تحلیل اقتصادیاخبار بیت کوین

۳ نمودار مهم برای خریداران بیت کوین؛ دلار، قیمت طلا و پایه پولی M2 در چه شرایطی قرار دارند؟

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۶۵٪ افزایش یافته و همزمان با پیش‌بینی‌های مبنی بر توقف سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو به دنبال بحران بانکی، به محدوده ۲۷،۰۰۰ دلار رسیده است. با این حال، بیت کوین همچنان در فتح قاطعانه مقاومت ۳۰،۰۰۰ دلاری ناتوان بوده است.

به گزارش کوین تلگراف، نبود تقاضا برای خرید بیت کوین در این محدوده باعث شد تا چند روز پیش قیمت به سمت ۲۵،۰۰۰ دلار کاهش یابد. با این حال، این ریزش باعث شد تا همبستگی بیت کوین با برخی دارایی‌های سنتی تقویت شود.

اما آیا این مسئله، خطر تداوم روند نزولی در سه ماهه دوم سال را افزایش می‌دهد؟ بیایید نگاه دقیق‌تری داشته باشیم.

تشکیل الگوی کف دو قلو در نمودار شاخص دلار آمریکا

شاخص دلار آمریکا (DXY) که قدرت دلار را در برابر سبدی از ارزهای خارجی مهم اندازه‌گیری می‌کند، هفته گذشته با ۱.۴٪ افزایش به ۱۰۲.۷۰ رسید و بهترین عملکرد هفتگی را از سپتامبر سال گذشته (شهریور ۱۴۰۱) برجای گذاشت.

به دنبال این افزایش، الگوی کف دو قلو در نمودار DXY تشکیل شده است. دو کف این الگو در محدوده ۱۰۰.۷۵ تشکیل شده و با افزایش دوباره شاخص دلار تایید می‌شود. الگوی کف دو قلو یک الگوی بازگشتی صعودی است و در صورت تایید آن، احتمالا شاخص دلار آمریکا طی چند ماه آینده به ۱۰۵.۸۵ خواهد رسید.

نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم هفتگی - منبع: TradingView
نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم هفتگی – منبع: TradingView

شاخص قدرت نسبی DXY نیز پس از کاهش تا ۳۵ (۵ پله بالاتر از آستانه فروش بیش از حد) دوباره بهبود یافته و از تداوم احتمالی روند صعودی دلار آمریکا خبر می‌دهد که معمولا سیگنال بدی برای بیت کوین به شمار می‌رود.

دلیل اصلی چنین پیش‌بینی نزولی، تقویت همبستگی منفی بیت کوین و شاخص دلار آمریکاست که ضریب آن در زمان نگارش این خبر به منفی ۵۰ رسیده است.

چند روز پیش، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه آپریل بهتر از انتظارات و برابر با ۴.۹٪ اعلام شد. با این حال، شاخص Core CPI به ۵.۵٪ رسید که نشان می‌دهد فشار قیمت کالاها همچنان باقی مانده است؛ آماری که فعلا انتظارات برای کاهش نرخ بهره را کاهش می‌دهد.

جان آترز (John Authers) از بلومبرگ در پستی در این رابطه نوشت:

احتمال توقف افزایش نرخ بهره در ماه آینده اکنون در بازارهای آتی و سواپ به شدت افزایش یافته و به ۸۴٪ رسیده است.

توقف افزایش نرخ بهره احتمالا به ثبات بازار اوراق قرضه منجر می‌شود. تاریخ نشان می‌دهد ثابت ماندن نرخ بهره بر خلاف بازار سهام، به نفع اوراق خزانه‌داری بوده است.

ارین براون (Erin Browne) و امانوئل شرف (Emmanuel Sharef) از نشریه پیمکو می‌گویند:

در صورتی که فدرال رزرو حداقل به مدت ۶ ماه افزایش نرخ بهره را متوقف کند و آمریکا وارد رکود شود، تاریخ نشان می‌دهد بازدهی ۱۲ ماهه اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله ممکن است ثابت بماند در حالی که شاخص بورس S&P 500 به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

بنابراین، احتمالا شاهد افزایش شاخص دلار آمریکا و ناتوانی بیت کوین در بازپس‌گیری مقاومت ۳۰،۰۰۰ دلار در کوتاه‌مدت خواهیم بود.

طلا در نزدیکی مقاومت تعیین‌کننده

قیمت طلا در بحبوحه بحران بانکی نزدیک به ۱۵٪ افزایش یافته و از ۲۰۰۰ دلار به ازای هر اونس فراتر رفته است. همبستگی مثبت طلا با بیت کوین نیز بهتر شده و ضریب هفتگی آن به ۰.۸۲ رسیده است.

با این حال، در حال حاضر قیمت طلا نزدیک به مقاومت مهم ۲۰۷۵ دلاری قرار دارد که از لحاظ تاریخی، هر بار باعث کاهش قیمت شده است. در ماه مارس (فروردین) سال گذشته، طلا پس از آزمایش این مقاومت ۲۲٪ کاهش یافت. در ماه آگوست (مرداد) سال ۲۰۲۰ نیز تلاش برای شکستن این مقاومت به سقوط ۱۸ درصدی منجر شد.

نمودار طلا تایم فریم هفتگی - منبع: TradingView
نمودار طلا تایم فریم هفتگی – منبع: TradingView

در صورتی که تاریخ دوباره در سال ۲۰۲۳ تکرار شود، قیمت طلا ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۵۰ هفته‌ای خود در حوالی ۱۸۵۰ دلار که با خط قرمز در نمودار مشخص شده است کاهش یابد.

شاخص RSI هفتگی طلا نیز به ۷۰ (وضعیت خرید بیش از حد) رسیده که پیش‌بینی نزولی بالا را تقویت می‌کند. در نتیجه همبستگی مثبت طلا و بیت کوین، ممکن است بزرگترین ارز دیجیتال بازار روند اصلاحی مشابهی را در سه ماهه دوم سال تجربه کند.

بررسی تغییرات پایه پولی M2

پایه پولی M2 شاخصی است که مقدار ارز در گردش را به انضمام موجودی حساب‌های بانکی و بازارهای مالی اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص در زمان شیوع ویروس کرونا به دلیل سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو بیش از ۴۰٪ افزایش یافت و در ژانویه سال ۲۰۲۲ به اوج ۲۱.۸۴ تریلیون دلاری رسید. از آن زمان، این شاخص بیش از ۴٪ نسبت به اوج خود کاهش یافته و به ۲۰.۸۱ تریلیون دلار رسیده است.

نمودار پایه پولی M2 تایم فریم ماهانه - منبع: TradingView
نمودار پایه پولی M2 تایم فریم ماهانه – منبع: TradingView

کاهش ۲ درصدی پایه پولی M2 تاکنون ۴ بار اتفاق افتاده و خبر بدی برای بازار سهام است چراکه در گذشته به سه رکود شدید و یک بحران اقتصادی منجر شده است.

به عبارت دیگر، تداوم ریزش پایه پولی M2 ممکن است با توجه به همبستگی بیت کوین با اغلب شاخص‌های آمریکا، به کاهش قیمت منجر شود. در حال حاضر، ضریب همبستگی هفتگی بیت کوین و شاخص نزدک ۰.۹۲ است.

تشکیل الگوی وج صعودی در نمودار بیت کوین

در حال حاضر، الگوی وج صعودی در نمودار بیت کوین در حال شکل‌گیری است که ممکن است قیمت را تا محدوده ۱۵،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ دلار کاهش دهد.

نمودار بیت کوین تایم فریم هفتگی - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم هفتگی – منبع: TradingView

از دید تکنیکال، الگوی وج صعودی یک الگوی بازگشتی نزولی است و زمانی تشکیل می‌شود که قیمت در محدوده دو خط روند صعودی همگرا افزایش یابد. در ادامه، در صورتی که قیمت به زیر خط روند پایینی کاهش یابد، قیمت می‌تواند به اندازه حداکثر ارتفاع گوه کاهش پیدا کند.

در صورتی تایید این الگو در نمودار بیت کوین و با توجه به فاکتورهایی که بالاتر بررسی کردیم، ممکن است بیت کوین با ریزشی ۴۵ درصدی در سال ۲۰۲۳، تا ۱۵،۰۰۰ دلار کاهش یابد. البته این تنها یک تحلیل از نمودار قیمت بیت کوین است؛ می‌توانید تحلیل بیت کوین از تحلیلگران معروف را در تایم فریم‌های مختلف در وبسایت میهن بلاکچین دنبال کنید.

این مطلب تنها ترجمه‌ای از تحلیل منبع بوده و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها نیست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا