متوسط مقالات

بررسی سه دلیل موفقیت چین لینک (Chainlink) در سال ۲۰۲۰

سرگئی نازاروف (Sergey Nazarov) مدیر عامل شرکت چین لینک (ChainLink) به Decrypt گفت که چگونه ارائه دهنده اوراكل (Oracle) رشد فضای دیفای DeFi را تقویت کرده و آخرین اخبار درباره پروتكلی كه با گوگل توسعه یافته است را بازگو می‌کند.

از چین لینک در میان تمام پروژه‌ها‌ی ارز دیجیتال که در سال ۲۰۲۰ پیشرفت داشته‌اند، به عنوان یک پیشرو یاد می‌شود.

ارائه دهنده غیرمتمرکز اوراکل نه تنها از تمام بازار آلتکوین‌ها بهتر عمل کرده، بلکه حتی در چند مورد از بیت کوین نیز پیشی گرفته است. بسیاری از سرمایه گذاران اطمینان دارند که چین لینک در سال ۲۰۲۰ دستاوردهای بیشتری به همراه خواهد داشت.

اما این تنها دلیل هیجان مدیر عامل این شرکت نیست. وی در گفتگو با Decrypt، سه دلیل اساسی در مورد این كه چرا چین لینک یك پروژه فوق العاده در سال ۲۰۲۰ خواهد بود را بیان می‌کند.

چین لینک در سه جبهه عمل می‌کند

اوراکل‌های چین لینک، دسترسی آسان به داده‌های خارج از زنجیره را برای تعداد زیادی از شبکه‌های امن و غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

این استارت آپ اخیراً پیشرفت‌های زیادی داشته و به یک پروتکل استاندارد در زمینه برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل شده است که از ابزارهای سنتی مالی تقلید می‌کند.

نازاروف اظهار داشت که چین لینک نه تنها به دلیل DeFi بودن، بلکه به خاطر چشم انداز آن برای آینده، بسیار خوب به نظر می‌رسد.

او گفت:

نکته جالب این است که این اتفاق با سه روش مهم انجام می‌شود. از یک طرف شما شبکه‌های اوراکل را دارید که به منبعی پایدار برای اکوسیستم کریپتوی بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند. از طرف دیگر، شما شاهد موارد استفاده دیگری غیر از صنعت بازی، بیمه و DeFi خواهید بود. همچنین شاهد هستید که برخی از شرکت‌ها که با آنها شروع به کار کرده‌ایم، به سوی تولید حرکت می‌کنند.

اگر درک آن سخت به نظر می‌رسد بیایید نگاهی عمیق‌تر به صحبت‌های وی داشته باشیم.

برنامه‌های غیرمتمرکز با داده‌های زیاد

چین لینک دیفای بلاک چین گوگل اوراکل سوئیفت

پروژه چین لینک روی یکی از بزرگ‌ترین موارد استفاده برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dapp) و ادغام آنها متمرکز شده است.

تمام چرخه حیات یک توافق‌نامه مالی از تصدی و اسکرو تا نگهداری، اجرا و تسویه حساب آن می‌تواند در یک قرارداد هوشمند رمزگذاری شود. اما این ویژگی‌ها معمولاً به داده‌های خارجی وابسته است. مانند فید قیمتی، نرخ‌های صرافی‌ها و متغیرهای دیگری که باید از ارائه دهندگان داده‌ها، APIها، بلاک چین‌های ابری، دستگاه‌های اینترنت اشیا(IoT) و سایر بلاک چین‌ها تهیه شوند.

نازاروف می‌گوید:

در سوی شرکتی این موضوع، شما با روش‌های مختلفی به همکاری با شرکت‌های بزرگ ادامه خواهید داد.

چین لینک یک پل امن برای همه این منابع داده فراهم می‌کند، و از یک استخر از نودهای مستقل و با حمایت از مشوق‌های اقتصادی و نه یک حزب مرکزی واحد، استفاده می‌کند.

تعداد شبکه‌های داده‌ای که برای دسترسی به داده‌های بت (BAT)، لینک (LINK)، اتریوم (ETH)، بیت کوین (BTC) و بسیاری کوین‌های دیگر قراردادهای هوشمند فراهم می‌کنند، در حال افزایش است. در حال حاضر تقریباً ۳۰ مورد وجود دارد که چین لینک لیست کامل آن را به زودی منتشر خواهد کرد.

به گفته نازاروف:اکنون یک محیط ورودی با داده‌های زیاد در دسترس است که مردم می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند. وی اطمینان دارد كه این محیط مردم را به ایجاد برنامه‌های جدید DeFi و راه اندازی بازارهای جدید ترغیب می كند.

در واقع سرعت رو به افزایش تعداد اپراتورهای نود (Node)، چین لینک را به دومین مصرف کننده بزرگ گس (Gas) در اکوسیستم اتریوم پس از تتر تبدیل کرده است.

ساخت شبکه‌های پایدار

پروژه‌ها‌ی DeFi اغلب با ایجاد اوراکل‌های خود آغاز شده و داده‌هایی مانند نرخ بهره و نرخ صرافی خارج از زنجیره‌ای را جمع آوری می‌کنند.

استدلال نازاروف این است که بسیاری به این نتیجه رسیده‌اند که واگذار کردن این کار به چین لینک مقرون به صرفه بوده و تا ۲۰ برابر امن‌تر است.

او گفت:

از زمانی که این شبکه‌ها را ساخته و آنها را راه اندازی کرده‌ایم، به اقتصادی منطقی رسیده‌ایم. برای یک کاربر، هزینه استفاده از یکی از شبکه‌های اوراکل ما با ۷ تا ۲۱ نود، کمتر از آن است که با یک نود پخش شود.

نازاروف گفت که با بیش از ۱۰ کاربر، شبکه توسط کسانی که از آن استفاده می‌کنند پایدار می‌شود. 

ما در حال ایجاد یک منفعت عمومی هستیم که مردم به آن نیاز دارند و هرچه مردم بیشتر از آن استفاده کنند، به منبع پایدار اقتصادی عمومی تبدیل می‌شود.

در حال گسترش به فراتر از DeFi

چین لینک دیفای بلاک چین گوگل اوراکل سوئیفت

کل وثیقه قفل شده در DeFi در حال حاضر تقریبا ۸۰۰ میلیون دلار است و پیش بینی می‌شود در سال‌های آینده به ارزش یک میلیارد دلار برسد. بنابراین تعجبی ندارد که نازاروف DeFi را “بازاری مناسب برای تمرکز کردن” می‌داند.

بعضي از متداول‌ترين محصولات مالي به عنوان برنامه‌های غیرمتمرکز DeFi از جمله وام دهی، استیبل كوين‌ها، صرافی‌های غيرمتمركز و اوراق مشتقه بازتولید می‌شوند.

چین لینک به تازگی با Synthetix، یک پلتفرم اوراق مشتقه غیرمتمرکز برای ایجاد دارایی‌های مصنوعی (synths) که نماینده ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال، کالاها، شاخص‌ها و موارد دیگر است، ادغام شد.

دارایی‌های مصنوعی به تریدرها و سرمایه گذاران اجازه می‌دهند تا بدون نگهداری دارایی، در معرض حرکت دارایی‌های ذکر شده قرار بگیرند.

نازاروف معتقد است که برنامه‌های DeFi مربوط به طلا و اوراق مشتقه اگر به اندازه کافی استفاده شوند، به حوزه‌های پر رونقی تبدیل خواهند شد.

اما بخش‌های دیگر نیز در حال رشد هستند. نازاروف گفت که صنعت بازی و بیمه، دو بازاری هستند که در آن هجوم کاربران را مشاهده می کنیم. چین لینک به تازگی با پروتکل BET ادغام شده است تا eSports و اوراکل‌های ورزشی را برای آن فراهم کند.

نازاروف گفت: بیمه کمترین سرعت را دارد. یک صنعت بسیار پیچیده که دارای قطعات متحرک و قانون گذاری زیاد است.

همکاری چین لینک با گوگل و دیگر موارد

اکنون برنامه‌های ادغام شده با چین لینک روزانه افزایش می‌یابد. همچنین این پروژه در ماه‌های اخیر با برخی بازیکنان بزرگ مانند سوئیفت (Swift)، اوراکل و گوگل همکاری کرده است.

نازاروف گفت:

در سوی شرکتی، همچنان شاهد همکاری با شرکت‌های بزرگ با روش‌های مختلف خواهیم بود. می‌دانم که مردم از همکاری ما با گوگل که با استفاده از BigQuery، برنامه‌های ابری ترکیبی به وجود آوردیم، استفاده می‌کنند و می‌دانم که برخی از چیزهایی که در حال ساخت هستند، برای رونق تولید برنامه ریزی شده است.

همچنین این استارت آپ، جامعه فعال خود را در بیش از ۳۰ شهر برای نوآوری و موارد استفاده بیشتر تغذیه می‌کند.

جالب‌ترین آنها موردی است که به طور خاص در ذهن نازاروف ساخته شده است. مانند یک بازی جذاب کامپیوتری به نام Wut که بلاک چین‌ها، اوراکل‌ها و قراردادهای هوشمند به عنوان مؤلفه‌های این بازی، دنیای غیرمتمرکز جدید ما را شبیه سازی می‌کنند.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا