اخبار خارجی

قیمت بیت کوین پس از افزایش کم سابقه نرخ بهره در آمریکا تا ۲۲٬۹۰۰ دلار افزایش یافت

جروم پاول (Jerome Powell) رییس بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا (فدرال رزرو) دیشب نرخ بهره را ۷۵ واحد (۰.۷۵٪) افزایش داد که بالاترین میزان افزایش از سال ۱۹۹۴ است. در پی اعلام این خبر بازار رمزارزها دچار نوساناتی در قیمت شد که در نهایت با بازیابی نسبی قیمت بیت کوین به بالای کانال ۲۲,۰۰۰ دلار همراه بود و حتی قیمت BTC در دقایقی به مرز ۲۳,۰۰۰ دلار نزدیک شد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، نرخ تورم در آمریکا در حال حاضر به ۸.۶٪ رسیده است که بالاترین حد در چهار دهه گذشته است. این سومین افزایش متوالی نرخ بهره است که آن را هم اکنون در محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصد قرار داده است. سیاست‌گذاران پیش بینی می‌کنند نرخ بهره تا پایان سال وارد محدوده ۳.۲۵ تا ۳.۵ درصد شود که بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸ خواهد بود.

در همین حال بسیاری از معامله‌گران نگران این بودند تا با افزایش نرخ بهره و اعلام آن قیمت بیت کوین به زیر ۲۰,۰۰۰ دلار سقوط کند. با این حال واکنش بیت کوین تا حدودی مثبت بوده و در زمان نگارش این خبر، در حوالی ۲۲٬۱۰۰ دلار معامله می‌شود. اتریوم دومین رمزارز بازار نیز با ۴٪ افزایش اکنون در ناحیه ۱۱۸۹ دلار قرار دارد و قیمت BNB و کاردانو نیز به ترتیب به ۲۲۷ و ۰.۵۱ دلار افزایش یافته است.

نمای کلی بازار رمزارزها منبع: کوین ۳۶۰
نمای کلی بازار رمزارزها منبع: کوین ۳۶۰

این در حالی است که دیروز ترس به وجود آمده در بازار رمزارزها ناشی از اعلام خبر افزایش بهره آمریکا و بحران به وجود آمده در شرکت سرمایه‌گذاری تری اروز کپیتال (3AC)‍ و ماجرای پلتفرم سلسیوس (Celsius) موجب شده بود در حوالی ظهر قیمت بیت کوین تا محدوده ۲۰,۱۰۰ دلار ریزش پیدا کند. این در حالی است که اوج قیمتی بیت کوین در دسامبر (آذر) ۲۰۱۷ در محدوده ۱۹,۷۹۸ دلار قرار داشت و بسیاری از تحلیلگران معتقدند که قیمت در چرخه قیمتی فعلی بیت کوین نباید از ATH چرخه صعودی قبلی بازار پایین‌تر آید.

داده‌های آنچین پلتفرم کریپتو کوانت نشان می‌دهد که در روز ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) تعداد ۵۹,۳۷۶ BTC به صرافی‌ها انتقال داده شده است. این بیشترین جریان ورودی به صرافی‌ها از نوامبر (آبان) ۲۰۱۸ است. در این میان ماینرهای بیت کوین نیز در صف واریزکنندگان به صرافی بودند تا جایی که نرخ انتقال بیت کوین از جانب آن‌ها به صرافی‌ها به حداکثر مقدار خود در ۷ ماه گذشته رسیده است. این مقدار برابر ۹,۴۷۶ بیت کوین بوده است.

دیروز مایک نووگراتز (Mike Novogratz) مدیرعامل گلکسی دیجیتال اعلام کرد که به نظرش بیت کوین محدوده ۲۰,۰۰۰ دلار را حفظ خواهد کرد.

در نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه شاهد رسیدن شاخص RSI به محدوده ۲۱ هستیم که نشان‌دهنده این موضوع است که بازگشت قیمت حداقل در کوتاه مدت بسیار محتمل است. اگر سطوح اصلاحی فیبوناچی را در ریزش اخیر از ناحیه ۳۱,۰۰۰ دلار تا نزدیکی ۲۰,۰۰۰ دلار رسم کنیم، نزدیکترین مقاومت در سر راه BTC قیمت ۲۴,۵۶۲ دلار (سطح ۰.۳۸۲ فیبوناچی) است و در ادامه قیمت ۲۵,۹۳۸ دلار (سطح ۰.۵ فیبوناچی) مقاومت سنگینی خواهد بود. گاوها در صورتی می‌توانند ادعا کنند که روند قیمت را تغییر داده‌اند که قیمت به بالای میانگین متحرک ۲۰ روزه در ۲۷,۷۴۸ دلار برسد.

در طرف مقابل اگر بیت کوین نتواند بر این مقاومت‌ها غلبه کند، اولین هدف خرس‌ها فتح محدوده بسیار مهم ۲۰,۰۰۰ دلار خواهد بود و در ادامه قیمت می‌تواند به ترتیب تا حمایت‌های ۱۷,۵۰۰ و ۱۶,۰۰۰ دلار سقوط کند.

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا