اخبار بیت کوین

سود باز معاملات فیوچرز BTC به سقف ۱۶ ماهه رسید؛ معنای آن برای قیمت بیت کوین چیست؟

قیمت بیت کوین از زمان تست ۷۰٬۳۰۰ دلار در ۲۷ می (۷ خرداد) روند نزولی داشته و در حال حاضر نزدیک به ۶۷٬۵۰۰ دلار قرار دارد که طی دو روز ۴٪ کاهش داشته است. با این حال، حمایت ۶۶٬۰۰۰ دلاری از ۱۷ می دست نخورده باقی مانده و امید گاوهایی که هنوز تسلیم نشدند را از بین نبرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، داده‌های بازار مشتقات بیت‌کوین تا حدی نگران‌کننده شده و تعداد معاملات اهرم‌دار و سود باز، در ۲۹ می (۹ خرداد) به سقف ۱۶ ماهه رسیده است. آیا این نگرانی جدی است؟ در این مطلب، با بررسی بازار مشتقات به این سوال پاسخ خواهیم داد.

بی میلی سرمایه‌گذاران به پوزیشن‌های با درآمد ثابت و افزایش تمایل به بیت کوین

روندهای کلان عملکرد بیت کوین را تحت تاثیر قرار داده است و شاخص S&P 500 در حال حاضر تنها ۱.۲٪ کمتر از سقف تاریخی خود یعنی ۵٬۳۴۱ از ۲۳ می (۳ خرداد) قرار دارد که نشان‌دهنده گاوی بودن بازار سهام است. علاوه بر این، بازدهی ۵ ساله اوراق خزانه‌داری آمریکا از ۴.۳۴٪ در دو هفته قبل تنها به ۴.۶۳٪ افزایش یافته است که نشان می‌دهد تریدرها در حال دور شدن از پوزیشن‌های با درآمد ثابت هستند.

این تغییر پس از تقاضای ضعیف در حراج وزارت خزانه‌داری در ۲۸ می (۸ خرداد) بیشتر به چشم آمد و بازده معیار را به سطوحی رساند که ممکن است به نظر سرمایه‌گذاران سهام نگران‌کننده باشند.

در مقابل، در ۲۹ می (۹ خرداد)، مجموع سود باز معاملات فیوچرز بیت کوین به ۵۱۶٬۰۰۰ بیت کوین رسید که بالاترین میزان از ژانویه ۲۰۲۳ بوده و ۶٪ رشد از هفته گذشته را به ثبت رسانده است.

مجموع سود باز فیوچرز بیت کوین - منبع: کوین گلس
مجموع سود باز معاملات فیوچرز بیت کوین – منبع: کوین گلس

بورس کالای شیکاگو (CME) با ۳۰٪ سهم معاملات فیوچرز در بازار پیشتاز است و بایننس با ۲۲٪ و بای بیت با ۱۵٪ در رتبه‌های بعدی قرار دارند. این سود باز قابل توجه معادل ۳۴.۸ میلیارد دلار، حکم شمشیر دولبه‌ را برای بازار دارد.

سود باز بالا می‌تواند نشان‌دهنده احساسات صعودی باشد؛ چرا که اشتهای زیادی برای معاملات آتی بیت کوین را نشان می‌دهد. با این حال، اگر گاوها بیش از حد به معاملات اهرمی متکی باشند، یک اصلاح معمولی به میزان ۱۰٪ در این بازار می‌تواند باعث لیکوییدیشن آبشاری و کاهش قیمت شدیدی شود. قابل ذکر است که قیمت بیت کوین از زمانی که فشارهای قانون‌گذاری در ایالات متحده کاهش یافته انعطاف پذیری بیشتری نشان داده است.

از تحولات مثبت قانون‌گذاری می‌توان به تایید ETF اسپات اتریوم، رای سنا به لغو قانون پیشنهادی SAB 121 کمیسیون بورس و اوراق بهادار و تصویب اصلاحات FIT 21 توسط کنگره اشاره کرد که به اکثر رمزارزها اجازه می‌دهد به عنوان کالا تلقی شده و تحت قانون کمیسیون معاملات آتی کالا قرار بگیرند. این عوامل در مجموع به نفع گاوهای بیت کوین هستند.

معاملات آتی بیت کوین نشان‌دهنده «خوش‌بینی متوسط» در میان معامله‌گران

قراردادهای پرپچوال (دائمی) برخلاف قراردادهای آتی ماهانه، سررسید ندارند. این نوع قراردادها برای ردیابی دقیق قیمت دارایی مربوطه با استفاده از مکانیسم فاندینگ ریت (Funding Rate) طراحی شده‌اند. زمانی که فاندینگ ریت مثبت باشد، هولدرهای موقعیت لانگ (خرید) به هولدرهای موقعیت شورت (فروش) مقداری کارمزد پرداخت می‌کنند و بالعکس.

ٖفاندینگ ریت ۸ ساعته متوسط بیت کوین - منبع: کوین گلس
فاندینگ ریت ۸ ساعته متوسط بیت کوین – منبع: کوین گلس

در حال حاضر، فاندینگ ریت برای معاملات فیوچرز پرپچوال ۰.۳۵٪ در هفته است که نشان‌دهنده هزینه متوسطی برای اهرم‌گذاری است. زمانی که طمع زیاد بر بازار حاکم باشد، فاندینگ ریت می‌تواند به ۲.۴٪ در هفته برسد که نشان‌دهنده افزایش تقاضا برای اهرم است.

نرخ مبنا (Basis rate) یا همان پریمیوم فیوچرز، یکی دیگر از معیارهای مهم است. به طور معمول، در یک بازار سالم، نرخ مبنای معاملات فیوچرز بیت کوین از ۵٪ تا ۱۰٪ در سال متغیر است. این پریمیوم به این دلیل وجود دارد که قراردادهای فیوچرز دارای تاریخ تسویه در آینده هستند و تریدرها مایلند برای قفل کردن قیمت تسویه، هزینه بیشتری بپردازند.

پرمیوم سالانه متوسط برای قراردادهای ۳ ماهه بیت کوین - منبع: لاویتاس
پرمیوم سالانه متوسط برای قراردادهای ۳ ماهه بیت کوین – منبع: لاویتاس

بر اساس نمودار بالا، پرمیوم قراردادهای ۳ ماهه فیوچرز ۱۴٪ بالاتر از محدوده خنثی قرار دارد، اما چندان فاصله زیادی از محدوده خنثی ندارد. این امر نشان می‌دهد هنوز فضا برای اهرم بیشتر بدون ریسک لیکوییدیشن آبشاری وجود دارد.

رالی به سمت ۷۰٬۰۰۰ دلار ممکن است، اما لزوما توسط بازارهای آتی هدایت نمی‌شود

در حالی که رشد سود باز معاملات فیوچرز بیت کوین می‌تواند نگرانی‌هایی را در مورد لیکوییدیشن احتمالی و اصلاح بازار ایجاد کند، اما شاخص‌های کلی نشان می‌دهند که بازار در وضعیت سالمی قرار دارد.

انعطاف‌پذیری قیمت بیت کوین به‌خاطر کاهش فشارهای قانون‌گذاری، همراه با نرخ نسبتا پایین فاندینگ ریت و پریمیوم متوسط، همگی نشان می‌دهند که در حال حاضر هیچ دلیلی برای ترس از افزایش سود باز وجود ندارد. در عوض، احتمالا نشان‌دهنده اشتهای سازمانی بالاتر برای بیت کوین است و به چشم‌انداز صعودی احتمالی در کوتاه مدت اشاره می‌کند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا