شبکه اجتماعی ویس (Voice) بر بستر بلاک چین EOS عرضه شد

شبکه اجتماعی ویس (Voice) که مبتنی بر ارز دیجیتال و بر بستر بلاک چین EOS است دیروز به طور عمومی در دسترس کاربران قرار گرفت.

اکنون تمام کاربران می‌توانند در این سایت ثبت نام کنند. این پلتفرم اساسا همانند نسخه غیرمتمرکز فیسبوک یا مدیوم است. هرچند کسانی که منتظر حضور در این سایت بودند باید تا ۱۵ آگوست ثبت نام خود را انجام دهند.

عرضه ویس زودتر از موعد انتظار انجام شد. عرضه عمومی این پلتفرم برای پس از پایان نسخه آزمایشی بتا در ۱۵ آگوست برنامه ریزی شده بود. ویس در نامه خوشامدگویی گفت:

ما زودتر شروع به کار کردیم چون دیگر نمی‌توانستیم صبر کنیم.

عرضه امروز توسط صلاح مایکل زالاتیمو (Salah Michael Zalatimo) مدیرعامل ویس اعلام شد. وی گفت که این پلتفرم در صدد برگرداندن شفافیت، اعتبار و انسانیت به شبکه های اجتماعی است که به انحراف کشیده شده اند.

این پلتفرم به کاربران خود با توکن های و‌یس و به ازای انتشار محتوای باکیفیت پاداش می‌دهد.

شرکت مادر و‌یس یعنی Block.one همان شرکتی است که ۴ میلیارد دلار برای ایجاد پروتکل EOS سرمایه جذب کرد. و‌یس در ابتدا برای بلاک چین عمومی EOS برنامه ریزی شده بود، اما اکنون بر بستر نسخه خصوصی این پروتکل اجرا می‌شود.

تاخیر در عرضه ویس

عرضه ویس آن چنان هم بدون مشکل نبود و تقریبا یک سال پس از برنامه ریزی اولیه Block.one انجام شد. Block.one ابتدا ایجاد و‌یس را در ماه ژوئن ۲۰۱۹ اعلام کرد و عرضه نسخه کامل آن را برای پاییز همان سال در نظر داشت.

در ماه مارس ۲۰۲۰، Block.one تقریبا ۱۵۰ میلیون دلار دیگر به و‌یس تزریق کرد. گفتنی است قبلا نیز ۳۰ میلیون دلار بر روی اسم دامنه Voice.com خرج کرده بود.

برندان بلومر (Brendan Blumer) مدیرعامل Block.one در آن زمان اعلام کرد که امور کار را به زالاتیمو مدیرعامل و‌یس می‌سپرد و سرانجام و‌یس از Block.one جدا شد و شرکت خود را ایجاد کرد.

زالاتیمو امروز با اشاره به تاخیر در عرضه ویس نوشت:

ما در حال آماده سازی برای عرضه بزرگ در پاییز بودیم، اما شرایط تغییر کرد. در واقع جهان تغییر کرد.

زالاتیمو افزود:

بنابراین تصمیم گرفتیم که اکنون پلتفرم خود را ارائه دهیم و از جامعه دعوت کنیم تا بخشی از فرایند ایجاد و ساخت این پلتفرم باشد.

ویس به سایر برنامه هایی پیوست که در صدد مردمی کردن و امکان کسب درآمد از شبکه های اجتماعی هستند. بعضی از این برنامه ها نظیر DLive به موفقیت های نسبی دست یافته اند، در حالی که سایر برنامه ها نظیر استیم (Steem) با مشکلات مختلفی مواجه شده اند.


منبع decrypt
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر