اخبار خارجی

چینالیسیس: عمده پول‌های کثیف توسط میکسرهای رمزارز غیرقابل ردیابی می‌شوند

شرکت تحلیل بلاکچین چینالیسیس عنوان کرده است که ۱۰٪ از کل سرمایه‌های غیرقانونی در کریپتو به سرویس‌های میکسر ارسال می‌شود. در این گزارش آمده است که از سال ۲۰۲۱ تاکنون استفاده از میکسرها حدود ۲ برابر شده است و این خطر وجود دارد که به خاطر همین قضیه قانون‌گذاران در مورد استفاده از آن‌ها تجدید نظر کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف،. علی‌رغم کاهش فعالیت‌های درون زنجیره‌ای به دلیل زمستان کریپتو، استفاده از سرویس‌های میکسر کریپتو در سال ۲۰۲۲ دو برابر شده است، به طوری که آدرس‌های غیرقانونی بیشترین استفاده را از این سرویس‌ها داشته‌اند.

سرویس‌های میکسر کریپتو که به آن تامبلر (Tumbler) نیز گفته می‌شود، تراکنش‌های ناشناس را امکان‌پذیر می‌سازند و ارسال و دریافت تراکنش‌ها را کاملا غیرقابل شناسایی می‌کنند. اگرچه این موضوع، یکی از کاربردهای معتبر و قانونی برای کاربران معمولی است، اما هکرها از آن برای پنهان‌سازی و پاک کردن رد خود از دید مسئولان و مجریان قانون استفاده می‌کنند. 

اطلاعات موجود در گزارش چینالیسیس نشان می‌دهد که میانگین ۳۰ روزه کل ارزش دریافتی میکسر های کریپتو در ماه آوریل ۲۰۲۲ به رکورد ۵۱.۸ میلیون دلار در هر روز رسیده است. این مقدار نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۲۰۲۱ دو برابر شده است.

طبق گزارش چینالیسیس، تقریبا ۱۰٪ از کل سرمایه‌هایی که مرتبط با آدرس‌های غیرقانونی است به میکسر های کریپتو ارسال شده است. به علاوه، اطلاعات سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد که سرمایه ارسالی به میکسرها از جانب آدرس‌های غیرقانونی در واقع سرمایه‌های سرقتی و کلاهبرداری است.

اگرچه سرویس‌های میکسر غیرقانونی نیستند، اما از آنجایی که قانونگذاران در صدد قانونگذاری این حوزه هستند، ممکن است غیرقانونی نبودن میکسرها نیز دستخوش تغییر شود. در ماه مارس، آژانس جرایم ملی انگلستان (NCA) بیان کرده است که این آژانس در صدد قانون‌گذاری سرویس‌های میکسر کریپتو و پیروی این سرویس‌های از قوانین مرتبط با ضدپولشویی است.

در ماه می، سرویس میکسر Blender.io به دلیل نقش داشتن در هک اکسی اینفینیتی و سرقت ۶۲۰ میلیون دلار از آن، تحت تحریم خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت. این آژانس دولتی آمریکا خاطرنشان کرده است که تحت تحریم‌های مذکور، تمام دارایی این سرویس میکسر کریپتو در آمریکا مسدود خواهد شد.

در این بین، سرویس میکسر تورنادو کش (Tornado Cash) پس از آنکه کد رابط کاربری خود را در ماه جولای به صورت متن باز درآورد، در بطن ماجرای هک چندین پلتفرم دیفای بوده است. طبق گفته توسعه‌دهندگان تورنادو کش، هدف از این اقدام، پایبندی به تعهدات خود در خصوص غیرمتمرکزسازی و شفافیت کامل این سرویس بوده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا