تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتر، BNB، سولانا، کاردانو و متیک؛ ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

به دنبال ریزش سنگین بازار ارزهای دیجیتال پس از شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از صرافی‌های بایننس و کوین بیس، احتمالا در روزهای آتی شاهد نوسانات در بازار خواهیم بود. امروز قرار است شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ماه مه آمریکا منتشر شود و فردا جلسه فدرال رزرو در رابطه با نرخ بهره برگزار می‌شود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به گزارش کوین تلگراف، هر دو این موارد می‌تواند واکنش شدیدی را در بازار رمزارزها و بین سرمایه‌گذاران ایجاد کند، با این حال، معامله‌گران احتمالا به دلیل افزایش نوسانات در روزهای آینده محتاط عمل خواهند کرد.

اگرچه شکایت کمیسیون بورس از بایننس و کوین بیس بر احساسات کلی بازار اثر منفی گذاشته است، نهنگ‌های بیت کوین از فرصت ریزش بازار برای انباشت بیشتر این ارز استفاده کرده‌اند. به گفته پلتفرم تحلیلی سنتیمنت، از ۹ آوریل تا به اینجا، علیرغم ریزش ۱۰ درصدی قیمت بیت کوین، نهنگ‌ها در مجموع ۵۷،۵۷۸ واحد از این ارز را به کیف پول‌های خود اضافه کرده‌اند.

تحلیل تکنیکال S&P 500

شاخص S&P 500 در تاریخ ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) از مقاومت ۴۳۲۵ واحدی بالاتر رفت اما سایه بلند روی کندل آن روز حاکی از تلاش خرس‌ها برای توقف روند صعودی است.

نمودار شاخص S&P 500 تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار شاخص S&P 500 تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

افزایش میانگین‌های متحرک و ورود شاخص قدرت نسبی (RSI) به محدوده مثبت نشان می‌دهد مقاومت زیادی در مسیر صعودی وجود ندارد. در صورتی که خریداران بتوانند SPX را به بالای ۴۳۲۵ واحد برسانند، ممکن است در ادامه شاهد صعود تا ۴۵۰۰ باشیم؛ جایی که احتمالا شاهد تقابل خرس‌ها و گاو‌ها خواهیم بود.

در سمت دیگر، در صورت کاهش قیمت به زیر میانگین‌های متحرک، پیش‌بینی صعودی بی‌اعتبار خواهد شد. این نشان‌دهنده فروش سنگین خرس‌هاست و در ادامه ممکن است SPX را تا خط روند صعودی خود کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال شاخص دلار آمریکا

شاخص دلار آمریکا (DXY) در تاریخ ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱۰۳ واحد سقوط کرد و حالا خرس‌ها در تلاش برای حفظ سطوح پایین هستند.

نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در سمت دیگر، خریداران در تلاشند تا این شاخص را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بازگردانند که می‌تواند به رالی تا ۱۰۴.۷۰ و پس از آن ۱۰۶ واحد منجر شود. انتظار می‌رود DXY در این محدوده با مقاومت سنگینی مواجه شود.

با توجه به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و شاخص قدرت نسبی که کمی از ۵۰ بالاتر است احتمالا برای مدت طولانی شاهد نوسان این شاخص بین ۱۰۰.۸۲ و ۱۰۶ خواهیم بود.

در سمت دیگر، در صورت کاهش DXY به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، می‌توان گفت فشار فروش تشدید شده است. در نتیجه این شاخص ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

در چند روز گذشته گاوها موفق شده‌اند قیمت بیت کوین را بالاتر از حمایت مهم ۲۵٬۲۵۰ دلاری حفظ کنند که نشان می‌دهد فشار خرید بالایی در این محدوده وجود دارد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حالی که نزولی بودن شیب میانگین‌های متحرک نشان‌دهنده تسلط خرس‌ها بر بازار است، واگرایی مثبت شاخص قدرت نسبی می‌تواند سیگنالی برای کاهش فشار فروش تلقی شود. در ادامه خریداران تلاش خواهند کرد تا قیمت بیت کوین را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۲۶٬۶۵۴ دلار برسانند که مسیر را برای صعود احتمالی تا خط مقاومت کانال نزولی باز می‌کند.

در سمت دیگر اما، اگر قیمت بیت کوین از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه پایین‌تر برود، می‌توان گفت فشار فروش خرس‌ها همچنان ادامه دارد. چنین اتفاقی می‌تواند قیمت را تا حمایت ۲۵٬۲۵۰ دلاری کاهش دهد و در صورت شکسته شدن این حمایت، بیت کوین تا خط حمایت کانال و در نهایت تا ۲۰٬۰۰۰ دلار کاهش خواهد یافت.

تحلیل تکنیکال قیمت اتر

قیمت اتریوم در تاریخ ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد) کمی بهبود یافت اما اندک بودن میزان جهش بیانگر فروش توسط خرس‌ها در زمان افزایش قیمت است.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

خرس‌ها به دنبال آن هستند تا با کاهش قیمت زیر حمایت ۱۷۰۰ دلاری، تسلط خود بر بازار را افزایش دهند. در این صورت، احتمالا شاهد اصلاح قیمت شدیدتری در بازار خواهیم بود. اولین حمایت در این مسیر در حوالی ۱۶۰۰ دلار قرار دارد و در صورت شکسته شدن آن، ریزش تا ۱۳۵۲ دلار محتمل خواهد بود.

در سمت دیگر، در صورت حمایت خریداران و افزایش قیمت از ۱۷۰۰ دلار، اتریوم به سراغ مقاومت ۱۷۷۸ دلاری خواهد رفت. در صورت شکسته شدن این مقاومت، مسیر برای افزایش بیشتر باز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت ‌BNB در بازه ۵ تا ۱۲ ژوئن (۱۵ تا ۲۲ خرداد)، با ریزشی ۲۷ درصدی از ۳۰۵ به ۲۲۰ دلار کاهش یافت. این نشان می‌دهد خرس‌ها کاملا بر بازار مسلط هستند.

نمودار بایننس کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بایننس کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

ریزش شدید قیمت BNB باعث ورود RSI به محدوده فروش بیش از حد شده است که احتمال افزایش قیمت در روزهای آتی را افزایش می‌دهد. قیمت BNB در این مسیر ممکن است ابتدا تا ۲۴۰ دلار و پس از آن تا سطح ۳۸.۲ درصدی فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۲۵۲.۵۰ دلار افزایش یابد.

در صورت کاهش بیشتر قیمت از سوح فعلی، می‌توان گفت احساسات منفی در بازار همچنان باقی مانده و فشار فروش بالاست. در ادامه خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر ۲۲۰ دلار برسانند. در صورت تحقق این پیش‌بینی، احتمال کاهش بیشتر تا ۲۰۰ و پس از آن ۱۸۳ دلار وجود دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو پس از شکسته شدن خط حمایت کانال صعودی خود در تاریخ ۵ ژوئن با فشار نزولی بالایی مواجه شد. در ادامه، با تداوم روند نزولی، قیمت کاردانو در تاریخ ۱۰ ژوئن به زیر حمایت ۰.۲۴ دلاری کاهش یافت. به دنبال این ریزش، شاخص RSI به محدوده فروش بیش از حد وارد شد که نشان می‌دهد ممکن است در کوتاه‌مدت، فشار فروش متوقف شود.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، تقاضای بالای خرید در حوالی ۰.۲۲ دلار باعث شد قیمت تا ۰.۳۹ دلار و سپس میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۳۳ دلار افزایش یابد. در این محدوده احتمالا شاهد نبرد خرس‌ها و گاوها خواهیم بود. در صورت کاهش دوباره قیمت می‌توان گفت خرس‌ها همچنان بر بازار تسلط بالایی دارند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا در تاریخ ۱۰ ژوئن به زیر حمایت ۱۵.۲۸ دلاری سقوط کرد. با این حال سایه پایینی بلند روی کندل از تقاضای بالای خرید در سطوح پایین قیمت خبر می‌دهد.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه خریداران تلاش کردند تا قیمت سولانا را افزایش دهند اما الگوی دوجی (Doji) در نمودار روز ۱۱ ژوئن نشان‌دهنده مقابله خرس‌هاست. خرس‌ها در ادامه تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر حمایت ۱۵.۲۸ دلاری برسانند. در صورت تحقق این مهم، قیمت سولانا می‌تواند تا حمایت ۱۲.۶۹ دلاری کاهش یابد.

در سمت مقابل، در صورت افزایش قیمت از ۱۶.۱۸ دلار، می‌توان نسبت به افزایش بیشتر امیدوار شد. در ادامه قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۸.۸۵ دلار) افزایش یابد. انتظار می‌رود در این محدوده دوباره شاهد مقاومت خرس‌ها باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت متیک

قیمت متیک در تاریخ ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) به زیر حمایت ۰.۶۹ دلاری سقوط کرد که نشان می‌دهد خرس‌ها بر بازار تسلط کامل دارند.

نمودار متیک تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار متیک تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

البته نیمه پر لیوان، بهبود قیمت پس از رسیدن به حمایت ۰.۵۰ دلاری است. انتظار می‌رود در ادامه قیمت متیک تا ۰.۶۹ دلار افزایش یابد. در این محدوده، متیک احتمالا با فشار فروش بالایی مواجه خواهد شد.

در صورت کاهش قیمت از سطوح فعلی، محدوده ۰.۶۹ دلاری تبدیل به مقاومت خواهد شد. چنین اتفاقی می‌تواند زمینه را برای کاهش بیشتر تا ۰.۵۰ دلار مهیا کند.

در صورتی که گاوها می‌خواهند قیمت را افزایش دهند، باید آن را بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۰.۷۹ دلار حفظ کنند.

مطالب مطرح شده در این تحلیل صرفا انتقال نظر کارشناسان است و توصیه خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا