اخبار آلتکوین

تحلیل قیمت کاردانو؛ چرا ADA رشد نمی‌کند؟

با توجه به شرایط ریزشی بازار در روز ۴ دسامبر (۱۳ آذر)، اتفاقی که برای کاردانو افتاد قابل درک بود. این در حالی است که در شبکه کاردانو تغییرات مثبتی به وجود آمده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از ای‌ام‌بی‌کریپتو، ریزش بازار در روز گذشته را نمی‌توان تنها عاملی دانست که قیمت کاردانو را زیر ۱.۵ دلار قرار داده است. پیشرفت‌هایی که در شبکه کاردانو در بخش‌های دیفای و گیت‌هاب رخ داده است، مثبت ارزیابی می‌شود. در واقع قابلیت قرادادهای هوشمند بر روی شبکه کاردانو در حال گسترش است. برخی از پروتکل‌های اصلی کاردانو مانند SundaeSwap و Genesis house نیز در حال توسعه‌اند. پس علت عدم رشد ADA در ماه‌های اخیر چیست؟ با ما همراه باشید.

نهنگی با نام cardano_whale (نهنگ کاردانو) در توییتر خود نوشت:

سال گذشته برای کاردانو سال قراردادهای هوشمند، سپرده‌گذاری (staking) و غیرمتمرکز کردن پشتیبانی از چندین دارایی (multi asset) و دارایی‌های بومی بود.

قیمت کاردانو در حدود ۳ ماه است که افزایش چشمگیری را تجربه نکرده است. در حالی که در ماه‌های نوامبر (آبان) و اکتبر (مهر) بیشتر بازار رمزارزها رشد قیمت را تجربه کردند، اما کاردانو نتوانست مقاومت ۲.۲۸ دلاری که از ماه آگوست (مرداد ۱۴۰۰) پابرجاست را بشکند. قیمت کاردانو نسبت به اوج تاریخی خود حدود ۵۵٪ افت کرده است.

نمودار قیمت ADA تایم فریم روزانه
نمودار قیمت ADA تایم فریم روزانه

یکی از مشکلات در پیش‌روی قیمت کاردانو، کم‌رنگ شدن حضور گاوها پیرامون آن است. کاردانو در ماه آگوست پس از اتریوم، بزرگ‌ترین آلتکوینی بود که در شبکه‌های اجتماعی پیرامون آن صحبت میشد و میزان سلطه اجتماعی (Social Domination) آن به ۱۱٪ رسیده بود. اما از زمان ریزش بازار در ۴ نوامبر (۱۳ آذر) این شاخص به ۴٪ کاهش پیدا کرده است.

میزان سلطه اجتماعی کاردانو
حضور کاردانو در شبکه‌های اجتماعی

به هر حال سرمایه‌گذاران کاردانو در طی ۳ ماه اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه نکرده‌اند و از این بابت بخشی از آن‌ها از بازار خارج شده‌اند. شایان توجه است تعداد ۲ میلیون نفر از سرمایه‌گذاران کاردانو اکنون در ضرر قرار دارند.

نمودار  سرمایه‌گذاران کاردانو که اکنون در ضرر هستند
نمودار سرمایه‌گذاران کاردانو که اکنون در ضرر قرار دارند

اما در روی دیگر قضیه، نهنگ‌ها هنوز در بازار ADA فعال هستند. نهنگ‌ها به طور میانگین روزانه ۱۲ میلیارد دلار تراکنش در شبکه کاردانو انجام می‌دهند و سرعت گردش پول (Velocity) را در شبکه کاردانو حفظ می‌کنند.

نمودار ارزش کلی تراکنش‌های ADA
نمودار ارزش کلی تراکنش‌های ADA

در مورد همبستگی قیمت کاردانو با بیت کوین می‌توان گفت که از ماه نوامبر این همبستگی افزایش یافته است و به میزان قبلی خود رسیده است. در ریزش اتفاق افتاده در روز ۴ دسامبر نیز که بیت کوین به زیر سطح ۵۰,۰۰۰ دلار ریزش کرد، رفتار کاردانو نیز مشابه بیت کوین بود.

نمودار همبستگی قیمتی ADA با BTC
نمودار همبستگی قیمتی ADA با BTC

بنابرین کاردانو به تقاضای خرید بیشتری نیاز دارد تا بتواند سقف قیمتی تاریخی خود را بشکند. این در حالی است که سرمایه‌گذاران جدید به صورت گسترده در ۱۰ روز اخیر به بازار کاردانو ورود نکرده‌اند.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

به نظر شما کاردانو می‌تواند در آینده‌ای نزدیک روند صعودی خود را بازیابی کند؟

  • چرا قیمت کاردانو (ADA) افزایش پیدا نمی‌کند؟

یکی از مشکلات در پیش‌روی قیمت کاردانو، کم‌رنگ شدن حضور گاوها پیرامون آن است. کاردانو در ماه آگوست پس از اتریوم، بزرگ‌ترین آلتکوینی بود که در شبکه‌های اجتماعی پیرامون آن صحبت میشد و میزان سلطه اجتماعی (Social Domination) آن به ۱۱٪ رسیده بود. اما از زمان ریزش بازار در ۴ نوامبر (۱۳ آذر) این شاخص به ۴٪ کاهش پیدا کرده است.

در مورد همبستگی قیمت کاردانو با بیت کوین می‌توان گفت که از ماه نوامبر این همبستگی افزایش یافته است و به میزان قبلی خود رسیده است. در ریزش اتفاق افتاده در روز ۴ دسامبر نیز که بیت کوین به زیر سطح ۵۰,۰۰۰ دلار ریزش کرد، رفتار کاردانو نیز مشابه بیت کوین بود. تا زمانی که این همبستگی بالا و قیمت بیت کوین نزولی بماند نمی‌توان انتظار رشد قیمت کاردانو را داشت.

  • آیا در بازار نزولی فعالیت نهنگ‌ها در بازار کاردانو کاهش یافته است؟

نهنگ‌ها هنوز در بازار ADA فعال هستند. نهنگ‌ها به طور میانگین روزانه ۱۲ میلیارد دلار تراکنش در شبکه کاردانو انجام می‌دهند و سرعت گردش پول (Velocity) را در شبکه کاردانو حفظ می‌کنند.

منبع
ambcrypto

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا