تحلیل تکنیکالتحلیل آنچین

پادشاه رمزارزها در دوراهی سرنوشت‌ساز: تحلیل تکنیکال و آنچین بیت کوین ۲۱ تیر ۱۴۰۳

بر اساس گزارش جدید شرکت کریپتوکوانت، در حال حاضر بیت کوین در یک «نقطه محوری» قرار گرفته و ریزش بیشتر می‌تواند آن را به بازار نزولی وارد کند. در حالی که چند شاخص آنچین کلیدی از ریزش بیشتر قیمت خبر می‌دهند، روند انباشت نهنگ‌ها به بالاترین سطح یک سال گذشته رسیده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین از زمان ثبت اوج خود در ماه مارس، روند نزولی داشته است. به دنبال این روند، بیت کوین در تاریخ ۵ جولای (۱۵ تیر) موقتا به کف ۵۳٬۵۰۰ دلاری سقوط کرد که پایین‌ترین سطح چهار ماه اخیر محسوب می‌شود.

علیرغم اینکه قیمت بیت کوین دوباره به بالای ۵۷٬۰۰۰ دلار برگشته، تداوم فشار فروش توسط دولت آلمان و بازپرداخت بدهی مشتریان صرافی Mt. Gox می‌تواند فشار نزولی بیشتری بر قیمت وارد کند.

در این مطلب، تحلیل آنچین و تکنیکال بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل آنچین بیت کوین: جا برای ریزش بیشتر وجود دارد

در حال حاضر شاخص سود و زیان (P&L) بیت کوین حول میانگین متحرک ۳۶۵ روزه خود در نوسان است. به گفته تحلیلگران کریپتوکوانت، در صورتی که این شاخص به زیر میانگین متحرک ۳۶۵ روزه خود برسد، بیت کوین ممکن است اصلاح قیمت‌های شدیدی را مثل گذشته تجربه کند.

در این گزارش آمده است:

تقاطع نزولی (سقوط شاخص سود و زیان به زیر میانگین متحرک ۳۶۵ روزه) با اصلاحات گسترده (می و جولای ۲۰۲۱) یا شروع یک بازار نزولی (نوامبر و دسامبر ۲۰۲۱) همراه بوده است. به دایره‌های قرمزرنگ توجه کنید.

شاخص سود و زیان (P&L) بیت کوین - منبع: CryptoQuant
شاخص سود و زیان (P&L) بیت کوین – منبع: CryptoQuant

شاخص چرخه خرسی و گاوی بیت کوین (Bitcoin bull-bear market cycle) شرکت کریپتوکوانت نیز به سطوح بحرانی نزدیک شده و در صورت ریزش بیشتر قیمت می‌تواند سیگنالی مبنی بر شروع بازار نزولی صادر کند.

بر اساس نمودار پایین، در حال حاضر این شاخص رفتاری مشابه با مارس ۲۰۲۰، می و نوامبر ۲۰۲۱ دارد. در صورت سقوط شاخص چرخه خرسی و گاوی به زیر خط خنثی، می‌توان گفت بازار وارد فاز نزولی شده و احتمالا قیمت‌ها بیش از این ریزش خواهند کرد.

شاخص چرخه خرسی و گاوی بیت کوین - منبع: CryptoQuant
شاخص چرخه خرسی و گاوی بیت کوین – منبع: CryptoQuant

به گفته تحلیلگران کریپتوکوانت، این دو شاخص نشان می‌دهند که بیت کوین «در سطحی است که می‌تواند یک کف محلی تشکیل دهد یا مثل تابستان سال ۲۰۲۱ به طور گسترده اصلاح شود».

همانطور که شب گذشته گزارش دادیم، اگر نگاهی به گذشته بیندازیم می‌بینیم افزایش مارکت کپ تتر اغلب با رشد قیمت بیت کوین همراه بوده است. با این حال، در حال حاضر رشد مارکت کپ بزرگترین استیبل کوین بازار عملا متوقف شده و ممکن است تداوم روند صعودی را با چالش مواجه کند:

مارکت کپ USDT هنوز در حال کاهش است. قیمت بیت کوین معمولا با ورود نقدینگی بیشتر به بازار کریپتو از طریق صدور تتر افزایش می‌یابد، شرطی که هنوز برآورده نشده است.

مارکت کپ تتر و همبستگی آن با قیمت بیت کوین - منبع: CryptoQuant
مارکت کپ تتر و همبستگی آن با قیمت بیت کوین – منبع: CryptoQuant

در همین حال، نهنگ‌های بیت کوین به شدت مشغول انباشت و خرید بیشتر این ارز دیجیتال هستند. همانطور که گزارش دادیم، در یک ماه گذشته ذخایر در اختیار نهنگ‌ها ۶.۳٪ افزایش یافته که سریع‌ترین روند انباشتی از آپریل سال گذشته محسوب می‌شود.

به گفته تحلیلگران کریپتوکوانت، چنین چیزی نشان‌دهنده فازهای ابتدایی «افزایش تقاضا» برای بیت کوین است. ادعایی که با افزایش جریان ورودی سرمایه به ETFهای اسپات آمریکایی تایید می‌شود.

بر اساس داده‌های SoSo Value، علیرغم ریزش قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح چهار ماهه در تاریخ ۵ جولای، سرمایه‌گذاران سازمانی در آن روز ۱۴۳.۱ میلیون دلار به ETFهای این ارز دیجیتال واریز کردند. در تاریخ ۸ و ۹ جولای نیز این صندوق‌ها به ترتیب ۲۹۴.۹ و ۲۱۶.۴ میلیون دلار ورودی خالص را به ثبت رساندند.

روز گذشته نیز صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین در مجموع ۱۴۷.۳۷ میلیون دلار ورودی را به ثبت رساندند و چهارمین روز مثبت خود را جشن گرفتند. شایان ذکر است دیروز تمام صندوق‌ها به جز صندوق GBTC گری اسکیل ورودی سرمایه داشته‌اند.

جزییات ورودی و خروجی سرمایه از ETFهای اسپات بیت کوین - منبع: SoSo Value
جزییات ورودی و خروجی سرمایه از ETFهای اسپات بیت کوین – منبع: SoSo Value

تحلیل تکنیکال بیت کوین

از نظر تکنیکال، در کوتاه‌مدت مقاومتی در حوالی ۵۹٬۰۰۰ دلار قرار دارد و نزدیک بودن میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه به آن اهمیت آن را دو چندان کرده است.

قیمت بیت کوین در تاریخ ۴ جولای به زیر این مقاومت سقوط کرده و از آن زمان نتوانسته آن را باز پس بگیرد. بنجامین کوئن (Benjamin Cowen)، تحلیلگر مطرح بازار رمزارزها در این باره می‌گوید:

این سطح همتراز با میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه است و آزمایش مجدد آن، خط روندی که بیت کوین به تازگی به زیر آن سقوط کرد را آزمایش می‌کند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: Benjamin Cowen
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: Benjamin Cowen

کمی در چارت ۱ روزه بیت کوین دقیق‌تر می‌شویم. جهش قیمت بیت کوین در تاریخ ۸ جولای نشان می‌دهد که خریداران با قدرت از منطقه حمایتی ۵۶٬۵۵۲ تا ۵۳٬۴۸۴ دلاری دفاع می‌کنند. در ادامه خریداران روز گذشته قیمت را تا نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۶۰٬۲۱۷ دلار افزایش دادند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورت ریزش شدید قیمت از حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، می‌توان گفت احساسات همچنان نزولی باقی مانده و معامله‌گران از فرصت افزایش قیمت برای فروش استفاده می‌کنند. در این سناریو فروشندگان تلاش می‌کنند تا بار دیگر قیمت را به زیر محدوده حمایتی مذکور بکشانند. در صورت تحقق این مهم، قیمت بیت کوین ممکن است تا حمایت ۵۰٬۰۰۰ دلاری سقوط کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت بیت کوین از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه عبور کند، می‌توان به رشد بیشتر امید داشت. این اتفاق می‌تواند مسیر رسیدن بیت کوین به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۶۴٬۹۷۰ دلار) را هموار کند. در این سناریو نیز احتمالا شاهد تداوم نوسان قیمت بیت کوین در محدوده ۵۳٬۴۸۵ تا ۷۳٬۷۷۷ دلاری برای مدتی خواهیم بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا