اخبار عمومی

راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین و اتریوم در هنگ کنگ؛ حجم معاملات ناامیدکننده بود

جامعه ارزهای دیجیتال در ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) مشتاقانه منتظر یک رویداد مهم در صنعت کریپتو بود تا هنگ کنگ معاملات صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین و اتر را آغاز کند. ۶ شرکت مدیریت سرمایه معاملات این ETFها را امروز رسما در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ (HKEX) راه‌اندازی کردند. اما حجم معاملات این صندوق‌ها به حدی ناامیدکننده بود که قیمت بیت کوین در پاسخ به آن تا محدوده ۶۱٬۴۵۱ دلار ریزش داشت.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاک چین، بر اساس داده های HKEX، حجم معاملات ETF‌های بیت کوین و اتر در هنگ کنگ در جلسه معاملاتی امروز به حدود ۱۱ میلیون دلار رسید. برای مقایسه، زمانی که ۱۱ صندوق ETF اسپات بیت کوین در ماه ژانویه در ایالات متحده معامله شدند، گردش مالی روزانه آنها در اولین روز معاملاتی به حدود ۴.۶ میلیارد دلار رسیده بود. این موضوع باعث شد تا قیمت بیت کوین نسبت به این حجم ناامیدکننده دچار ریزش شود.

کل ارزش ETFهای هنگ کنگ ۰.۶٪ از بازار ETF ایالات متحده

از داده‌های ارائه شده، مشخص است که بازار ETF هنگ کنگ در مقایسه با بازار ETF در ایالات متحده بسیار کوچکتر است. بر اساس داده‌های ETFGI، تا پایان مارس ۲۰۲۴، کل صنعت ETF در ایالات متحده دارای ۳٬۴۵۷ محصول به ارزش ۸.۹ تریلیون دلار در سه صرافی بوده است. از سوی دیگر، اندازه بازار ETF هنگ کنگ بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

اولین ETF فعال هنگ کنگ نیز در ژوئن ۲۰۱۹ فهرست شد. تا اواخر سال ۲۰۲۳، بورس هنگ کنگ ۲۴ صندوق ETF فعال را در مجموع با ارزش حدود ۱ میلیارد دلار فهرست کرده بود. برای مقایسه، بازار ETF چین در سال ۲۰۲۳ برابر با ۲۳۸ میلیارد دلار بود.

تفاوت روش بازخرید ETFها در هنگ کنگ

ETFهای اسپات کریپتو در هنگ کنگ حداقل یک ویژگی متمایز خواهند داشت که آنها را به طور قابل توجهی با همتایان آمریکایی خود متفاوت می‌کند: روش بازخرید ETF.

ETFهای اسپات کریپتو در هنگ کنگ به صورت غیر نقدی ایجاد خواهند شد؛ به این معنی که وقتی واسطه‌های ETF می‌خواهند سهام جدید ETF ایجاد کنند، با استفاده از ارزهای دیجیتال واقعی مانند بیت کوین، وجوهی را در اختیار صادرکنندگان قرار می‌دهند.

این در حالی است که ارائه‌دهندگان ETF بیت کوین در ایالات متحده در حال حاضر تنها مجاز به صدور ETFهای نقدی اسپات هستند؛ به این معنی که واسطه‌ها مجاز به کار با بیت کوین نیستند.

ممنوعیت سرمایه‌گذاران کشور چین برای خرید ETF هنگ کنگ

انتظار می‌رود شهروندان چینی علیرغم روابط نزدیک صادرکنندگان ETF با سرزمین اصلی چین، نتوانند ETFهای اسپات هنگ‌کنگ را خریداری کنند. چین شهروندان خود را از هرگونه فعالیت مرتبط با کریپتو منع کرده، به این معنی که سرمایه‌گذاری در ETF کریپتو نیز ممنوع است.

عدم نگرانی در مورد اوراق بهاردار بودن اتریوم

هنگ کنگ در حال حاضر تعریف روشنی از اتریوم دارد آن را اوراق بهادار نمی‌داند. از این رو، صادرکنندگان ETF در هنگ کنگ نگران سرکوب ارزهای دیجیتال در ایالات متحده نیستند که می تواند منجر به طبقه بندی اتر (ETH) به عنوان اوراق بهادار شود.

وین هوانگ (Wayne Huang) مدیرعامل کمپانی OSL Digital Securities در گفت‌وگویی به شروع ETF در هنگ کنگ اشاره کرده و اذعان داشت این شهر به درک عمیقی از اتریوم و کریپتو رسیده است که همین موضوع باعث شده است درهای معاملات ETF به روی متقاضیان باز شود.

در کنفرانس مطبوعاتی که در ۲۹ آوریل (۱۰ اردیبهشت) برگزار شد، دو نفر از افراد سرشناس از جمله «زو هائونگ» (Zhu Haokang) که مدیریت شرکت دارایی دیجیتال را به عهده دارد همراه با وین هوانگ حضور داشتند و به سوالات مربوطه پاسخ دادند.

یکی از قابل توجه‌ترین پاسخ‌ها به سؤالی در مورد ETF اتریوم در جهان بوده و این‌که آیا ایالات متحده به آن به عنوان اوراق بهادار نگاه می‌کند یا خیر. همچنین در مورد این که این موضوعات تأثیری در هنگ کنگ خواهد داشت یا نه؟

هونگ به تمامی این سوالات پاسخ داد و افزود که تصمیم ایالت متحده به هنگ کنگ ربطی ندارد. همچنین وی ادامه داد که ایالت متحده دیدگاه‌های خاص خود را در مورد بورس دارد که هونگ به شخصه احتمال تایید ETF اتریوم از جانب این کمیسیون را بسیار کم می‌دانست.

هونگ همچنین در ادامه پاسخ داد:

روند تایید ای‌تی‌اف بیت کوین در بورس آمریکا که شامل پروسه‌های مختلف است بسیار پردغدغه بوده و دنیای کریپتو در این کشور به صورت واضح تعریف نشده است اما هنگ‌کنگ تعریف واضح و روشنی از دنیای ارزهای دیجیتال دارد. به همین دلیل دو ارز دیجیتال اتریوم و بیت کوین در بورس هنگ کنگ قرار گرفته‌اند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا