متوسط ترید و تحلیل تکنیکالکریپتو پدیا

چرخه های بازار بیت کوین چه هستند و در حال حاضر بیت کوین در کدام مرحله قرار دارد؟

ارزش بیت کوین در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۳ برابر با ۱۵۰ دلار بود، در ۳۰ نوامبر ۲۰۱۳ برابر با ۱۱۵۰ دلار بود و در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۳ برابر با ۵۶۰ دلار بود. اینها به چه معنی هستند؟ ما همگی حرکت بزرگ بیت کوین در اواخر ۲۰۱۳ و یا همان نام رایج آن یعنی حباب ۲۰۱۳ را به یاد داریم. من نمی گویم که نامیدن این حرکت بنام حباب درست یا غلط است اما می توانم بگویم که همه این حرکت ها به چرخه های بازار ارتباط دارد. بعد از ۲۰۱۳، ارزش بیت کوین افت کرد و به نظر می رسید که اصلاحی طولانی در پیش باشد. برای ماه های بعد، دوره ای طولانی از تحکیم و تسلیم را در یک روند نزولی تجربه کردیم و این امر تا اکتبر ۲۰۱۵ به طول انجامید.

چرخه های بازار

اگر به نمودار بیت کوین در فاصله ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ توجه کنیم و سپس بیت کوین را از آن زمان تا به حال در نظر بگیریم، می بینیم که بیت کوین وقتی که در میانه ۲۰۱۶ از مرز ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار گذشت، حرکت صعودی عظیمی را شروع کرد و این حرکت تا رسیدن به ۲۰۰۰۰ دلار ادامه پیدا کرد. بعد از لمس این قله، در یک افت دو ماهه سریع در ۶ فوریه امسال قیمت به ۶۰۰۰ دلار رسید. این کف ثبت شده در زمان این نوشتار است. وقتی که نگاهی دقیق تر به نمودار بیت کوین می اندازیم، تردیدی باقی نمی ماند که نمودار ۲۰۱۳ بسیار شبیه نمودار ۲۰۱۷ می باشد.

چرخه های بازار

چرخه های بازار چه هستند؟

در کل، ما در مورد دوره زمانی بین قله ها و کف های بازار صحبت می کنیم. در بازار محافظه کارانه سهام چنین چرخه هایی در دوره های طولانی (به طور متوسط سال ها) روی می دهد. تصویر پایین چرخه های بازار بورس ایالات متحده را در طول تاریخ نشان می دهد. این تصویر از رکود بزرگ سال ۱۹۲۹ شروع می شود و تا به امروز را نشان می دهد.

چرخه های بازار

آخرین کف های مشهور این چرخه ها در حدود سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ بودند. آنها ترکیدن حباب دات کام ها و سقوط املاک و مستغلات در اثر دادن وام های درجه دو بودند. آیا نزدک (NASDAQ) دوباره به قله نزدیک است؟ زمان به ما خواهد گفت. همچنان که می بینید می توان این تعبیر را به کار برد که بازار ها از پلکان بالا می روند و با آسانسور پایین می آیند. این موضوع در مورد هر بازار مالی دیگری از جمله بازار کریپتو صدق می کند.

تفاوت بین بازار محافظه کارانه بورس و کریپتو در این است که کریپتو نوسانات بسیار بیشتری دارد. در حالی که یک حرکت شدید روزانه نزدک در حدود ۱ تا ۲ درصد می باشد، بیت کوین که باثبات ترین ارز دیجیتال تلقی می شود و نوعی دارایی مبنا است، بیش از ۱۰ درصد در روز افت داشته است و یا بالعکس ۱۷ درصد در روز افزایش قیمت داشته است. و این در جهان کریپتو رفتاری عادی تلقی می شود.

چرخه های بازار

کارن بنت (Karen Bennett) که در Cheetsheet.com نویسنده می باشد، نمودار فوق العاده بالا را ایجاد کرده است و در آن روانشناسی یک چرخه بازار را نشان داده است. این نمودار رایج ترین احساساتی را که بشر در هنگام نوسانات بازار تجربه می کند، به نمایش می گذارد. این احساسات بشری نقش بزرگتری از عوامل بنیادین بازار دارند و بیشتر این احساسات هستند که بازار ها را به حرکت درمی آورند.

ده مرحله در یک چرخه بازار

یک چرخه بازار معمولا متشکل از ده مرحله می باشد که در زیر نشان داده شده است:

مرحله اول: امید

امید اولین نشانه یک بهبود بعد از یک مرحله بی باوری جدی است (به مرحله ۱۰ که آخرین مرحله در چرخه است مراجعه نمایید). بازار در حال نشان دادن سیگنال هایی مثبت برای یک حرکت صعودی جدید است. اما سرمایه گذاران هنوز با احتیاط عمل می کنند. و آنها مقادیر کوچکی از پول را سرمایه گذاری می کنند.

مرحله دوم: خوش بینی

خوش بینی مرحله دوم را تعریف می کند و در آن با ورود سرمایه جدید قیمت ها بالا می روند. این مرحله وقتی شروع می شود که بازار برای ماه های زیادی در یک روند صعودی ادامه دار باشد. در این حالت، بازار چشم اندازی مثبت دارد و بنابراین بسیاری از سرمایه گذاران در این مرحله با سرمایه گذاری مشکلی ندارند.

مرحله سوم: باور

به مرور زمان خوش بینی تبدیل به باور می شود. این مرحله به عنوان یکی از اولین نشانه های بازار گاوی تعریف می شود. سرمایه گذاران در این مرحله به دنبال موقعیت هایی جدید در بازار هستند.

مرحله چهارم: هیجان

جستجو برای دیگر گزینه های سرمایه گذاری می تواند ایده خوبی باشد به شرطی که بدانید که دارید چکار می کنید. افراد همزمان با انتخاب پروژه هایی تصادفی گرفتار هیجان می شوند زیرا آنها باور پیدا کرده اند که هیچ چیزی به صورت نامطلوب پیش نمی رود. و آنها فکر می کنند که قیمت همه چیز افزایش پیدا می کند. مهم است بدانید که در این مرحله چیزی دارد برای سطح هیجان شما اتفاق می افتد، بیش از حد هیجان زده شدن نشانه واضحی برای بستن یک پوزیشن می باشد.

مرحله پنجم: رضامندی

انتهای یک حرکت صعودی عظیم با رضامندی تعریف می شود. احساسات بشری غالب می شوند و حال چیزی نمی تواند ما را متوقف کند و همه چیز برای ما خوشبینانه به نظر می رسد. تنها یک جهت برای ما قابل تصور است و آن صعود می باشد. در این مرحله از بازار گاوی، پول احمق وارد می شود و این نوع پول اولین پولی است که از دست می رود. در این مرحله انتظار می رود که رسانه ها به گزارش در مورد این بازار صعودی بپردازند و مقاله هایی در مورد میلیونر های جوان جدید را خواهید دید. در این مرحله، پول هوشمند از طریق حرکت پارابولیک سود خود را می گیرد.

مرحله ششم: خود خشنودی

در این مرحله بازار صعودی در حال فروکش کردن است زیرا انتظارات سنگین افراد برآورد نمی شود. اولین نشانه ها از برگشت بازار هویدا می شود. این مرحله خیلی خطرناک است زیرا مردم در مرحله خوشنودی از خود قرار دارند و فکر می کنند که این تنها اصلاحی کوچک قبل از ادامه حرکت صعودی می باشد. در این مرحله، بسیاری از سرمایه گذاران در آمادگی مناسبی برای معکوس شدن بازار نیستند.

مرحله هفتم: اضطراب

سرانجام مردم متوجه می شوند که این بازار صعودی برای همیشه ادامه پیدا نمی کند. آنها می بینند که بازار در حال معکوس شدن است و آنها نیز در حال از دست دادن پول خود می باشند. این ترس باعث می شود که تریدر ها دیر متوجه ضرر خود شوند و آن را ببندند. در نهایت آنها ضرر های بسیار عظیم تری را تجربه خواهند کرد.

مرحله هشتم: انکار

در این مرحله، ارزش سرمایه گذاری های افراد کماکان شروع به پایین رفتن می کند و بسیاری از سرمایه گذاران به امید یک اصلاح حتی بزرگتر به سمت بالا از فروش خودداری می کنند. سرمایه گذاران به صورت تدافعی عمل می کنند زیرا آنها متقاعد شده اند که پول خود را عاقلانه سرمایه گذاری کرده اند. معمولا در نهایت هیچ کوینی بدون ضرر نجات پیدا نمی کند و این طبیعت باران است که همه را خیس خواهد کرد.

مرحله نهم: وحشت

از آنجا که بازار خرسی تبدیل به واقعیت جدید می شود، افت قیمت ها ادامه پیدا می کند. سرمایه گذاران ناچار می شوند برای حفظ وجوه خود، سرمایه گذاری های خود را بفروشند. در این حالت، آنها نگرانند که همه چیز را از دست بدهند. اغلب می بینیم که در این مرحله فروش عظیمی اتفاق می افتد.

مرحله دهم: رکود

مردم همه امید و باورشان را به بازار از دست می دهند. بازار در پایین ترین نقطه در چرخه حال حاضر خود می باشد که بعد ها این قضیه آشکار می شود. در اینجاست که ثبات و تحکیم دوباره انجام شروع می شود و این مرحله می تواند خیلی به طول بیانجامد.

نگاهی کلی

این ده مرحله به مرور زمان تکرار می شوند و یک چرخه بازار را تعریف می کنند. هر چرخه بازار دقیقا از این چارت و از این زمان تبعیت نمی کند. اما این نمودار بینش هایی با ارزش را در مورد روانشناسی چرخه های بازار برای شما فراهم می کند. همه بازار ها در کوتاه مدت نیز این چرخه ها را تجربه می کنند. تعیین دوام و دامنه این چرخه ها نسبتا ریسک آلود است و مخصوصا در بازار کریپتو این ریسک بسیار بالا می باشد. پیش بینی چرخه های بازار سخت است اما ما می دانیم که بازار ها به صورت نامحدود صعود نخواهند کرد و یا اینکه بازار های قانونی به صفر نخواهند رسید و این طور نیست که ارزش دارایی ها صفر شود. در گذشته، همواره این دارایی ها به سمت میانگین برگشته اند.

بیت کوین تنها کریپتویی نیست که این چرخه ها را تجربه می کند

بیت کوین تنها کریپتویی نیست که چرخه های خاصی را در بازار به نمایش می گذارد. نگاهی به نمودار ریپل (XRP) بیاندازید. می توان در این نمودار دو چرخه بزرگ بازار و دو چرخه کوچک تر را تشخیص داد. این تنها بخشی از فصل آلت کوین هاست و تنها محدود به ریپل نیست.

چرخه های بازار

روند های چرخه بازار

معمولا دو روند اصلی را در یک چرخه بازار کریپتو مشاهده می کنیم:

۱- ورود نقدینگی: پول جدید وارد بازار می شود. اکثر این پول وارد بیت کوین می شود زیرا بیت کوین نقطه ورود بازار کریپتو است.

چرخه های بازار

۲- استیلای بیت کوین: استیلای بیت کوین از دسامبر ۲۰۱۷ شروع به کاهش کرد زیرا بسیاری از سرمایه گذاران در جستجوی سرمایه گذاری های آلت کوینی جدید بودند. این موج خرید آلت کوین گاهی اوقات نشانی از خرید بیش از حد در بازار است زیرا افراد در جستجوی موقعیت های جدیدی هستند و این احتمالا نشان دهنده شروع یک افت جدید در آینده ای نزدیک می باشد.

چرخه های بازار

ما در کجای چرخه حال حاضر بازار هستیم؟

در ابتدا باید بگوییم که کسی نمی داند و ما تنها در اینجا تخمین می زنیم. در حال حاضر به نظر می رسد که ما بین مرحله عصبانیت و رکود باشیم (تصویر پایین قیمت واقعی و نمودار چرخه های بازار را نمایش می دهد). همچنان که قبلا ذکر شد، ما اصلاح بزرگی را از ۲۰۰۰۰ دلار به ۶۰۰۰ دلار (در لحظه این نوشتار) تجربه کردیم. ما انتظار داریم که قیمت ثابت باقی بماند و برای مدتی نسبتا منفی باشد. آیا این در کل چیز مثبتی است؟ بله یقینا همین طور است. این طبیعی است و لازم است که اتفاق بیافتد. احساس رضایت فضای بلاک چین را پر کرده است. این رکود تعداد زیادی از پروژه های غیر ضروری و پول بی هدف را از میان برخواهد داشت و جا را برای پروژه های واقعی قوی تر باز خواهد کرد و زمینه برای پروژه های بهتر و پول هوشمند جدیدتر فراهم خواهد ساخت.

چرخه های بازار

بهترین رویکرد به نسبت سرمایه گذاری در چرخه بازار

از آنجا که بازار ها از نزولی به صعودی چرخه دارند، ما بر این باوریم که ضرورتا باید بهبود را تجربه کنیم. غیر محتمل است که بازار ها وارد بازار صعودی واقعی شوند مگر اینکه ضرر های ناشی از بازار خرسی قبل جبران شده باشد. مرحله خوش بینی/باور را می توان به عنوان نقطه ورود بازار گاوی جدید مشاهده کرد. معمولا گفته می شود که در زمانی که بازار ضعیف است باید شروع به خرید کنیم (احساس عصبانیت، رکود یا بی اعتقادی) و یا در خلال دوره رکود یا جمع کردن دارایی باید اقدام به این کار کرد (مثلا در میانه ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ دوره ای طولانی برای جمع کردن سرمایه موجود بود و ارزش بیت کوین حدود ۳۰۰ دلار بود). زمانی نیز که بازار قوی است باید اقدام به فروش کرد (احساس خوش بینی، باور یا رضامندی).

مراقب باشید زیرا چرخه های بازار دقیقا از این الگو تبعیت نمی کنند. در برخی از بازار های شدید، بازار خرسی هرگز به طور کامل قبل از ورود به یک بازار خرسی عمیق تر ضرر ها را جبران نمی کند.

نکاتی مهم برای درک چرخه های بازار

  • چرخه های بازار طبیعی هستند و باید آنها را پذیرفت.
  • احساسات را متوقف کنید زیرا می توانند بدترین دشمن شما باشند.
  • در انتظار محرک های مثبت و منفی باشید که می توانند مرحله جدیدی را شروع کنند.
  • تشخیص دقیق نقاط شروع و انتها کاری دشوار می باشد.
  • چرخه های بازار به تحلیلگران کمک می کنند که تصمیمات بهتری بگیرند.
  • وقتی که قیمت پایین است بخرید و وقتی که قیمت بالاست بفروشید، به همین سادگی!

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا