اخبار خارجی

آیا قیمت بیت کوین در «بازار معاملات آف‌شور» دستکاری می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین ارزش‌های ذاتی بیت کوین عرضه محدود آن است. سرهی ژدانوف مدیر اجرایی صرافی اکسمو در خصوص بازار معاملات آف‌شور (offshore) بیت کوین هشدار داده است. بازار آف‌شور بیت کوین به بازاری گفته می‌شود که در خرید و فروش، BTC روی شبکه بلاکچینی جابه‌جا نمی‌شود و تنها اطلاعات معامله تحت عنوان قرارداد در دفتر معاملات آن بازار ثبت می‌شود. ژدانوف معتقد است این کار از طریق بر هم زدن نسبت عرضه و تقاضا این خطر را به وجود می‌اورد که دستکاری‌های گسترده‌ای در قیمت بیت کوین انجام شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، سرهی ژدانوف (Serhii Zhdanov) مدیرعامل صرافی اکسمو (Exmo) در مصاحبه‌ای به بیان نظرات خود پرداخته و گفته است که دستکاری بازار هم‌چنان در عرصه رمزارزها شایع است. وی با ارائه یک مثال، نحوه عملکرد این دستکاری‌ها را بیان کرده است.

طبق گفته ژدانوف، در صورتی که فردی خواهان ایجاد اختلال در بازار باشد، می‌تواند به یک صرافی آف‌شور که تحت نظارت چندانی نیست، مراجعه کرده و با استفاده از ۱۰ میلیون تتر به عنوان وثیقه، ۱۰۰ میلیون دلار بیت کوین را تحت عنوان وام‌های لوریج‌دار درخواست کند. در واقع این بیت کوین‌ها پشتوانه‌ای از BTC واقعی ندارند و فقط در آن پلتفرم صادر شده‌اند. از آن‌جایی که نظارت چندانی بر روی این صرافی‌ها وجود ندارد در نتیجه محدودیتی در صدور بیت کوین نیز وجود ندارد. وی در ادامه توضیح داد:

صرافی مذکور این سرمایه را به حساب خود می‌افزاید و فقط در سیستم خود، بیت کوین ایجاد می‌کند. این بیت کوین‌ها در بلاکچین بیت کوین وجود ندارند. مشتری یا بازارساز داخلی بیت کوین‌های مذکور به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار را می‌فروشد و از آنجایی که حجم بالایی را فروخته است؛ قیمت بیت کوین در تمام صرافی‌ها را کاهش می‌دهد.

طبق گفته ژدانوف، فرد مذکور می‌تواند از آربیتراژ موجود سود کسب کند و نسبت به تسویه بدهی خود با قیمتی پایین‌تر اقدام کند. وی افزود:

پس از کاهش قیمت، فرد مذکور همان مقدار بیت کوین را با قیمت کمتر خریداری کرده و سود کسب می‌کند.

ژدانوف گفته است که مبارزه و جلوگیری از این اقدامات مستلزم قانون‌گذاری منسجم‌تر و جامع‌تری مشابه با قوانین بازار بورس است. ژدانوف اذعان داشته است که صرافی‌های آف‌شور نیز باید به همان روش صرافی‌های عادی قانون‌گذاری شوند، در غیر اینصورت تراکنش‌های بین صرافی‌های قانون‌گذاری‌شده و آف‌شور باید محدود شود. مدیرعامل صرافی اکسمو معتقد است که با انجام این اقدامات، بازار برای سرمایه‌گذاران مختلف ایمن‌تر و بهتر خواهد بود.

علاوه بر این، ژدانوف خاطرنشان کرده است که یکی از موانع در خصوص پذیرش گسترده رمزارزها، نگرانی‌های موجود در خصوص پولشویی است. طبق گفته‌های او، پیروی از قوانین و قانونگذاری جامع‌تر این نگرانی‌ها را از بین خواهد برد. وی در این خصوص گفت:

کریپتو مفهوم جدیدی است که به سرعت در حال تکامل است. این عرصه شباهت بسیار زیادی با واسطه‌های سرمایه‌گذاری سنتی دارد. بنابراین، به نظرم نکات بسیار زیادی می‌توان از بازار بورس آموخت که قانون‌گذاری آن به مدت طولانی‌تری محک خورده است.

ژدانوف در پایان عنوان کرد که در حال حاضر، افراد و نهادهای مخربی نظیر هکرها به عرصه کریپتو نسبت به سایر حوزه‌ها وارد شده‌اند زیرا آسیب‌پذیری‌های بیشتری در آن وجود دارد. وی خاطرنشان کرده است که امنیت نیز یکی از موارد مهم و کلیدی برای پذیرش گسترده‌تر رمزارزها به شمار می‌آید.

  • صرافی‌های آف‌شور کریپتو به چه معنی هستند؟

این صرافی‌ها در کیف پول خود به ازای وام‌هایی که می‌دهند پشتوانه بیت کوین در اختیار ندارند و تنها قراردادهای خرید و فروش کاربران ثبت می‌شود و بنابرین خرید BTC در آن‌ها به منزله داشتن بیت کوین در شبکه این رمزارز نیست بلکه تنها این اطلاعات در دفاتر خرید و فروش این صرافی‌ها ثبت می‌شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا