اخبار خارجی

داده‌ها از تغییر روند بازار کریپتو و بهبود احساسات سرمایه‌گذاران خبر می‌دهند

سرمایه با جریان و سرعت اندک در حال برگشت به بازار کریپتو است. اطلاعات نشان می‌دهد که با رسیدن بازار به کف قیمت، اعتماد سرمایه‌گذاران در حال بهبود است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در هفته جاری ارزش کل بازار کریپتو ۱۰٪ افزایش یافت و به ۱.۶۸ تریلیون دلار رسید که گویای بازیابی ۲۵ درصدی نسبت به روز ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) است. در حال حاضر زود است که بگوییم بازار به کف قیمت خود رسیده است اما، دو اندیکاتور مهم و کلیدی اخیرا به روند صعودی بازگشته‌اند. صعودی شدن این دو اندیکاتور که پرمیوم تتر/یوان و مبنای قراردادهای آتی CME است، گویای به دلیل بازیابی اخیر قیمت، احساس سرمایه‌گذاران به بازار نیز مجددا مثبت شده است.

مجموع ارزش کل بازار کریپتو و استیبل کوین‌ها
مجموع ارزش کل بازار کریپتو و استیبل کوین‌ها

معامله‌گران صرفا با نگاه به نمودار قیمت نباید اینطور فرض کنند که بازار نزولی به پایان رسیده است. برای مثال، حدفاصل ۱۳ الی ۲۷ دسامبر (۲۲ آذر الی ۶ دی) ارزش بازار کریپتو از ۱.۹ به ۲.۳۳ تریلیون دلار افزایش یافت. در عین حال، این بازیابی ۲۲.۹ درصدی تا تاریخ ۵ ژانویه (۱۵ دی)، طی ۹ روز کاملا از بین رفت.

امکان افزایش نرخ بهره برای فدرال رزرو

حتی با وجود تغییر روند کنونی، باز هم خرس‌ها دلایلی مبنی بر این موضوع دارند که کانال نزولی ۳ ماهه هنوز پایان نیافته است. برای مثال، روند صعودی ۴ فوریه (۱۵ بهمن) ممکن است بازتابی از اطلاعات منفی اقتصاد کلان نظیر رشد ۲ درصدی خرده فروشی در ماه دسامبر در کشورهای اتحادیه اروپا باشد که کمتر از پیش‌بینی‌ ۵.۱ درصدی بوده است.

لین آلدن (Lyn Alden) تحلیلگر مستقل بازار کریپتو اخیرا بیان کرده است که فدرال رزرو می‌تواند افزایش نرخ بهره را به بعد از انتشار اطلاعات ناامیدکننده اشتغال به کار در آمریکا در تاریخ ۲ فوریه (۱۳ بهمن) به تعویق بیاندازد. موسسه تحقیقاتی ADP نیز کاهش ۳۰۱,۰۰۰ فرصت شغلی در بخش خصوصی در ماه دسامبر را نشان داده است که بدترین آمار از ماه مارس ۲۰۲۰ تاکنون محسوب می‌شود.

فارغ از دلیل افزایش قیمت ۱۰ درصدی بیت کوین و اتر در روز جمعه، پرمیوم تتر در صرافی OKX به بالاترین سطح خود طی ۴ ماه اخیر رسیده است. این اندیکاتور، معاملات همتا به همتای در کشور چین را با ارز دلار آمریکا مقایسه می‌کند.

نمودار همتا به همتای قیمت CNYUSDT و CNYUSD (یوان)
نمودار همتا به همتای قیمت CNY/USDT و CNY/USD (یوان)

تقاضای بیش از حد به رمزارز باعث شده است که این اندیکاتور به بالاتر از سطح معمول خود برسد. از طرف دیگر، بازارهای نزولی منجر به هجوم معامله‌گران به بازار تتر و تخفیف ۴٪ یا بیشتر می‌شود. بنابراین، افزایش قیمت روز جمعه بر بازار کریپتوی کشور چین تاثیر بسزایی داشته است.

معامله‌گران قراردادهای آتی CME دیگر بدبین نیستند

دلیل دیگری که ساختار بازار کریپتو بهبود یافته این است که معامله‌گران باید پرمیوم قراردادهای آتی بیت کوین CME را تحلیل کنند. این معیار به مقایسه قراردادهای آتی بلندمدت و قیمت بازار اسپات می‌پردازد.

هرگاه این اندیکاتور به سمت محدوده منفی پیش برود شرایط هشداردهنده به وجود می‌آید زیرا این موضوع گویای آن است که احساس منفی و بدبینانه بر بازار حاکم است.

این قراردادها با تاریخ ثابت و مشخص معمولا با پرمیوم اندکی معامله می‌شوند و بیانگر این موضوع هستند که فروشندگان پول بیشتری برای حفظ بلندمدت قرارداد خود می‌خواهند. در نتیجه، در بازار سالم، قراردادهای آتی یک ماهه باید با پرمیوم سالانه ۰.۵ الی ۱٪ معامله شوند. به این شرایط، کنتانگو گفته می‌شود.

مقایسه قراردادهای آتی یک ماهه باید با پرمیوم CME و CoinbaseUSD
مقایسه قراردادهای آتی یک ماهه باید با پرمیوم CME و Coinbase/USD

نمودار فوق نشان می‌دهد تغییر روند و منفی شدن این اندیکاتور در تاریخ ۴ ژانویه (۱۴ دی) به دلیل کاهش قیمت بیت کوین به کمتر از ۴۶,۰۰۰ دلار گویای اولین تغییر احساس حاکم بر بازار کریپتو در ماه است.

اطلاعات نشان می‌دهند که معامله‌گران سازمانی در محدوده پایینتر از سطح خنثی قرار دارند، اما حداقل ساختار بازار نزولی شکل نمی‌گیرد.

اگرچه ممکن است شاهد تغییر روند در پرمیوم تتر/یوان باشیم، اما پرمیوم CME به ما یادآور می‌شود که عدم اعتماد بسیار زیادی در بیت کوین وجود دارد تا به عنوان یک دارایی ضدتورمی عمل کند. در عین حال، عدم هیجان در بین معامله‌گران CME می‌تواند دقیقا همان نکته‌ای باشد که بیت کوین نیاز دارد تا به روند صعودی خود در آخر هفته ادامه دهد.

نکته قابل توجه دیگر، افزایش شاخص ترس و طمع به عدد ۴۵ است. این مقدار در هفته‌های گذشته تا ۱۲ نیز پایین آمده بود که نشان می‌دهد احساسات در بازار رمز ارزها از ترس شدید خارج شده است.

به این نمودار توجه کنید. در اینجا قیمت بیت کوین با رنگ سبز، قیمت طلا با رنگ زرد و شاخص S&P500 با رنگ آبی نمایش داده شده است. در بازه نمایش داده شده از ابتدای سال ۲۰۲۲، رفتار قیمتی BTC با این شاخص همبستگی شدیدی داشته است. براساس گزارش سنتیمنت، سبزپوش بودن آغاز هفته معاملاتی، نویدبخش هفته امیدوارکننده‌ای برای بیت کوین است.

همبستگی قیمت بیت کوین و شاخص s&p500
همبستگی قیمت بیت کوین و شاخص s&p500

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین توانست به افزایش چشمگیر از سطح ۴۰,۰۰۰ دلار و میانگین متحرک ساده ۱۰۰ ساعته عبور کند.

این روند صعودی تا حدی بود که قیمت بیت کوین حتی از سطح مقاومتی ۴۱,۲۰۰ دلار نیز عبور کرد و به ۴۲,۶۹۴ دلار رسید. علاوه بر این، خط روند صعودی مهمی با سطح حمایتی ۴۱,۶۰۰ دلار در نمودار ساعتی در حال شکل‌گیری است. قیمت بیت کوین هم‌چنین بالاتر از سطح اصلاحی فیبوناچی ۲۳.۶٪ در محدوده قیمت ۳۷,۳۲۴ الی ۴۲,۶۹۴ دلار قرار دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین؛ تایم‌فریم ۱ ساعت

سطح مقاومتی مهم اول در ۴۳,۲۰۰ دلار است. عبور از این سطح مقاومتی ممکن است به افزایش قیمت چشمگیر دیگری بیانجامد. در این صورت، قیمت بیت کوین می‌تواند از سطح مقاومتی ۴۵,۰۰۰ دلار نیز عبور کند.

آیا شاهد کاهش قیمت بیت کوین هستیم؟

اگر قیمت بیت کوین نتواند در ۴۲,۶۵۰ دلار تثبیت شود، ممکن است شاهد اصلاح قیمت باشیم. اولین سطح حمایتی نزدیک به ۴۱,۶۰۰ دلار است. اولین سطح حمایتی مهم نیز قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار در نظر گرفته می‌شود. عبور از این سطح ممکن است قیمت بیت کوین را به سطح حمایتی ۳۹,۵۰۰ دلار و میانگین متحرک ساده ۱۰۰ ساعته هدایت کند. اگر گاوها نتوانند از قیمت ۳۹,۵۰۰ دلار محافظت کنند، افزایش قیمت شدیدی در کوتاه‌مدت را شاهد خواهیم بود.

اندیکاتورهای تکنیکال

اندیکاتور MACD ساعتی: اندیکاتور MACD ساعتی در محدوده صعودی قرار دارد.

اندیکاتور RSI ساعتی: اندیکاتور RSI اکنون بالاتر از ۵۰ است.

سطوح حمایتی مهم: ۴۱,۶۰۰ و ۴۰,۰۰۰ دلار.

سطوح مقاومتی مهم: ۴۲,۶۵۰، ۴۳,۲۰۰ و ۴۵,۰۰۰ دلار.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا