متوسط کریپتو پدیا

اثر کانتیلون چیست و بیت کوین چه نقشی در کاهش این اثر دارد؟

در این مقاله به بررسی و توضیح اثر کانتیلون (Cantillon Effect) و دنیای ناعادلانه‌ای که تمام پول‌ها و ارزهای قبلی ساخته‌اند می‌پردازیم که در آن، افراد ممتاز نسبت به اکثریت غیرممتاز برتری دارند. هم‌چنین به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه بیت کوین به عنوان عادلانه‌ترین پول جهان، تاثیر اثر کانتیلون را کاهش می‌دهد و جهانی عادلانه‌تر، منصفانه‌تر و شکوفاتر برای تمام مردم ایجاد می‌کند.

اثر کانتیلون چیست؟

اثر کانتیلون چیست؟

به تغییر قیمت‌های نسبی که ناشی از تغییر در عرضه و موجودی پول به وجود می‌آید، اثر کانتیلون گفته می‌شود. تغییر در قیمت‌های نسبی به این دلیل رخ می‌دهد که تغییر در عرضه پول، دارای یک نقطه تزریق مشخص و در نتیجه یک مجرای مشخص از طریق اقتصاد است. اولین دریافت‌کنندگان عرضه جدید پول در موقعیت مناسبی قرار دارند؛ زیرا می‌توانند قبل از آن که قیمت‌ها افزایش یابد به خرج کردن پول بیشتر بپردازند. اما آخرین نفراتی که به پول جدید دست یابند، از قبل با افزایش قیمت‌ها مواجه شده‌اند. نیکلاس کاچانوسکی از موسسه تحقیقات اقتصادی آمریکا (AIER) می‌گوید:

در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۲۰ که به بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ دیگر کمک مالی اهدا شد تا از ورشکستگی فرار کنند، شاهد اثر کانتیلون بودیم. این موارد عینی هستند که تاثیرات داشتن ارتباط مستقیم با وال استریت و فدرال رزرو را نشان می‌دهند. فقط نزدیک‌ترین افراد و نهادها به کنترل کنندگان عرضه پول توانستند از رکود اقتصادی بیشترین منفعت را ببرند؛ در حالی که طبقه ضعیف و متوسط جامعه از این موضوع بهره‌ای نبردند.

در حال حاضر موضوع اثر کانتیلون را می‌توان در بسته اقتصادی بحث‌برانگیز اخیر در آمریکا مشاهده کرد. اگرچه سناتورها چندین ماه در خصوص مقدار پولی که شهروندان دریافت خواهند کرد به بحث پرداختند، اما نتیجه‌ای به غیر از اجماع در خصوص ارائه میلیاردها دلار به منظور پشتیبانی از سازمان‌های بزرگ حاصل نشد.

عرضه پول هرگز عادلانه نبوده است

بی‌طرفانه نبودن پول بدان معنا است که پول به طور عادلانه بین تمام مردم توزیع نشده است. تولید پول همواره ناعادلانه بوده است و هرچه ایجاد و چاپ پول آسان‌تر باشد، برای کسانی که به ارتباطات خاصی دسترسی ندارند، ناعادلانه‌تر می‌شود.

در واقع، هر چه به کسانی که قدرت چاپ پول دارند نزدیک‌تر باشیم، چند قدم در زندگی جلوتر خواهیم بود. هنگامی که مردم درباره نهادینه‌سازی (Institutionalizing) صحبت می‌کنند، در واقع به قوانین نزدیک‌تر شدن به چاپ‌کنندگان پول اشاره می‌کنند.

برای افراد بی‌تجربه، آمریکا همانند سرزمین شکوفایی و ثروت است؛ اما هنگامی که حقایق روشن شود، واقعیت نشان می‌دهد که آمریکا فقط سرزمین نزدیک‌ترین افراد به چاپ‌کنندگان پول است. اگر کلی‌تر به موضوع نگاه کنیم، مشخص می‌شود که هر کسی که در آمریکا زندگی می‌کند و مستقیما دلار دریافت می‌کند، در مقایسه با سایر افرادی که مستقیما دلار دریافت نمی‌کنند جزء افراد ممتاز هستند.

اثر کانتیلون نه تنها برای ارزهای فیات، بلکه برای فلزات گران‌بها نیز صادق است. فلزات گران‌بها (عمدت