلیپ سویفت (Philip Swift) تحلیلگر مطرح اعتقاد دارد از نظر تاریخی میانگین متحرک سالانه بیت کوین، تعیین کننده سطوح مهم حمایتی و مقاومتی BTC است و ما اکنون در نزدیکی این شاخص قرار داریم.

از نظر من (در نزدیکی این شاخص) ما جهش را تجربه خواهیم کرد و همچنان در روند صعودی باقی خواهیم ماند.

میانگین متحرک سالانه در نمودار بیت کوین تایم فریم هفتگی
میانگین متحرک سالانه در نمودار بیت کوین تایم فریم هفتگی

در صورتی که بیت کوین بتواند سال میلادی را بالای میانگین متحرک ۵۲ هفته‌ای به پایان رساند، انتظاراتی که از این رمز ارز در روند صعودی می‌رفت همچنان پا بر جا خواهد ماند.

اما تحلیلگر مطرح به نام PlanB که مدل انباشت به جریان او در مورد بیت کوین شهرت جهانی دارد، در پایان هفته اعلام کرد هدف ۱۰۰,۰۰۰ دلاری که او در این مدل برای پایان سال ۲۰۲۱ متصور بود، بعید است محقق شود. او ادامه داد حتی در این صورت مدل ارایه شده همچنان معتبر خواهد ماند.

توییت PlanB در خصوص قیمت کوین
توییت PlanB در خصوص قیمت کوین

معمولا در انتهای سال میلادی افزایش قیمت‌هایی در بازارهای مالی به وجود می‌آید که در حال حاضر آثاری از آن مشاهده نمی‌شود. تصمیمات مربوط به نشست فدرال رزرو تاثیر مثبت کوچکی بر بازار گذاشت که در فاصله کوتاهی این اثر از بین رفت. تحلیلگری با نام Holger Zschaepitz در صفحه توییتر خود با اشاره به عدم شکل‌گیری روند صعودی در ایام انتهای سال میلادی نوشت:

در این هفته حجم بازارهای سهام جهانی با کاهش ۱.۸ تریلیون دلاری همراه بوده است که متاثر از تصمیمات فدرال رزرو، همه‌گیری ویروس کرونا است. حجم بازار سهام اکنون ۱۱۸ تریلیون دلار است که برابر با ۱۴۰٪ تولید ناخالص ملی جهان است.

چشم‌انداز کنونی با شیوع سویه جدید ویروس کرونا به نام اومیکرون چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. با این حال بهتر است برای بررسی بهتر شرایط، نظرات سایر تحلیلگران را نیز مطالعه کنیم. بنجامین کوئن، تحلیلگر مطرح بازار نیز در هفته گذشته با به اشتراک گذاشتن تحلیل خود عنوان کرد که دوره‌های تثبیت قیمت بیت کوین طولانی‌تر شده است. وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌های مربوط به سقوط شدید قیمت بیت کوین محقق نخواهد شد عنوان کرد من فقط می‌خواهم واقع‌بین باشم و به مردم انتظارات واقع‌بینانه‌ای بدهم نه اینکه مدام منتظر رالی‌های دیوانه‌وار باشم که همه آنها را پیش‌بینی می‌کنند.

همچنین بر اساس گزارش قبلی میهن بلاکچین تحلیل‌گر مطرحی به نام مایکل فن ده پپه (Michael Van De Poppe) در توییتر خود اشاره کرده است که سلطه بیت کوین بر بازار کاهش یافته است.

تحلیل قیمت اتریوم: آرامش قبل از طوفان؟

روز شنبه، گاوها بار دیگر تلاش کردند تا قیمت اتریوم را به بالاتر از ۴۰۰۰ دلار برسانند اما موفقیتی کسب نکردند. کاهش قیمت اتریوم به کمتر از ۴۰۰۰ دلار به موضوع و سوال اصلی برای تصمیم‌گیری درباره آینده کوتاه‌مدت اتریوم تبدیل شده است.
اتریوم در تلاش است تا روند نزولی و کاهش قیمت خود را متوقف کند و بالاتر از سطح حمایتی ۳۷۰۰ دلار حفظ شود و سایه‌های بلند نزولی طی هفته گذشته ایجاد کرده است. این موضوع نشان می‌دهد تقاضا در سطوح قیمت کمتر وجود دارد.
روز گذشته اتریوم تلاش کرد تا سطح مقاومتی ۴۰۰۰ دلار را به سطح حمایتی تبدیل کند، اما در این راه ناکام ماند. نوسانات قیمت اخیر، تمایل اتریوم به بازگشت به قیمت بالاتر از ۴۰۰۰ دلار را نشان می‌دهد که هم‌چنان سطح قیمت مهمی برای اتریوم محسوب می‌شود.

سطح حمایتی مهم: ۳۷۰۰ دلار

سطوح مقاومتی مهم: ۴۰۰۰, ۴۴۳۵ و ۴۸۶۸ دلار

نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم روزانه


حجم معاملات: حجم معاملات ثابت مانده است. این شرایط ممکن است آرامش قبل از طوفان باشد و شاید هم نشانه‌ای از نوسان قیمت چشمگیر باشد.
اندیکاتور RSI روزانه بدون نوسان و ثابت است اما هفته گذشته توانست اوج مقطعی ثبت کند. هرچند، در شرایط بدون نوسان کنونی، روند صعودی به آسانی به دست نمی‌آید. اندیکاتور MACD روزانه نیز در روند صعودی قرار دارد و اوج مقطعی ثبت می‌کند. اگر این شرایط در هفته آتی حفظ شود، اندیکاتور MACD می‌تواند تقاطع صعودی ایجاد کند. اگر قیمت اتریوم باز هم نتواند از ۴۰۰۰ دلار عبور کند، این شرایط نیز رخ نمی‌دهد.

وضعیت اندیکاتورهای MACD و RSI در نمودار اتریوم
وضعیت اندیکاتورهای MACD و RSI در نمودار اتریوم

احساس حاکم بر بازار اتریوم خنثی است. نه خریداران و نه فروشندگان دست بالاتر و تسلط ندارند. بنابراین قیمت اتریوم بالاتر از ۳۷۰۰ دلار در تعادل است.
قیمت اتریوم به یک معمای پیچیده تبدیل شده است. اگر قیمت رمز ارز ETH از سطح مقاومتی یا حمایتی کنونی عبور کند، شاهد نوسان قیمت بسیار زیادی خواهیم بود. تا آن زمان، انتظار می‌رود قیمت اتر تقریبا بر روی ۴۰۰۰ دلار حفظ شود.

این مطلب تنها ترجمه خبر منبع است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها نیست.

به نظر شما تا پایان سال میلادی کدام یک از رمز ارزهای بیت کوین و اتریوم می‌توانند نوسان قیمت بالاتری را تجربه کنند؟

منبع
cointelegraphcryptopotato

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا