اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

پیشبینی تحلیلگران از روند بازار ارزهای دیجیتال چیست؟ پیدایش تقاطع مرگ در نمودار قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین پس از کاهش قیمت تا ۴۲،۰۰۰ دلار در حال نوسان بوده است و تلاش‌های این رمز ارز برای غلبه بر مقاومت کلیدی ۵۰،۰۰۰ دلار بی نتیجه مانده است. با این حال تحلیل‌گران نظرات متفاوتی را برای آینده بیت کوین تا پایان سال میلادی متصور هستند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، تحلیل‌گری با حساب کاربری Light در صفحه توییتر خود نوشت پس از سقوط بیت کوین به ۴۲,۰۰۰ دلار، احتمالا تسلط خرس‌های BTC بر بازار کاهش خواهد یافت. این تحلیل‌گر به بررسی حوادثی که منجر به اصلاح ۳۹٪ قیمت بیت کوین شد، پرداخته است. به عقیده این تحلیل‌گر مجموعه‌ای از فاکتورهای مهم و اقدامات بازیگران بزرگ این حوزه منجر به فروش بیت کوین و آلتکوین‌ها از سمت سرمایه‌گذاران خرد شد و پس از آن ریزش قیمت بیت کوین از ۶۹,۰۰۰ دلار اتفاق افتاد که منجر به لیکویید شدن‌های پی در پی شد.

این مطلب تنها ترجمه خبر منبع است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها نیست.

در پی وقوع این ریزش قیمتی، ۲۵٪ از سود باز (Open Interest) مربوط به قراردادهای آتی بسته یا لیکویید شدند و در این بین میلیاردها دلار سرمایه از دست رفت.

کسانی که به پیام یک ماه پیش بازار توجه نکرده بودند اکنون به وحشت افتاده‌اند.

به عقیده Light اکنون پس از وقوع ریزش و البته قبل از رسیدن قیمت بیت کوین به ۵۰,۰۰۰ دلار شرایط تغییر کرده است. فروشندگان گذشته حالا طور دیگری به بازار نگاه می‌کنند و نمودار BTC حمایت مستحکمی را پشت سر خود می‌بیند و میل به خرید بیت کوین افزایش یافته است.

گرایش به موقعیت‌های معاملاتی فروش احتمالا پایان یافته یا در حال به پایان رسیدن است و می‌توانیم منتظر گرایش به موقعیت‌های خرید در ژانویه (دی) باشیم.

بنابرین بر خلاف آنچه به نظر می‌رسد، آینده خرس‌های بیت کوین با آغاز ماه ژانویه قدرتمند به نظر نمی‌رسد.

نمودار بیت کوین همراه با موقعیت‌های معاملاتی
نمودار بیت کوین همراه با موقعیت‌های معاملاتی

رشد آلتکوین‌ها در راه است؟

پس از رشدهای خوبی که در سال ۲۰۲۱ نصیب آلتکوین‌ها شد، اکنون پتانسیل رشد مجددا برای این بخش از بازار پدیدار شده است.

تحلیل‌گر مطرحی به نام مایکل فن ده پپه (Michael Van De Poppe) در توییتر خود اشاره کرد که اتریوم در کوتاه مدت بازار را هدایت خواهد کرد. همچنین سلطه بیت کوین بر بازار کاهش یافته است و بسیاری از آلتکوین‌ها از زمان اوج قیمتی خود در ماه می (اردیبهشت) ۸۰٪ ریزش را تجربه کرده‌اند. در تایم فریم بالاتر اکنون آن‌ها به سطوح حمایتی خود نزدیک شده‌اند. وی با طرح سوالی عنوان کرد:

احساسات حاکم بر بازار به شدت نزولی است اما من در میان به صورت گسترده خرید خواهم کرد شما چطور؟

نمودار تسلط بیت کوین بر بازار
نمودار تسلط بیت کوین بر بازار

پدیدار شدن تقاطع مرگ در نمودار بیت کوین

در نمودار بیت کوین در تایم فریم روزانه شاهد برخورد میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و ۲۰۰ روزه هستیم که می‌تواند نشانه‌ای از سقوط قیمت به سمت ناحیه بین ۴۰,۰۰۰ و ۴۲,۰۰۰ دلار باشد. این برخورد که به تقاطع مرگ معروف است وقتی ظاهر می‌شود که میانگین متحرک کوتاه مدت زیر میانگین متحرک بلند مدت قرار گیرد. این تقاطع می‌تواند هشداری به معاملگران برای وجود پتانسیل فروش گسترده باشد. چنان‌که در گذشته با ظهور این برخورد بازار در اختیار خرس‌ها قرار گرفته است. به عنوان مثال در ۳۰ می ۲۰۲۱ این تقاطع در طی ۲۴ ساعت منجر به ریزش قیمت بیت کوین از ۳۶,۵۰۰ دلار به ۲۸,۸۰۰ دلار شد.

وقوع تقاطع مرگ در نمودار BTC تایم فریم روزانه

نمونه دیگر از وقوع این تقاطع به مارس ۲۰۲۰ برمی‌گردد که همزمان با شیوع فراگیری ویروس کرونا بود. در روز بعد از ظهور این تقاطع قیمت بیت کوین از ۸,۰۰۰ دلار به زیر ۴,۰۰۰ دلار سقوط کرد.

تقاطع مرگ نمودار بیت کوین مربوط به مارچ ۲۰۲۰
تقاطع مرگ نمودار بیت کوین مربوط به مارچ ۲۰۲۰

بیت کوین در طی ۴ هفته گذشته با اصلاح قیمتی همراه بوده است و انتظار می‌رود کندل این هفته بیت کوین نیز با توجه به اقدامات فدرال رزرو در جهت کنترل تورم به رنگ قرمز بسته شود. در طی ۳۰ روز گذشته قیمت BTC حدود ۱۷.۵٪ ریزش را تجربه کرده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم روزانه

بازگشت قیمتی بیت کوین پس از برخورد به کیف قیمتی ۴۲,۰۰۰ دلار منجر به تغییر روند آن نشد و پس از برخورد به مقاومت روانی ۵۰,۰۰۰ دلار مجددا روند نزولی خود را در پیش گرفت. تلاش بیت کوین برای امتحان کردن مجدد این مقاومت و خروج از کانال نزولی منجر به افزایش فشار فروش و پدیدار شدن تقاطع مرگ شد. میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ و۲۰۰ روزه اکنون در نزدیکی ۵۰,۰۰۰ دلار قرار دارند.

در نتیجه می‌توان انتظار داشت بیت کوین به حرکت داخل کانال نزولی خود ادامه دهد تا با امتحان کردن مجدد ۴۲,۰۰۰ دلار بتواند پولبک قدرتمندی را تجربه کند. اگر این مهم محقق نشود، هدف بعدی قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار خواهد بود.

وضعیت شاخص RSI

ریزش مجدد قیمت بیت کوین می‌تواند شاخص RSI را به سمت ناحیه اشباع فروش در زیر ۳۰ سوق دهد که می‌تواند سیگنالی برای خرید باشد. در حال حاضر این اندیکاتور در تلاش است تا خط روند نزولی خود را بشکند. این اتفاقی است که در گذشته کف قیمتی بیت کوین را پیش‌بینی کرده است.

شکست خط روند نزولی شاخص RSI در نمودار بیت کوین
شکست خط روند نزولی شاخص RSI در نمودار بیت کوین

در نمودار تایم فریم کوچک‌تر بیت کوین، شاخص RSI در حال تلاش برای خروج از محدوده رنج خود است. نمودار سمت چپ شکل زیر مربوط به سپتامبر سال ۲۰۲۰ است که شباهت‌هایی با وضعیت کنونی دارد. در این نمودار وقتی RSI توانست محدوده رنج خود را به سمت بالا بشکند، شاهد افزایش قیمت بیت کوین بودیم.

مقایسه نمودارهای بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته
مقایسه نمودارهای بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته

نظر شما در خصوص وضعیت قیمت بیت کوین تا پایان سال میلادی چیست؟ آیا خرس‌ها بر گاوها غلبه خواهند کرد یا اتفاقی دیگر روی خواهد داد؟

منبع
cointelegraphcointelegraph

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا