اخبار بلاکچین

همکاری چین لینک با سرکل برای تسهیل انتقالات کراس چین USDC؛ قیمت LINK افزایش یافت

چین لینک قصد دارد پروتکل تعامل میان‌زنجیره‌ای (CCIP) خود را با پروتکل انتقال کراس چین (CCTP) شرکت سرکل (Circle) ادغام کند. این مشارکت قدم مهمی برای بهبود نقل و انتقال استیبل کوین USDC در شبکه‌های مختلف محسوب می‌شود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

همکاری چین لینک و سرکل

به نقل از کوین گیپ، این همکاری برای افزایش کابرد استیبل کوین USDC که توسط شرکت سرکل عرضه می‌شود، آغاز شده است تا روش‌های جدیدی را در بخش پرداخت‌ها و دیفای ایجاد کند. سرگئی نظروف (Sergey Nazarov)، یکی از بنیان‌گذاران چین لینک، از این همکاری حمایت و تاکید کرد ایجاد یک زیرساخت امنیتی قوی و چند لایه در CCIP اهمیت زیادی برای توسعه‌دهندگانی دارد که با USDC کار می‌کنند.

علاوه بر این، هر چند که اسم CCIP و CCTP به هم شبیه است، این دو پروتکل نقش‌های متفاوت و مکملی دارند. CCIP چین لینک یک چارچوب کلی برای پیام‌رسانی آنچین است و به توسعه‌دهندگان مختلف اجازه می‌دهد داده‌ها و دارایی‌ها را بین بلاکچین‌های مختلف جابه‌جا کنند. این سیستم از مکانیسم قرارداد هوشمند اوراکل‌های چین لینک استفاده می‌کند.

پلتفرم CCTP شرکت سرکل

از طرف دیگر، CCTP شرکت سرکل یک پروتکل بریج استانداردشده را ارائه می‌دهد و امکان انتقال USDC بومی را با سوزاندن و ضرب آن در شبکه‌های مختلف تسهیل می‌کند. در حال حاضر، CCTP از ۷ بلاکچین از جمله آربیتروم، آوالانچ، بیس، اتریوم، نوبل (Noble)، اوپی مین‌نت (OP Mainnet) و شبکه اثبات سهام پالیگان (Polygon PoS) پشتیبانی می‌کند.

پروتکل CCIP چین لینک نیز از شبکه های اصلی مانند اتریوم، BNB Chain، آوالانچ و شبکه‌های لایه ۲ مانند پالیگان، آربیتروم، بیس و OP Mainnet پشتیبانی می‌کند.

در عین حال، موسسات سنتی بزرگ، از جمله شبکه جهانی پیام‌رسانی مالی سوییفت، غول بازی Wemade در کره جنوبی و ارز دیجیتال آزمایشی بانک مرکزی (CBDC) هنگ کنگ، از سال گذشته به شدت از فناوری CCIP استفاده کرده‌اند.

همکاری با چین لینک، CCTP را در کنار سایر پروتکل‌های متمرکز بر قابلیت همکاری و پروژه‌های مبتنی بر پل‌های بلاکچینی قرار می‌دهد. CCTP قبلا هم پشتیبانی از سلر نتورک (Celer Network)، ورم‌هول (Wormhole) و Li.Fi را آغاز کرده بود تا پذیرش و کاربرد آن در اکوسیستم کریپتو افزایش یابد.

نقطه عطفی برای چین لینک و اکوسیستم USDC

تصمیم چین لینک برای پشتیبانی از CCTP سرکل نه تنها یک پیشرفت فنی مهم بلکه یک حرکت استراتژیک است. این اتفاق باعث می‌شود تجربه کاربری و کاربرد دارایی‌های دیجیتالی مثل USDC افزایش یابد.

علاوه بر این، همکاری مذکور اعتماد توسعه‌دهندگان و کاربران را نسبت به توانایی و عملکرد یکپارچه USDC در بلاکچین‌های مختلف تقویت می‌کند. این همکاری نشان‌دهنده امنیت، کارایی و تطبیق‌پذیری USDC است و برای آینده بازار کریپتو اهمیت زیادی دارد.

قیمت LINK در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۵.۵٪ رشد کرده و به ۱۵.۸ دلار رسیده است، اما روند کلی آن در روزهای گذشته نزولی بوده و بعد از رسیدن به سقف ۱۷.۷ دلار تا دو کف قیمتی ۱۲.۲۰ دلار و سپس تا ۱۲.۸۳ دلار کاهش یافته است.

به نظر می‌رسد قیمت LINK پس از ثبت این کف‌های قیمتی، برای ادامه صعود آماده می‌شود. تا زمانی که قیمت بالاتر از ۱۴.۲۵-۱۳.۵ دلار باقی بماند، احتمال صعود به محدوده ۳۰-۲۵ دلار وجود دارد.

نمودار روزانه چین لینک
نمودار روزانه چین لینک – منبع: TradingView

مارکت کپ و حجم معاملات LINK هم به ترتیب حدود ۹ میلیارد دلار و ۵۵۰ میلیون دلار است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا