تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم و شاخص DXY؛ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت کوین در هفته گذشته شاهد افزایش نوسانات بود. قیمت از کف هفتگی حدود ۵۶٬۵۰۰ دلار شروع به صعود کرد و به بالای ۶۵٬۰۰۰ دلار رسید که بیش از ۱.۵٪ رشد نسبت به هفته قبل را ثبت کرد. این امر نشان می‌دهد احساسات مثبت هنوز در بازار برقرار است و گاوها سطوح پایین را فرصت خرید می‌بینند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، طبق داده‌های Farside Investors، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت‌کوین در ۳ می (۱۴ اردیبهشت) جریان خالص ورودی ۳۷۸ میلیون دلاری را ثبت کردند. ورود ۶۳ میلیون دلاری به صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین Grayscale، برای اولین بار پس از زمان تبدیل آن به ETF اسپات در ژانویه، دلگرم کننده بود. اگرچه هنوز برای نتیجه‌گیری زود است، اما داده‌ها نشان می‌دهند که فروش بی‌وقفه در GBTC ممکن است پایان یابد.

عملکرد روزانه بازار ارز دیجیتال
عملکرد روزانه بازار ارز دیجیتال – منبع: Coin360

طبق داده‌های RootData، بازگشت قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۲۴، به ETFها کمک کرده است که جذب سرمایه از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در دو ماه متوالی مارس و آوریل از ۱ میلیارد دلار نیز فراتر برود. از اکتبر تا نوامبر سال ۲۰۲۲ تاکنون این اولین باری بود که این چنین سرمایه‌ای جذب می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت شاخص قدرت دلار (DXY)

شاخص قدرت دلار در ۱ می (۱۲ اردیبهشت) از مقاومت ۱۰۶.۵۰ به پایین بازگشت که نشان می‌دهد خرس‌ها با قدرت از این سطح دفاع می‌کنند.

نمودار روزانه DXY - منبع: تریدینگ‌ویو
نمودار روزانه DXY – منبع: تریدینگ‌ویو

خرس‌ها قیمت را در ۲ می (۱۳ اردیبهشت) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۰۵.۴۳، موج آبی رنگ) کشاندند و سپس در ۳ می (۱۴ اردیبهشت) این کاهش قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۰۴.۵۶، موج قرمز رنگ) ادامه پیدا کرد که از سایه بلند کندل ۳ می (۱۴ اردیبهشت) مشخص است.

اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به پایین بازگردد احتمال کاهش قیمت تا خط حمایت کانال صعودی بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر، شکست میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌تواند باعث رشد قیمت به طرف ۱۰۶.۵۰ شود.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

گاوهای بیت کوین پس از کمی تردید، قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶۳٬۵۵۶ دلار، موج آبی رنگ) رساندند، اما نتوانستند از سد میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۶۵٬۹۳۷ دلار، موج قرمز رنگ) عبور کنند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ‌ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ‌ویو

شیب هر دو میانگین متحرک مسطح شده‌اند و شاخص قدرت نسبی (RSI) در نزدیکی خط میانی قرار گرفته است که نشان از حرکت نوسانی بین ۵۶٬۵۰۰ و ۷۳٬۷۷۷ دلار را در آینده‌‌ای نزدیک دارد.

یک شکست و بسته شدن کندل روزانه بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه می‌تواند خریداران بیشتری را جذب کند که در نهایت باعث خواهد شد قیمت تا سطح کلیدی ۷۳٬۷۷۷ دلار بالا برود. انتظار می‌رود در این سطح گاوها با دفاع شدیدی از طرف خرس‌ها روبرو شوند. چرا که در صورت شکست این سطح، قیمت بیت کوین می‌تواند گام بعدی روند صعودی خود را تا ۸۰٬۰۰۰ دلار شروع کند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در ۶ می (۱۷ اردیبهشت) از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳٬۱۴۳ دلار، موج آبی رنگ) بالاتر رفت، اما سایه بلند کندل نشان‌دهنده فشار شدید فروش توسط خرس‌ها است.

نمودار روزانه قیمت اتریوم - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: تریدینگ ویو

فروشندگان تلاش خواهند کرد تا قدرتشان را افزایش دهند و قیمت را تا حمایت مهم ۲٬۸۵۰ دلار پایین بکشانند. این سطح مهمی است که باید به آن توجه داشت؛ چرا که نتیجه شکست این سطح می‌تواند کاهش قیمت تا خط حمایت کانال نزولی باشد.

این سناریوی منفی در صورتی رد خواهد شد که قیمت از سطح فعلی به بالای خط مقاومت برسد. چنین حرکتی نشان‌دهنده تغییر روند احتمالی خواهد بود. پس از آن قیمت اتریوم می‌تواند تا ۳٬۷۳۰ دلار افزایش پیدا کند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا