تحلیل آنچین

تحلیل دیتای آنچین بیت کوین؛ آیا قیمت در کوتاه مدت اصلاح خواهد شد؟

قیمت بیت کوین در ۱ ژانویه (۱۱ دی) برای اولین بار در دو سال اخیر از مرز ۴۵٬۰۰۰ دلار عبور کرد؛ اما دو روز بعد به دنبال انتشار اخبار منفی در مورد ETF اسپات اصلاح شد و به کانال ۴۰٬۰۰۰ دلار سقوط کرد. از آن زمان دوباره قیمت بیت کوین افزایش یافته و به بالای ۴۴٬۰۰۰ دلار بازگشته است، با این حال، همچنان احتمال اصلاح قیمت وجود دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

در حالی که برخی معتقدند در صورت عدم تایید ETF اسپات بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، قیمت این ارز دیجیتال به شدت سقوط می‌کند، یکی از شاخص‌های آنچین در سطوحی قرار گرفته که از نظر تاریخی اغلب با اصلاح قابل توجه قیمت همراه بوده است. این یعنی فارغ از نتیجه ETFهای اسپات، احتمالا پیش از صعود بیشتر وارد فاز اصلاحی خواهیم شد.

از طرف دیگر، در حال حاضر دوباره بخش زیادی از سرمایه‌گذارانی که کوین‌های خود را ۲ تا ۳ سال پیش خریداری کرده‌اند، در نقطه سر به سر قرار گرفته‌اند و رفتار احتمالی آن‌ها می‌تواند روند آتی بازار را تعیین کند. علاوه بر این، بررسی کیف پول ماینرها نشان‌دهنده افزایش فروش بیت کوین توسط این دسته از سرمایه‌گذاران است؛ اتفاقی که در صورت تداوم می‌تواند به اصلاح قیمت منجر شود.

در این مطلب، بیت کوین را از دریچه آنچین زیر ذره‌بین می‌بریم و سطوح مقاومت و حمایت احتمالی آن را بررسی خواهیم کرد.

نقش تعیین‌کننده هولدرهای ۲ تا ۳ ساله

قیمت بیت کوین از نوامبر (آبان) سال گذشته در نزدیکی میانگین خرید هولدرهای ۲ تا ۳ ساله قرار گرفته است و این منطقه مقاومت قابل توجهی در برابر صعود بیت کوین ایجاد کرده است. با توجه به نمودار زیر، در حال حاضر قیمت تحقق یافته یا ریلایزد پرایس (Realized Price) هولدرهای ۲ تا ۳ ساله بیت کوین در حوالی ۴۶٬۳۰۰ دلار قرار دارد.

قیمت تحقق یافته هولدرهای ۲ تا ۳ ساله بیت کوین - منبع: Chainexposed
قیمت تحقق یافته هولدرهای ۲ تا ۳ ساله بیت کوین – منبع: Chainexposed

به نمودار زیر توجه کنید. این نمودار نشان می‌دهد نزدیک به یک سوم از کل قیمت تحقق یافته بیت کوین را سرمایه‌گذارانی که کوین‌های خود را ۲ تا ۳ سال پیش خریداری کرده‌اند تشکیل می‌دهند. این یعنی اگر این سرمایه‌گذاران تصمیم به فروش بگیرند، فشار فروش قابل توجهی را احساس خواهیم کرد.

عرضه در اختیار هولدرهای ۲ تا ۳ ساله بیت کوین - منبع: Chainexposed
عرضه در اختیار هولدرهای ۲ تا ۳ ساله بیت کوین – منبع: Chainexposed

اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم، می‌بینیم هولدرهای ۲ تا ۳ ساله بیت کوین در چرخه‌های ۴ ساله اغلب بیشترین سود را کسب کرده‌اند. به عنوان مثال، در ماه ژوئن ۲۰۱۹، یعنی درست زمانی که بیت کوین به اوج ۱۱٬۹۵۵ دلاری رسید، این دسته از هولدرها که کوین‌های خود را در حوالی ۱٬۲۲۸ دلار خریداری کرده بودند، در سود زیادی قرار گرفتند. بنابراین، با توجه به رفتار این گروه از هولدرها،‌ انتظار نمی‌رود در سطوح فعلی (نقطه سر به سر) یا با سود اندک حاضر به فروش کوین‌های خود شوند.

نمودار زیر UTXOهای شبکه بیت کوین را با توجه به زمان و قیمت تشکیل آن‌ها طبقه‌بندی کرده است. همانطور که در این نمودار مشخص است، در حال حاضر، ۱۳٪ از کوین‌های سرمایه‌گذاران ۲ تا ۳ ساله بین ۴۷٬۰۰۰ تا ۴۹٬۰۰۰ دلار خریداری شده است. در صورتی که از این ناحیه مقاومتی عبور کنیم، احتمالا بیت کوین تا ناحیه ۵۷٬۰۰۰-۵۸٬۰۰۰ دلاری بدون چالش خاصی افزایش خواهد یافت و در صورت عبور از ناحیه مقاومتی دوم، احتمالا سقف تاریخی خود را دوباره آزمایش خواهد کرد.

طبقه‌بندی قیمت تحقق یافته بیت کوین بر اساس سن هولد - منبع: Chainexposed
طبقه‌بندی قیمت تحقق یافته بیت کوین بر اساس سن هولد – منبع: Chainexposed

البته پیش‌بینی صعودی بالا تنها در صورتی اعتبار دارد که ETF اسپات مطابق با انتظارات تایید شود و هیچ اتفاق غیرمنتظره‌ای در بازار رخ ندهد. در صورت عدم تایید یا رخ دادن اتفاقات غیرمنتظره و نزولی شدن بازار، حمایت قابل توجهی در ناحیه ۴۲٬۰۰۰ تا ۴۲٬۵۰۰ دلار قرار گرفته است که می‌تواند دوباره آزمایش شود و در صورتی که این حمایت از دست برود می‌توان انتظار داشت قیمت تا حوالی ۳۰٬۰۰۰ دلار اصلاح شود.

شاخص سود یا ضرر تحقق نیافته خالص (NUPL) هولدرهای ۲ تا ۳ ساله نیز در حال نزدیک شدن به صفر است که نشان می‌دهد هولدرهای ۲ تا ۳ ساله به نقطه سر به سر نزدیک شده‌اند.

شاخص NUPL هولدرهای ۲ تا ۳ ساله – منبع: Cryptoquant
شاخص NUPL هولدرهای ۲ تا ۳ ساله – منبع: Cryptoquant

احتمال اصلاح قیمت بیت کوین وجود دارد

علیرغم روند صعودی بیت کوین در اواخر سال ۲۰۲۳ و شروع خوب سال ۲۰۲۴، احتمال ریزش قیمت وجود دارد. برای بررسی این احتمال کمی از تحلیل تکنیکال و شاخص حرکت جهت‌دار (DMI) بیت کوین کمک می‌گیریم. یکی از تحلیلگران با نام کریپتوکان (CryptoCon) معتقد است DMI سیگنال سقوط قیمت داده است و احتمالا شاهد اصلاح قیمت بیت کوین تا ناحیه ۳۰٬۰۰۰ دلاری خواهیم بود.

شاخص DMI بیت کوین - منبع: CryptoCon/X
شاخص DMI بیت کوین – منبع: CryptoCon/X

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، از نظر تاریخی هر زمان این شاخص وارد باکس نارنجی‌رنگ شده، بازار با اصلاح همراه شده است. به گفته این تحلیلگر، در حال حاضر ساختار فعلی DMI مشابه با سال ۲۰۱۹ است و دو قله در باکس قرمزرنگ تشکیل داده است. در آن زمان قیمت بیت کوین بیش از ۵۰٪ کاهش یافت که بخشی از آن به دلیل شیوع ویروس کرونا رخ داد. البته کریپتو کان معتقد است قیمت بیت کوین از نظر اندازه کمتر از سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ ریزش خواهد کرد و مدت زمان فاز اصلاحی هم کمتر از آن زمان خواهد بود.

نکته جالب اینجاست که ریزش اخیر بیت کوین به دنبال این سیگنال رخ داد. این یعنی همچنان ممکن است طبق پیش‌بینی شاخص حرکت جهت‌دار، قیمت اصلاح شود.

اما برخی از شاخص‌های آنچین نیز از ریزش احتمالی قیمت و ورود به فاز اصلاحی گذرا حمایت می‌کنند. ماینرها دسته‌ای از سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین هستند که رفتار آن‌ها نقش مهمی در روند نوسانات این ارز دیجیتال ایفا می‌کند. به طور معمول، هر زمان که میزان خروجی از کیف پول ماینرها و واریز به صرافی‌های ارز دیجیتال افزایش می‌یابد، قیمت اصلاح می‌شود؛ اتفاقی که در ماه می سال گذشته (اردیبهشت ۱۴۰۲) رخ داد. همانطور که در نمودار زیر مشخص است، از اواخر ماه دسامبر (آذر) شاهد افزایش میزان خروجی از کیف پول ماینرها بوده‌ایم، اتفاقی که ممکن است دوباره قیمت بیت کوین را کاهش دهد.

میزان واریز بیت کوین به صرافی‌ها توسط ماینرها - منبع: Cryptoquant
میزان واریز بیت کوین به صرافی‌ها توسط ماینرها – منبع: Cryptoquant

علاوه بر این، شاخص UTXOهای در سود پیش از ریزش اخیر بیت کوین به بیش از ۹۵٪ رسیده بود و اکنون تا حوالی ۹۳٪ کاهش یافته است. آخرین باری که این شاخص به ۹۵٪ رسیده بود، به اواخر سال ۲۰۲۱ برمی‌گردد که بیت کوین به سقف تاریخی خود رسید و پس از آن قیمت اصلاح شد. بنابراین، در حال حاضر احتمال تکرار تاریخ و اصلاح قیمت بیت کوین مشابه با اوج ۲۰۲۱ وجود دارد.

شاخص UTXOهای در سود - منبع: CryptoQuant
شاخص UTXOهای در سود – منبع: CryptoQuant

اما بر اساس یکی از شاخص‌های آنچین، فارغ از هر تصمیمی که برای ETF بیت کوین گرفته شود، قیمت این ارز دیجیتال در ماه آینده ممکن است تا ۳۲٬۰۰۰ دلار سقوط کند و احتمالا بار دیگر بازار با جمله معروف «در زمان شایعه بخر، در زمان خبر بفروش» مواجه خواهد شد.

در حال حاضر سود تحقق نیافته معامله‌گران کوتاه‌مدت در سطوحی قرار گرفته که از نظر تاریخی اغلب با اصلاح قابل توجه قیمت همراه بوده است. در حال حاضر، بخش قابل توجهی از هولدرهای کوتاه‌مدت در سود قرار گرفته‌اند که این امر برای تداوم روند صعودی مناسب نیست. روندهای صعودی معمولا پس از ضرر هولدرهای کوتاه‌مدت اتفاق می‌افتد.

نمودار سود تحقق نیافته هولدرهای کوتاه‌مدت - منبع: Cryptoquant
نمودار سود تحقق نیافته هولدرهای کوتاه‌مدت – منبع: Cryptoquant

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا