مبتدی مقالات

وضعیت شبکه سرویس بلاک چین کشور چین؛ پروژه‌ای در ابعاد جهانی

هر چند شبکه سرویس‌های بلاکچین کشور چین که به اختصار BSN گفته می‌شود تاثیر زیادی در این حوزه نداشته اما همچنان از بسیاری کشورها جلوتر است.

در اکتبر ۲۰۱۹ برای اولین بار اعلام شد که شبکه سرویس‌های بلاک چین، با هدف ایجاد یک زیرساخت عمومی در سطح جهانی طراحی شده است که از شبکه‌های بلاک چین خصوصی و عمومی در تمام شهرهای متصل به هم پشتیبانی می‌کند. طبق وایت پیپر مقدماتی BSN، این پروژه به عنوان “زیرساخت اطلاعاتی” و به منظور پیشرفت شهرهای هوشمند برای اقتصاد دیجیتالی در حال ظهور طراحی شده است. همچنین این وایت پیپر توضیح می‌دهد که هدف پروژه شبکه سرویس‌های بلاک چین این است که شهرها یک یا چند نود عمومی شهری را که از طریق اینترنت به هم متصل شده‌اند، ایجاد کرده و یک شبکه سرویس‌های بلاک چین نود شهری در سراسر کشور و در نهایت در سراسر جهان، ایجاد کنند.

آینده شبکه سرویس‌های بلاک چین

بلاک چین ملی کشور چین

اگرچه پروژه BSN چین بلند پروازانه به نظر می‌رسد، اما از یک سال پیش و زمان راه اندازی آن پیشرفت قابل توجهی داشته است. به عنوان مثال شبکه سرویس‌های بلاک چین در آوریل امسال رسماً برای استفاده تجاری در سطح جهانی، در دسترس قرار گرفت. این ابتکار توسط مرکز اطلاعات دولتی، اتاق فکر دولت چین، همراه با بازیگران اصلی درگیر در صنعت ارتباطات، صنایع مالی و نرم افزاری چین پشتیبانی می‌شود.

گزارش شده که این پروژه حتی در مرحله بتا، بیش از ۲۰۰۰ توسعه دهنده را به خود جلب کرده است؛ کسانی که اپلیکیشن‌هایی را برای پیشبرد سیستم‌های عرضه عمومی آب، ردیابی کالا و صورت حساب‌های الکترونیکی ساخته‌اند. از آن زمان به بعد پروژه شبکه سرویس‌های بلاک چین چین یک وب سایت بین المللی راه اندازی کرده که برای جذب بیشتر توسعه دهندگان طراحی شده است. بنا به گفته این وب سایت، ارائه دهندگان خدمات ابری، از جمله گوگل و سرویس‌های وب آمازون(Amazon Web Service) بخشی از این پروژه هستند. اخیرا BSN اعلام کرد که سه بلاک چین عمومی معروف نیز به اکوسیستم در حال رشد آن پیوسته‌اند.

با این حال پیشرفت همیشه موفقیت نیست، به خصوص هنگامی که صحبت از زیرساخت جهانی می‌شود و اهداف بلندپروازانه‌ای مانند اهداف BSN دنبال می‌کند. به همین ترتیب ، شرکت تحقیقاتی Forrester در پیش بینی‌های بلاک چین سازمانی خود در سال ۲۰۲۱ نشان داد که BSN چین به دلیل جو ژئوپلیتیکی منطقه با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

مارتا بنت(Martha Bennett) تحلیلگر ارشد Forrester و یکی از نویسندگان مشترک این گزارش به کوین تلگراف گفت که در داخل چین ساخت BSN با سرعتی ثابت ادامه می‌یابد. با این حال بنت خاطر نشان کرد که در آینده نزدیک جاه طلبی چین برای پروژه BSN به عنوان یک شبکه جهانی واقعی برآورده نمی‌شود:

شرکت ها نسبت به درگیر شدن در ابتکاراتی که ارتباط نزدیکی با دولت چین دارند، محتاط خواهند بود. همچنین نگرانی‌هایی در مورد سطح کنترل ایالت‌های چین در نقاط دسترسی به شبکه وجود دارد.

به گفته بنت تحریم‌ها، به همراه تمایل بسیاری از کشورها برای کاهش وابستگی به چین، بر پیشرفت جهانی پروژه BSN تأثیر می‌گذارد. در حالی که این گفته‌های بنت در مورد پروژه شبکه سرویس‌های بلاک چین تنها یک پیش بینی است، برخی از آمارها نشان می‌دهد که دیدگاه‌های نامطلوب در مورد دولت چین به اوج تاریخی خود رسیده است. علاوه بر این ایالات متحده از فناوری‌ای که توسط دولت چین کنترل شود ترس دارد و این موضوع در ممنوعیت‌هایی برای برنامه‌های مرتبط با دولت چین مانند TikTok و WeChat دیده می‌شود.

با این حال برخی اعتقاد دارند که جو ژئوپلیتیک چین بر توسعه BSN تأثیر بگذارد. یفان هه(Yifan He)، مدیرعامل شرکت Red Date Technology – شرکت خصوصی دست اندر کار اجرا و تنظیم روزانه BSN به کوین تلگراف گفت که جو ژئوپلیتیک فعلی تاثیری در توسعه BSN نداشته است. وی گفت: نیمی از شرکای فناوری ما از ایالات متحده هستند و ما با Amazon Web Services و Google Cloud به عنوان شرکای خدمات ابری جهانی خود همکاری نزدیکی داریم:

هدف BSN در کوتاه مدت، کاهش هزینه‌های فناوری‌های بلاک چین برای همه و ایجاد یک پروتکل با قابلیت همکاری بهتر برای اتصال همه زنجیره‌ها به روش بسیار کم و آسان است.

به خصوص در وایت پیپر BSN در مورد پتانسیل بلاک چین و ابتکاری مانند BSN توضیح می‌دهد. در این سند آمده است که بلاک چین، مکانیسم به اشتراک گذاری منابع را برای شهرهای هوشمند امکان پذیر می‌کند و هزینه منابع را بسیار پایین می‌آورد. در این وایت پیپر آمده است که ناشران برنامه بلاک چین می‌توانند “از خدمات عمومی ارائه شده توسط BSN استفاده کنند و در صورت لزوم منابع مشترک را اجاره کنند. این کار هزینه ناشران و شرکت کنندگان را بسیار کاهش می‌دهد.

به گفته HE، شبکه سرویس‌های بلاک چین به آرامی رو به جلو حرکت می‌کند، با اشاره به اینکه اخیرا شبکه آزمایشی BSN برای بلاک چین‌های مجاز راه اندازی شده است. وی در ادامه افزود: در بلند مدت واقعاً فکر می کنیم که روش توزیع داده‌هایی که از فناوری‌های بلاک چین ایجاد شده، تغییر خواهد کرد و این کار موجب امنیت بیشتر و حفظ حریم خصوصی بهتر شده و حتی اینترنت را بازسازی می‌کند. وی در ادامه اظهار داشت که تاریخی تعیین و یا حتی پیش بینی نشده است که BSN چه تاثیری در سطح جهانی خواهد گذاشت.

احتمالا ابتکار جهانی BSN بیشتر در مورد بازاریابی بلاک چین‌های عمومی باشد

پذیرش جهانی بلاک چین در سال ۲۰۲۱

ذکر این نکته نیز مهم است که دو نسخه از BSN وجود دارد: یکی به نام “BSN China” و دیگری  شبکه سرویس‌های بلاک چین بین المللی(BSN International). به گفته He BSN هنوز یک شبکه است اما حاکمیت میان BSN چین و BSN بین المللی تقسیم شده است. دقیقاً مانند اینترنت چین یک آژانس برای قانون گذاری اینترنت دارد و ایالات متحده نمایندگی دیگری دارد.

اگرچه این ایده منطقی است اما شبهاتی در مورد BSN International وجود دارد. کوین فنگ(Kevin Feng) مدیر عامل اسبق بلاک چین سازمانی وی چین(VeChain)، به کوین تلگراف گفت که جو ژئوپلیتیک چین قطعاً یکی از چالش های اصلی BSN International است. اینکه بیشتر زیرساخت‌های بلاک چین BSN توسط ارائه دهندگان ابری مستقر در چین میزبانی می‌شود، برای شرکت‌های مستقر در ایالات متحده یا اتحادیه اروپا یک نگرانی به حساب می‌آید.

علاوه بر این ، فنگ اشاره کرد که BSN چین فقط از شبکه‌های بلاک چین خصوصی مجاز استفاده می‌کند ، اما BSN بین المللی با بلاک چین های عمومی ضد انحصاری همکاری دارد. فنگ معتقد است که شبکه سرویس‌های بلاک چین دولت چین تأثیر سریع‌تری خواهد داشت، با این حال وی خاطرنشان کرد که نسخه بین المللی بیشتر برای اهداف بازاریابی برای پروتکل‌های بلاک چین عمومی است.

فنگ در مورد ایرادات موجود در این مدل نظیر شارژ کاربران براساس ترافیک تولید شده توضیح داد:

علاوه بر جو ژئوپلیتیک چین، این مدل سرویس برای توسعه دهندگان بلاک چین عمومی جذاب نیست. از آنجا که بلاک چین‌های عمومی متن باز هستند، توسعه دهندگان معمولا نودهای خود را برای برنامه‌های خود تنظیم می‌کنند که احتمالاً ارزان‌تر از مدل مبتنی بر ترافیک است.

انتظار می‌رود ابتکارات بلاک چین دولت چین به پیشرفت خود ادامه دهد

اگرچه تردیدهایی در مورد ابتکار BSN وجود دارد اما گزارش اخیر بلاک چین سازمانی Forrester پیش بینی می‌کند که زیرساخت‌های بلاک چین ملی چین سریعتر از دیگر مناطق پیشرفت خواهد کرد. براساس این گزارش در سال ۲۰۲۱، دولت چین با امضای معاملات و سیستم‌های در حال تولید، این سرمایه گذاری استراتژیک را در بیشتر استان‌ها شروع خواهد کرد. در این گزارش آمده است: این سرمایه گذاری ملی به ایجاد پل ارتباطی بین فرآیندهای اسقاط در مناطقی مانند خدمات شهروندی است که به ویژه در چین چالش برانگیز بوده است. این تلاش مشترک موجب می‌شود چین از سایر مناطق پیشی بگیرد.

به گفته چارلی دای(Charlie Dai) تحلیلگر فارستر و یکی از همكاران این گزارش، ابتكار ملی “زیرساخت‌های جدید” چین، بلاک چین را به بخش جدایی ناپذیر زیرساخت‌های دیجیتالی کشور تبدیل می‌کند. بنت نیز اشاره کرد که گرچه این تفاوت زیادی با جاه طلبی‌های بلاک چین اروپا ندارد اما چین یک کشور واحد است و فناوری و ساخت یک شبکه می تواند با سرعت بیشتری رنگ واقعیت به خود بگیرد:

در مقابل در اروپا ابتکاراتی در سطح اتحادیه اروپا و همچنین در سطح کشور وجود دارد. این اقدامات منصفانه طراحی شده‌اند اما کاملا دست و پا گیر هستند؛ همچنین به همسویی بین ابتکارات سطح کشور و اتحادیه اروپا نیاز است. در ایالات متحده معمولا پذیرش یک فناوری به نیروهای بازار واگذار می‌شود. از این رو ابتکار مشابهی برابر با زیرساخت سرویس‌های بلاک جین اروپا یا BSN وجود ندارد.

علاوه بر این ژانگ لین Czhang Lin مشاور بلاک چین شبکه Haier Group – یک شرکت چند ملیتی چینی – به کوین تلگراف گفت که زیرساخت‌های بلاک چین ملی سریعتر از مناطق دیگر حرکت می‌کند  که علت آن بیشتر به دلیل فرهنگ برنامه ریزی مرکزی از بالا به پایین این کشور است. وی اظهار داشت: از زمانی که در اکتبر ۲۰۱۹ رئیس جمهور شی بلاک چین را به عنوان فناوری سطح استراتژی ملی اعلام کرد، شاهد علاقه روز افزون دولت‌ها به مطالعه و برنامه ریزی برای پذیرش بلاک چین در همه سطوح هستیم.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا