متوسط مقالات عمومی

تریدرها در معاملات کوتاه مدت دچار چه اشتباهاتی می‌شوند؟

یک واقعیت غم‌انگیز در دنیای ترید و سرمایه‌گذاری، شکست بسیاری از سرمایه‌گذاران به خاطر یک‌سری اشتباهات رایج در معاملات است. معمولا عدم موفقیت تریدرها به خاطر دشواری‌ و پیچیدگی‌های معامله‌گری نیست؛ بلکه تصورات و رویکردهای اشتباه منجر به شکست آن‌ها می‌شود. مطمئنا در طول سال‌ها و با کسب تجربه بیشتر، این موارد اصلاح می‌شوند؛ پس به جای پشیمانی بهتر است اشتباهات رایج تریدر ها را بشناسیم و از وقوع آن‌ها جلوگیری کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

اشتباهات رایج تریدر ها در معاملات کوتاه‌مدت

اشتباهات رایج تریدرها چیست
منبع: Stockstotrade.Com

موفقیت در سرمایه‌گذاری و ترید همیشه ناشی از یک اشتباه بزرگ نیست؛ بلکه در اکثر مواقع رویکردهای نادرست منجر به شکست یک تریدر می‌شوند. بیایید ببینیم چه اشتباه‌هایی برا تریدرها سنگین تمام می‌شود.

۱. معامله با سرمایه بیش از حد

افراد بسیاری در دنیای سرمایه‌گذاری از تریدرهای بزرگ پیروی می‌کنند و به این ذهنیت می‌رسند که «اگر سرمایه عظیمی داشته باشم، سود زیادی به‌دست می‌آورم». متاسفانه این افراد تمام پس‌انداز خود را به خاطر یک ذهنیت نادرست از دست می‌دهند و حتی مجبور می‌شوند با قرض‌گرفتن از دیگران شکست خود را جبران کنند؛ اما در این دور باطل، باز‌هم سرمایه‌‌شان را بر باد می‌دهند.

برای شروع سرمایه‌گذاری بهتر است با سرمایه‌های اندک شروع کنید. در طول سال اول با همان سرمایه ثابت ادامه دهید و بعد از این‌که دانش و ثبات بیشتری به‌دست آوردید، سرمایه خود را اضافه کنید. نکته بعدی این است که همان باقی‌مانده سودی را که برداشت می‌کنید، به سرمایه خود اضافه‌کنید.

۲. انتظار سود بیش از حد

برخی دوست دارند هرچه‌زودتر پولدار شوند؛ اما فراموش می‌کنند که حتی سرمایه‌گذاران بزرگی مانند وارن بافت (Warren Buffet) سالانه فقط ۱۲٪ سود مرکب برداشت می‌کنند؛ بنابراین شما هم باید انتظارات خود را پایین بیاورید. سودهای مرکب کوچک‌تر، استمرار بیشتری دارند.

۳. انتظار سود روزانه

بدترین برنامه در فرآیند سرمایه‌گذاری، تعیین هدف برای سود روزانه است. این هدف، غیرممکن است و هرگز اتفاق نمی‌افتد. فرض کنید سود روزانه را ۱٪ تعیین می‌کنید و این هدف شما را به انجام معاملات نامناسب وادار می‌کند. سود ۵۰۰٪ دیگران، احساس بدی را بر شما غالب می‌کند و با یک تصمیم اشتباه پرتفولیوی خود را به آتش می‌کشید.

کاربران زیادی در توییتر ادعا می‌کنند که روزانه ۱۰٪ یا هر هفته ۱۰۰٪ سود دارند؛ اما بهتر است از آن‌ها بخواهید صورت سود و زیان (P&L) سه ساله خود را به اشتراک بگذارند. لازمه ثروتمند شدن، ثبات در بلندمدت است نه اعداد و ارقام بالای گذرا.

۴. مشخص نبودن نقطه خروج

شاید بزرگ‌ترین پشیمانی بسیاری از کاربران در ترید، مشخص نکردن زمان خروج باشد. اگر از قبل، حد سود (Take Profit) و حد ضرر (Stop Loss) را تعیین کنید، می‌دانید که چه زمانی باید از معامله خارج شوید. در صورتی‌که تریدرها این نکته را یاد بگیرند و در معاملات خود رعایت کنند، ۱۰ برابر زودتر به نتیجه می‌رسند.

۵. درک نادرست از اندیکاتورها

اندیکاتور RSI
منبع: Tradingview.Com

بسیاری از کاربران تنها با مشاهده واگرایی اندیکاتور RSI دست به معامله می‌زنند؛ اما نمی‌توانند توضیح دهند که اصلا RSI چیست، چطور محاسبه می‌شود و یا از نظر آماری چه چیزی را نشان می‌دهد. بارها و بارها شکست می‌خورند و ادعا می‌کنند که بازارساز (MM) فریبکار است. تا زمانی که درک درستی از اندیکاتورهایی مانند میانگین متحرک (MA)، مکدی (MACD) و استوکاستیک (Stoch) نداشته باشید، نمی‌توانید از آن‌ها به درستی استفاده کنید.

۶. کمک نگرفتن از یک همراه

بهتر است در مسیر معامله با کسی که در همان سطح معاملاتی شما است و دوست دارد در این مسیر پیشرفت کند، همراه شوید. یک دوستِ حامی به شما کمک می‌کند زودتر به اهداف‌تان برسید.

۷. تغییر مداوم استراتژی‌های معاملاتی

در صورتی‌که یک منطق قوی پشت استراتژی‌های معاملاتی نباشد، همه آن‌ها بی‌فایده هستند. اگر یک استراتژی خوب با منطق قوی پیدا کردید، می‌توانید از آن برای هزاران معامله هم استفاده کنید؛ اما تا زمانی که استراتژی معاملاتی مناسبی ندارید حتی یک معامله هم انجام ندهید. توییتر مملو از صدها ایده است؛ اما تا زمانی که خودتان این استراتژی‌ها را نسنجیده‌اید، نباید از آن‌ها استفاده کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • تریدرهای کوتاه مدت چه اشتباهاتی می‌کنند؟
    وارد کردن تمام سرمایه و معامله با سرمایه بیش از حد، انتظار سود بیش از حد، مسخص نبودن نقطه خروج و تغییر مداوم استراتژی معاملاتی از جمله اشتباهات تریدرهای کوتاه مدت است.
  • آیا در معامله کوتاه مدت می‌توان انتظار سود روزانه و زیاد داشت؟
    یکی از اشتباهات رایج تریدرهای کوتاه مدت این است که انتظار سود روزانه و بیش از حد برای معاملاتشان دارد. ممکن است در برخی مواقع این اتفاق رخ دهد، اما همیشگی نیست.

سخن پایانی

اکثر تریدرها و معامله‌گران به دلیل یک‌سری اشتباهات رایج معاملاتی شکست می‌خورند. البته منظور از اشتباه، خطای فنی یا عملیاتی نیست؛ بلکه منظور تصورات و رویکردهای نادرست است. معامله با سرمایه هنگفت، انتظار سود بیش‌ازحد، انتظار سود روزانه، مشخص‌نکردن زمان خروج از معامله، آشنا نبودن با اندیکاتورها و تغییر مداوم استراتژی‌های معاملاتی نمونه‌هایی از اشتباهات رایج در معاملات هستند. آگاهی از همین نکات جزئی همراه با یک آموزش معاملاتی مناسب، گام مهمی برای تبدیل‌شدن به یک تریدر موفق است. آیا شما نیز در معاملات خود دچار این اشتباهات شده‌اید؟ راهکار شما برای پیشگیری از اشتباه و موفقیت بیشتر در معاملات چیست؟

منبع
twitter.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا