تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم و کاردانو؛ ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

این هفته در واکنش به انتشار شاخص PCE، قیمت دارایی‌های پرریسکی مثل ارزهای دیجیتال افزایش یافت.روز گذشته شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) آمریکا برای ماه فوریه منتشر شد و نسبت به افزایش ۰.۵٪ ماه ژانویه، تنها ۰.۳٪ افزایش یافت. در این بین قیمت BTC، ETH و ADA به سطوح حساس و تعیین‌کننده‌ای رسیده‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، پیش از این اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند این شاخص ۰.۴٪ افزایش یابد. وضعیت کنونی نشان می‌دهد روند تورم ممکن است به تدریج به سمت کاهشی شدن پیش برود. در واکنش به انتشار شاخص PCE، قیمت دارایی‌های پرریسکی مثل ارزهای دیجیتال افزایش یافت. علاوه بر این، برخی تحلیلگران انتظار دارند فدرال رزرو تا پایان سال جاری، نرخ بهره را کاهش دهد. بر اساس ابزار FedWatch که نرخ بهره را پیش‌بینی می‌کند، احتمال ۳۳ درصدی برای کاهش ۵۰ واحدی این نرخ تا دسامبر (آذر) سال ۲۰۲۳ وجود دارد.

بازار ارزهای دیجیتال در تلاش است تا از فاز نزولی طولانی‌مدت خود خارج شود. روند اخیر باعث بهبود احساسات کلی شده و تحلیلگران در حال حاضر روی چشم‌انداز طولانی‌مدت کریپتو و فناوری بلاکچین تمرکز کرده‌اند.

بانک سیتی (Citi) در ماه مارس گزارشی با عنوان «پول، توکن‌ها و بازی‌ها» منتشر کرد و پیش‌بینی کرد تا سال ۲۰۳۰، ارزش بازار دارایی‌های توکنیزه شده به ۴ تا ۵ تریلیون دلار افزایش یابد. به گفته این بانک، ممکن است در کوتاه‌مدت چالشی برای این روند ایجاد شود اما در نهایت، بازار بر آن غلبه خواهد کرد.

اما آیا بیت کوین و آلت کوین‌ها به روند صعودی خود ادامه خواهند داد؟ در ادامه تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم و کاردانو را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

خریداران در تاریخ ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) قیمت بیت کوین را به بالای ۲۹،۰۰۰ دلار رساندند. با این حال، سایه بالایی کندل بیت کوین در آن روز نشان می‌دهد فروشندگان هنوز تسلیم نشده و دارایی خود را در زمان افزایش قیمت به فروش می‌رسانند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

معمولا زمانی که یک دارایی نمی‌تواند از یک سطح مقاومتی عبور کند، پیش از تلاش دوباره، به سمت پایین اصلاح می‌شود. در رابطه با بیت کوین، در صورتی که بزرگترین ارز دیجیتال بازار نتواند دوباره از محدوده ۲۹،۰۰۰ دلار فراتر برود، قیمت ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۲۶،۷۰۷ دلار اصلاح شود. جهش از این سطح می‌تواند نشانه‌ای مبنی بر مثبت ماندن احساسات و خرید در کف معامله‌گران باشد. چنین اتفاقی احتمال شکسته شدن مقاومت ۲۹،۱۸۵ دلاری را افزایش خواهد داد.

در صورت شکسته شدن این مقاومت، قیمت بیت کوین ممکن است تا منطقه مقاومت ۳۰،۰۰۰ تا ۳۲،۵۰۰ دلار افزایش یابد. در سمت مقابل، در صورتی که قیمت بیت کوین به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود کاهش یابد، می‌توان گفت خریداران به دنبال سیو سود هستند. در این صورت، ممکن است قیمت تا ۲۵،۲۵۰ دلار کاهش یابد. در صورت تداوم روند نزولی، بیت کوین ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه همتراز با محدوده ۲۰،۳۴۲ دلاری سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

اتریوم در حال حاضر با مقاومت ۱۸۵۷ دلاری روبه‌روست. به نظر می‌رسد فروشندگان با تمام توان خود در حال دفاع از این محدوده مقاومتی هستند. با این حال، نیمه پر لیوان این است که هنوز خریداران کنترل بازار را به فروشندگان واگذار نکرده‌اند.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

رشد میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۷۳۶ دلار) و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده مثبت، احتمال شکسته شدن مقاومت ۱۸۵۷ دلاری را افزایش می‌دهد. در صورت تحقق این مهم، قیمت اتریوم احتمالا تا منطقه مقاومت سربار ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار افزایش خواهد یافت.

در سمت مقابل اما، در صورتی که قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، می‌توان گفت فروشندگان تسلیم شده‌اند. در این سناریو قیمت می‌تواند تا حمایت کلیدی ۱۶۸۰ دلاری کاهش دهد. در صورتی که این حمایت به سمت پایین شکسته شود، می‌توان گفت فروشندگان کنترل بازار را در اختیار گرفته‌اند. به دنبال این اتفاق، قیمت اتریوم احتمالا تا ۱۶۰۰ و پس از آن ۱۴۶۱ دلار کاهش خواهد یافت.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو پس از دو روز بلاتکلیفی بالاخره به بالای مقاومت ۰.۳۹ دلاری افزایش یافت. در حال حاضر، قیمت به خط گردن الگوی تکنیکال سر و شانه معکوس رسیده است که مقاومت مهمی برای ادامه مسیر به شمار می‌رود.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

رشد میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۳۶ دلار) و قرار گرفتن RSI در محدوده مثبت نشان می‌دهد در مسیر صعودی، مقاومت خاصی پیش روی کاردانو قرار ندارد. بنابراین، در صورتی که خریداران موفق شوند خط گردن الگوی سر و شانه معکوس را به سمت بالا بشکنند، قیمت تا هدف الگو یعنی ۰.۶۰ دلار افزایش خواهد یافت.

در سمت مقابل، در صورتی که قیمت ADA نتواند خط گردن را بشکند و کاهش یابد، فروشندگان آن را تا میانگین‌های متحرک کاهش خواهند داد. خریداران باید حتما این محدوده را حفظ کنند چراکه در صورتی که قیمت به زیر آن برسد، قیمت می‌تواند تا ۰.۳۰ دلار سقوط کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا