اخبار خارجی

شرایط پیچیده قیمت بیت کوین؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

بیت کوین در حالی هفته جدید معاملاتی را آغاز می‌کند که معامله گران هنوز در حال هضم سقوط وحشتناک روز شنبه که در مقطعی قیمت را به سطح ۴۲۰۰۰ دلار رساند هستند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در حال حاضر قیمت بیت کوین در حال کاهش است و نتوانست بر مقاومت کلیدی ۵۰،۰۰۰ دلاری غلبه کند. از آنجایی که دوباره احساس آشنا پنداری کل بازار را فرا گرفته است، تحلیلگران خاطرنشان کرده‌اند که ممکن است پایان سه‌ماهه چهارم سال جاری به آن صورت که آنها پیش‌بینی کرده بودند محقق نشود.

نوسانات کنونی بیت کوین و بازار رمزارز در حالی رخ می دهد که بازار بورس آسیا فشار فروش سنگینی را در ساعات اولیه معاملاتی روز دوشنبه تجربه کرده است. شاخص هانگ سنگ هنگ‌کنگ در ساعات اولیه معاملاتی بیش از ۱.۳٪ اصلاح شد. تا بدین جای کار JD.com بیش از ۵٪ و  Tencent بیش از ۱٪ کاهش یافته است. در همین حال، سهام علی‌بابا با کاهشی ۸٪ بیشترین افت را در بازار امروز تجربه کرده است.

سهام غول املاک چینی اورگراند امروز پس از هشدار بدهی با کاهشی ۱۱٪ مواجه شد و احتمالاً از شاخص شرکت‌های چینی حذف خواهد شد.

در بیانیه‌ای علیه شرکت اورگراند آمده است که در صورتی که این غول املاک نتواند به تعهدات ضمانت و یا سایر تعهدات مالی خود عمل کند، ممکن است درنهایت به تقاضای طلبکاران برای تسریع در امر پرداخت منجر شود.

در همین حال، سهام Nikkei ژاپن و Topix نیز به ترتیب با ۱ و ۰.۷۹٪  افت مواجه شدند. این کاهش قیمت در بازار بورس آسیا به خودی خود بر بازار گسترده رمزارز نیز فشار وارد کرد.

همانطور که می‌دانید، بازار رمزارزها تا حد زیادی تحولات بازار سهام را دنبال می‌کند و هرگونه عدم اطمینان از بازار جهانی، باعث افت در این بازار خواهد شد.

این نگرانی وجود دارد که قیمت، پیش از بهبود واقعی با اصلاح قیمتی عمیق‌تری مواجه شود و به کف جدیدی برسد. اما سوال اصلی این است که در چند هفته آخر سال ۲۰۲۱ چه اتفاقی می‌تواند رخ دهد؟ در این مطلب به پنج فاکتوری که باید برای هفته آینده در نظر داشته باشید می‌پردازیم.

آیا سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ صعودی خواهد بود؟

روز یکشنبه بیت کوین بار دیگر به مرز ۵۰،۰۰۰ دلار نزدیک شد اما نتوانست کاری از پیش ببرد و اکنون با افت هفتگی ۱۷٪ دوباره به سطح ۴۷۰۰۰ دلاری بازگشته است. بیشترین فاصله‌ای که بیت کوین از اوج ۶۹۰۰۰ دلاری خود در سقوط اخیر گرفت ۳۹٪ بود که به‌هیچ‌وجه از لحاظ تاریخی بزرگ‌ترین ریزش بازار آن محسوب نمی‌شود.

با پایان یافتن موج پیش‌بینی‌های مختلف قیمتی در رابطه با پایان سال ۲۰۲۱، اکنون تمامی توجه‌ها بر سال ۲۰۲۲ و بهبود مجدد بیت کوین متمرکز شده است.

ویلیام کلمنته، تحلیلگر مطرح در توییتی در این رابطه نوشته است:

از منظر ارزش و قیمت، من معتقدم تا پایان سال تثبیت قیمت خواهیم داشت و ترکیبی از فاندینگ ریت‌ها و پریمیوم‌های منفی را مشاهده خواهیم کرد.

این پایداری و بهبود قیمت باید در بازار مشتقات که شاهد لیکویید شدن‌های پی‌درپی بود نیز اعمال شود. گفتنی است کاهش قیمت اخیر بیت کوین تا حدودی نرخ سود باز بازار معاملات آتی بیت کوین را به سطوحی که آخرین بار در سپتامبر (زمانیکه بیت کوین در کف قیمت قرار داشت) رسانده است.

سود باز قراردادهای آتی
قراردادهای تسویه نشده معاملات آتی

داده‌های جدید CPI، مشکلات جدید تورم

بازارهای کلان اکنون در لبه پرتگاه قرار دارند اما این هفته، در قالب داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) می‌توانند کمی بنزین به شعله بازار کریپتو اضافه کنند.

انتظار می‌رود داده‌های CPI ماه نوامبر حتی از شوک ۶.۲ درصدی ماه اکتبر نیز پیشی بگیرد. لین آلدن مفسر مطرح مالی و بنیان‌گذار شرکت سرمایه‌گذاری Lyn Alden معتقد است مسکن که در ماه اکتبر چندان موردتوجه قرار نگرفت احتمالاً در داده‌های جدید دخیل خواهد بود.

پس از آنکه جروم پاول، رییس فدرال رزرو اعلام کرد تورم دیگر یک پدیده زودگذر نیست، این موضوع دوباره به سرفصل اخبار تبدیل شد.

قیمت بیت کوین بلافاصله به اظهارات پاول واکنش نشان داد و سرمایه‌گذاران نیز امیدوارند بازار واکنشی مانند ماه اکتبر به داده‌های جدید CPI نشان بدهد.

علیرغم نوسانات اخیر، بیت کوین بهترین راه‌حل ممکن برای محافظت از قدرت خرید است، حداقل به این دلیل که تورم، در دارایی‌هایی که خارج از پوشش CPI هستند، بسیار بالاتر است.

مایکل سیلور که یکی از منتقدین شاخص قیمت مصرف‌کننده است اواخر ماه گذشته در این رابطه هشدار داد و گفت:

هرکس اگر آمار را به‌درستی اندازه‌گیری کند، تورمی دورقمی دارد و بیش از آنچه تصور می‌کند به بیت کوین نیاز دارد.

در همین حال، چاپ بی‌رویه پول توسط فدرال رزرو اخیراً مورد انتقاد رییس‌جمهور یکی از کشورهای مستقل دیگر قرار گرفته است. نایب بوکله، رییس‌جمهور السالوادور در این رابطه در توییتی نوشت:

می‌شود پول بیشتری چاپ نکنید؟ شما دارید همه‌چیز را بدتر می‌کنید. این واقعا یک بی‌فکری است.

به گپ قیمتی توجه داشته باشید

مایکل فن ده پپه تحلیلگر مطرح معتقد است بیت کوین با گپ بزرگی در بازار آتی در این هفته مواجه خواهد شد؛ فاصله قیمتی که ممکن است فوراً بسته نشود و معامله گران نباید آن را فراموش کنند.

علیرغم اینکه فعالیت معامله گران در بازار مشتقات یکی از عوامل ریزش اخیر بود، معاملات آتی این هفته ممکن است به هدفی برای مومنتوم مثبت بیت کوین تبدیل شود.

بازار آتی CME روز جمعه با قیمت ۵۳،۵۴۵ دلار بسته شد که ۵۰۰۰ دلار بالاتر از سطح کنونی قیمت است. اگر به تاریخ نگاهی بیندازیم، بیت کوین ممکن است برای پر کردن این شکاف ۵۰۰۰ دلاری افزایش یابد و در این مسیر، مقاومت ۵۰،۰۰۰ دلاری را بکشند و دوباره به باشگاه دارایی‌های یک تریلیون دلاری (بر اساس ارزش بازار) بپیوندد.

ون فن ده پپه روز یکشنبه در این رابطه گفت:

یک گپ بزرگ CME تا ۵۳،۵۰۰ دلار وجود خواهد داشت. این سطح مهمی است و در صورتی که بیت کوین به جهش ادامه دهد باید هفته آینده به آن توجه کرد.

بازار آتی CME
بازار آتی CME

در همین حال سقوط اخیر قیمت، گپ قبلی که در پایان ماه نوامبر ایجاد شده بود را کاهش داده است. این تحلیلگر در ادامه افزود:

تحولات حداقلی در پایان هفته معاملاتی وجود دارد اما من انتظار دارم با بازگشایی بازار و راه‌اندازی مجدد معاملات آتی آمریکا نوسانات واقعی آغاز شوند.

یادآوری مارس ۲۰۲۰ همزمان با حاکم شدن ترس شدید بر بازار

علیرغم اینکه چند ماه از نوسان قیمت در ماه سپتامبر می‌گذرد، سقوط قیمت اخیر بیشتر با ماه مارس سال گذشته مقایسه می‌شود چراکه اکنون، پیدایش سویه جدید کرونا در بازار بی‌ثباتی ایجاد کرده است.

اما تفاوت کلیدی در این بین نهفته است؛ ۱۸ ماه پیش، معامله گران اهرمی و نفوذ آنها در مقایسه با وضعیت فعلی چندان زیاد نبود. دنی اسکات، مدیرعامل صرافی CoinCorner روز شنبه در رشته توییتی در این رابطه گفت:

افت اخیر ناشی از احساسات نیست؛ این افت توسط معامله‌گرانی انجام شد که لوریج به کار برده و در حال لیکویید شدن بودند. احساسات هنوز هم صعودی است.

اسکات امیدوار است سال ۲۰۲۱ به جای رکود با رونق به پایان برسد. اگر به سال ۲۰۲۰ بازگردیم، پس از ماه مارس هشت ماه زمان نیاز بود تا بازار شتاب بگیرد.

در همین حال، همانطور که امروز گزارش دادیم، شاخص ترس و طمع بیت کوین امروز به سطح ۱۶ رسید که «ترس شدید» را در بازار نشان می‌دهد. این محدوده پایین‌ترین سطح از ماه جولای است.

شاخص ترس و طمع بیت کوین
شاخص ترس و طمع بیت کوین

فن ده پپه در این رابطه اظهار داشت:

میزان ترس از سقوط ماه مه تاکنون اینقدر کم نبوده است. احساسات اکنون به معنای واقعی کلمه با مراسم تشییع‌جنازه قابل‌مقایسه است. من این را دوست دارم.

هش ریت شبکه بیت کوین رو به افزایش است

یکی از فاکتورهای بیت کوین که به هیچ عنوان نزولی به نظر نمی‌رسد، اصول فاندامنتال شبکه است. وحشت در میان معامله گران اسپات و تیتر منفی اخبار مختلف هیچ تاثیری در فعالیت کلیدی شبکه بیت کوین ایجاد نکرده و این امر بر دیدگاه طولانی‌مدت ماینرها تاکید دارد.

حتی کاهش قیمت تا ۴۲،۰۰۰ دلار هم نتوانست تاثیری بر هش ریت، که قدرت محاسباتی اختصاص داده شده به شبکه را نشان می‌دهد بگذارد و این رقم همچنان نزدیک به اوج خود قرار دارد.

برآوردهای مختلف میزان متفاوتی از اوج هش ریت را عنوان می‌کنند. با این حال، بر اساس داده‌های MiningPoolStats، هش ریت اکنون در بالاترین سطوح خود قرار دارد.

هش ریت بیت کوین
هش ریت بیت کوین

میانگین هفت‌روزه هش ریت اکنون ۱۶۲ اگزاهش در ثانیه است و در حال حاضر ۱۸ اگزاهش کمتر از رکوردی است که قبل از سرکوب چین به ثبت رسیده است.

نمودار هش ریت بیت کوین
نمودار هش ریت بیت کوین

صرف‌نظر از این، باور محبوبی وجود دارد که قیمت گام‌به‌گام با هش ریت افزایش می‌یابد.

توصیه شما چیست؟ معامله‌گران در هفته‌های پیش‌رو به چه نکاتی باید توجه کنند؟

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا