اخبار بیت کوین

رتبه اول سود باز قراردادهای آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME)؛ صرافی بایننس دوم شد

روز پنجشنبه، به دنبال عبور قیمت بیت کوین از مرز ۳۷٬۰۰۰ دلار و ثبت بالاترین قیمت در بیش از ۱۸ ماه گذشته، سود باز قراردادهای آتی این ارز دیجیتال در بورس کالای شیکاگو (CME) به طور چشمگیری افزایش یافت و برای اولین بار در دو سال گذشته از صرافی بایننس فراتر رفت. صعود CME، تقاضای فزاینده سازمانی برای بیت کوین را نشان می‌دهد، زیرا بورس کالای شیکاگو تقریبا منحصرا توسط موسسات مالی سنتی بزرگ استفاده می‌شود.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به نقل از کوین تلگراف، پیش از این صرافی بایننس بیشترین حجم از قراردادهای آتی فعال بیت کوین را در اختیار داشت اما با این اتفاق، اکنون CME به رتبه اول صعود کرده است. داده‌های کوین گلس نشان می‌دهد در روز پنجشنبه، سود باز در CME به ارزش ۴.۰۷ میلیارد دلار رسید که نشان‌دهنده ۲۴.۷٪ سهم آن از کل بازار آتی بیت کوین است. این در حالی است که این رقم برای صرافی بایننس ۳.۸ میلیارد دلار بود.

صرافی های برتر با بهره باز معاملات آتی بیت کوین
صرافی های برتر با بهره باز معاملات آتی بیت کوین- منبع: کوین گلس

سود باز مفهومی است که معمولا در بازارهای آتی و آپشن برای اندازه‌گیری تعداد کل قراردادهای فعال استفاده می‌شود. این متریک تعداد کل قراردادهایی را که معامله‌گران در هر مقطع زمانی دارند، نشان می‌دهد. تفاوت بین تعداد قراردادهای نگهداری شده توسط خریداران (لانگ) و تعداد قراردادهای نگه داشته شده توسط فروشندگان (شورت) تعیین کننده سود باز است.

حجم معاملات آتی بیت کوین و سود باز بورس کالای شیکاگو در ماه گذشته - منبع: CME
حجم معاملات آتی بیت کوین و سود باز بورس کالای شیکاگو در ماه گذشته – منبع: CME

در واکنش به این اتفاق، جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر ETF بلومبرگ در پاسخ به توییت ویل کلمنته (ETF)، تحلیلگر مطرح بازار کریپتو، با کنایه به مواضع کمیسیون بورس نوشت آیا افزایش اخیر سود باز معاملات آتی بیت کوین در CME نگرانی‌های SEC در مورد عمق بازارهای بیت کوین و پتانسیل دستکاری بازار را برطرف می‌کند یا خیر؟

CME یک شرکت سرمایه‌گذاری سنتی مستقر در شیکاگو است که بازار آن گستره وسیعی از معاملات آتی و آپشن‌ مالی، کالا (commodity) و کشاورزی را پوشش می‌دهد. سبقت گرفتن از بایننس به عنوان یک صرافی متمرکز بر رمزارزها، بسیار حائز اهمیت است. شرکت‌های وال استریت مانند بلک راک به طور فزاینده‌ای در حال سرمایه‌گذاری روی بیت کوین و سایر رمزارزها هستند تا مسیر را برای سرمایه‌گذاری در کریپتو برای طیف وسیع‌تری از مردم هموار کنند. این دسته از بزرگان مالی به انجام معامله در یک صرافی کاملا قانونی مانند CME عادت دارند؛ برخلاف بایننس که با قانون‌گذاران ایالات متحده به مشکل خورده است.

صعود CME به رتبه اول در سال جاری به تدریج اتفاق افتاد و یک پیشرفت قابل توجه است؛ زیرا نشان‌دهنده تقاضای فزاینده سرمایه‌گذاران سازمانی برای تجارت بزرگترین و قدیمی‌ترین دارایی کریپتویی است. در مقاله‌ای که توسط Bitwise Asset Management در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، اشاره شده است که بازار آتی بیت کوین CME به شیوه‌ای ثابت و از نظر آماری معنی‌دار، بازار اسپات را رهبری می‌کند.

سود و زیان تجمعی سهم بازار توسط مبادلات در سال ۲۰۲۳
سود و زیان تجمعی سهم بازار توسط مبادلات در سال ۲۰۲۳- منبع: فالکون اکس

دیوید لاانت (David Lawant)، سرپرست تحقیقات پلتفرم معاملاتی فالکون اکس (FalconX)، در این باره گفت:

CME تقریبا در تمام سال ۲۰۲۳ سهم بازار را به دست آورده است، اما این افزایش‌ها در چند هفته گذشته با افزایش هیجانات بازار به خاطر درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین تشدید شد.

وی افزود:

با توجه به اینکه CME مکانی است که تقریبا به طور انحصاری توسط موسسات مالی سنتی بزرگ استفاده می‌شود، نشان می‌دهد این سازمان‌ها چقدر به ارزهای دیجیتال علاقه داشته‌اند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا