اخبار خارجی

استفاده از برق غیر قانونی برای استخراج؛ این بار در چین!

علی رغم نهنگ های عظیم الجثه، دیگر هودلرهایی که باید بترسند ماینرهای بزرگ بیت کوین هستند که هزینه برق آنها صفر است. اما چرا آنها؟

در این هفته، پلیس چین گروهی از ماینرهای بیت کوین را دستگیر کرد که برق به ارزش تقریبا ۳ میلیون دلار را برای فعالیت های خود سرقت کرده بودند. در این پرونده حدود ۴ هزار دستگاه ماینینگ برای عملیات غیرقانونی استفاده می‌شده است.

اگرچه تعداد عملیات در حال انجام برای تولید بیت کوین نامشخص است اما مشخصا این تعداد بسیار چشمگیر است. موضوع مهمتر این است که این عملیات فقط بخشی از عملیات بسیار بزرگ تر است. ماینرهای غیرقانونی بسیار بیشتری در چین می‌تواند وجود داشته باشد.

ماینرهای غیرقانونی بیت کوین سود بسیار زیادی کسب می‌کنند

در حال حاضر هزینه استخراج یک بیت کوین در چین حدود ۸ هزار دلار است در حالی که هزینه برق تقریبا ۰.۰۴۵ دلار در هر کیلووات ساعت است. اما هنگامی که هزینه مصرف برق صفر باشد (برای مثال هنگامی که از برق سرقتی استفاده می‌شود) بدان معنا می‌باشد که تنها هزینه های موجود، هزینه سیستم های ماینینگ، پرسنل و اجاره مکان است.

استخراج

هزینه برق تاثیر چشمگیری بر سودآوری دارد یعنی آنکه کسانی که بدون هزینه مصرف برق به ماینینگ می‌پردازند، هزینه ماینینگ آنها کمتر از ۸ هزار دلار برای هر بیت کوین می‌شود.

این موضوع بدان معنا است که با قیمت فعلی، ماینرهای غیرقانونی در چین از سود بسیار زیادی برخوردار می‌شوند و در بازار  نزولی نیز هم چنان سود کسب می‌کنند.

علاقه به فروش در اولین فرصت بسیار زیاد است و این امر منجر به نوسان زیاد و کاهش قیمت می‌شود. ذکر این نکته بسیار مهم است که در دوره های زمانی نظیر آخر هفته ها که حجم معاملات کم است، میزان بیت کوین مورد نیاز برای کاهش قیمت، کم می‌شود.

زمان آن رسیده است که با سارقان برق در چین برخورد شدیدی صورت گیرد

هنگامی که هزینه استخراج بیت کوین بسیار کم است، احتمال کاهش قیمت بیشتر می‌شود.

سال گذشته که قیمت بیت کوین به کمترین میزان خود رسید و ۳۵۵۰ دلار بود، ماینرهای معمولی با ضرر مواجه شده بودند و از فروش بیت کوین اجتناب می‌کردند. اما اگر از برق رایگان استفاده می‌کردند، در فشار زمستان کریپتو قرار نمی‌گرفتند.

تنها راه چاره این است که مسئولان کشور چین، علی رغم اینکه ارزهای دیجیتال را نپذیرفته اند، با ماینرهای غیرقانونی بیت کوین برخورد کنند و باعث خاموشی دستگاه های آنها شوند. شاید این امر مطابق با علایق مسئولان کشور چین نباشد اما برای اکوسیستم بیت کوین بسیار مفید خواهد بود.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا