متوسط مقالات عمومی

چرا ردیابی نهنگ های ارز دیجیتال مهم است؟ معرفی ابزارهای رصد نهنگ‌های کریپتویی

کیست که دلش نخواهد نهنگ کریپتو (Crypto Whale) باشد؟ با شنیدن کلمه نهنگ اولین تصویری که در ذهن تداعی می‌شود یک موجود عظیم‌الجثه است. این تصویر در دنیای کریپتو هم همان‌قدر بزرگ است! نهنگ ارز دیجیتال یا در معنای جزئی‌تر نهنگ بیت کوین به کسی گفته می‌شود که مقدار زیادی از یک دارایی را در اختیار دارد و با یک حرکت می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد. از همین‌جا می‌شود فهمید که ردیابی نهنگ های ارز دیجیتال از اهمیت زیادی برخوردار است و خیلی از فعالان کریپتو، حرکات نهنگ‌ها را رصد می‌کنند. حالا میهن بلاکچین در این مقاله قصد دارد چند ابزار برای رصد نهنگ‌های کریپتو معرفی کند که به کمک آنها می‌توانید رد غول‌های بازار رمزارزها را بزنید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نهنگ های ارز دیجیتال و ردیابی آنها

نهنگ ارز دیجیتال

اکثر ارزهای دیجیتال تعدادی هولدر (Holder) بسیار بزرگ دارند که می‌توانند بر قیمت آن دارایی اثر بگذارند که به آنها نهنگ ارز دیجیتال گفته می‌شود. نهنگ‌ها (Whales) افراد یا سازمان‌هایی هستند که معمولا بیش از ۱۰ درصد یک دارایی را در اختیار دارند. به عبارت دیگر، کنترل بازار در دست نهنگ‌ها است و سایر کاربران از جمله سرمایه‌گذاران فعال و تریدرهای کریپتو می‌توانند با زیرنظر گرفتن رفتار نهنگ‌ها جریان بازار را بفهمند.  

پدیده نهنگ‌ها فقط مختص بازار کریپتو نیست. در بازارهای سنتی هم موضع‌گیری یک بازیگر بزرگ مانند وارن بافت (Warren Buffett)، یک برند یا صندوق پوشش ریسک (Hedge Fund) در برابر دارایی خاص، بر افزایش یا کاهش قیمت آن دارایی اثر می‎گذارد. به عبارت دیگر، زمانی که این بازیگران و سرمایه‌گذاران بزرگ دارایی‌های خود را می‌فروشند یا به دارایی خود اضافه می‌کنند، سایر بازار نیز از رفتار آن‌ها تبعیت می‌کند.

در بازار ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرمثلی (NFT) همه تراکنش‌ها به صورت آنچین و درون‌زنجیره‌ای هستند. به لطف شفافیتی که بلاکچین ارائه می‌دهد، می‌توان تراکنش‌های کیف‌پول ارز دیجیتال نهنگ‌ها را از طریق اندازه پوزیشن کریپتویی آن‌ها کشف کرد. در واقع با ردیابی والت نهنگ‌ها می‌توان رفتار کلی بازار را حدس زد و این مسئله از این جهت اهمیت دارد.

کاربرد ابزارهای ردیابی نهنگ های کریپتویی

کاربرد ابزارهای ردیابی نهنگ کریپتو
منبع: Analyticsinsight.Net

با وجود ابزارهای ردیابی نهنگ‌ها و به لطف ماهیت شفافیت بلاکچین، امکان شناسایی کیف پول نهنگ ها و ردیابی تراکنش خرید یا فروش آن‌ها وجود دارد. در حقیقت استفاده از ابزارها به خودکارسازی فرایند ردیابی اطلاعات کمک می‌کند.

اکثر سرمایه‌گذاران کریپتویی بیش از یک رمزارز در سبد دارایی (پورتفولیو) خود دارند. بنابراین اگر بخواهند از حرکت بازار در مورد دارایی‌های موردعلاقه خود متوجه شوند، باید چندین کیف‌ پول را ردیابی کنند که هر کدام شامل مقادیر زیادی ارز دیجیتال است. قطعا انجام چنین کاری به‌صورت دستی بسیار سخت است و می‌توان از ابزارهای تحلیل آنچین دارای این قابلیت استفاده کرد.

ابزارهای ردیابی، یک بلاکچین را به‌طور کامل اسکن می‌کنند. سپس زمانی که تراکنشی از سمت کیف پول نهنگ انجام شود، اطلاعات تراکنش را در زمان واقعی شناسایی می‌کنند و به کاربر اطلاع می‌دهند. همچنین از آنجایی که این ابزارها قادر به شناسایی تراکنش‌هایی بیشتر از یک مقدار مشخص هستند، به کاربر در کشف نهنگ‌های اکوسیستم کریپتویی کمک می‌کنند.

چطور رفتار نهنگ‌ها را ردیابی کنیم؟

ابزار ردیابی نهنگ ارز دیجیتال
منبع: Cointelegraph.com

چندین راه‌حل اختصاصی برای ردیابی فعالیت نهنگ‌ها وجود دارد. این ابزارها علاوه بر آنالیز رفتاری، در برخی موارد قادر به سرمایه‌گذاری و ترید نیز هستند.  

سرمایه‌گذاران و تریدرهای ارز دیجیتال به‌طور مستمر مقدار ورودی و خروجی رمزارز به صرافی‌ها را ردیابی می‌کنند. هنگامی که مبالغ هنگفتی از یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم به یک صرافی منتقل ‌شود، باید منتظر فروش (Sell) و کاهش قیمت باشیم. عکس این قضیه هم صادق است؛ یعنی درصورتی که جریان انتقال از سمت صرافی‌ به کیف‌پول‌ باشد، به منزله خرید (Buy) و پیش‌درآمدی برای افزایش قیمت است.

بنابراین زمانی که جریان خروجی خالص یک ارز دیجیتال در صرافی‌ها بالا باشد، به معنای کاهش عرضه و درنتیجه افزایش قیمت است. اغلب اوقات یک نهنگ ارز دیجیتال می‌تواند ارزهای موجود در یک صرافی را بخرد و آن‌ها را در حجم‌های بالا به کیف پول‌های خود منتقل کند. این کار ممکن است منجر به حرکت صعودی قیمت (Bullish Price Action) شود.

گاهی اوقات ممکن است نهنگ‌های ارز دیجیتال ترجیح دهند خرید و فروش دارایی‌های خود را در صرافی‌ها انجام ندهند و بازار را به‌هم نریزند. در این شرایط انتخاب آن‌ها معاملات OTC یا (Over The Counter Transaction) و انجام تراکنش‌ بین دو کیف پول است. به‌طور مثال ممکن است نهنگی دارایی بیت‌کوین خود را به یک کیف پول ارسال کند و در عوض رمزارز USDC بگیرد. در این حالت بدون اینکه بازار بتواند تراکنش هولدر را شناسایی کند، او موفق به فروش دارایی خود می‌شود.

هنگامی که تراکنشی در بلاکچین ثبت می‌شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند اطلاعات مربوط به تراکنش و کیف‌پول‌های درگیر را بررسی کنند. در صورتی که کیف‌پول‌ها دارای پوزیشن‌های بزرگی باشند، می‌توان آن‌ها را کیف پول نهنگ‌ درنظرگرفت. بررسی منظم این والت‌ها و تراکنش‌های مربوطه، به ارزیابی بهتر حرکت قیمتی ارز دیجیتال موجود در آن‌ها کمک می‌کند.

رصد نهنگ‌های NFT

رصد و ردیابی رفتار نهنگ‌ها در بازارهای NFT هم یک اقدام موثر است. در اکثر جوامع NFT چندین هولدر بزرگ کلکسیون‌ها را در اختیار دارند. در بسیاری از موارد هولدرهای NFT توسط اعضای جامعه شناسایی می‌شوند. ردیابی کیف پول نهنگ‌های NFT به سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری سریع برای خرید یا فروش کمک می‌کند.

به‌طور مثال اگر  یک نهنگ یا کلکسیونر معروف NFT تمام دارایی‌های یک مجموعه توکن غیرمثلی را بخرد (به این اقدام Floor Sweep گفته می‌شود)، این رفتار نشانه باور و اعتماد بالای او به این دارایی است. فلور سویپ زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی تعداد زیادی از توکن‌های بی‌همتای یک مجموعه را که در کف قیمت لیست‌شده‌ است، می‌خرد. به کمک ابزارهای رصد نهنگ، می‌توان تشخیص داد که کیف پول‌های متعلق به نهنگ‌ها، چه زمانی توکن‌های یک مجموعه جدید را جارو می‌کنند. بنابراین علاقه‌مندان به آن کلکسیون NFT متوجه موضوع می‌شوند و اقدام به خرید می‌کنند. در طی بازار صعودی NFTها در سال ۲۰۲۱  (۱۳۹۹) این الگو چندین بار با توجه به رفتار گری واینرچوک (Gary Vaynerchuk) خالق توکن بی‌همتای VeeFriends تکرار شد. 

به هر حال اینکه بدون ابزار و با نگاه به بازار منتظر حرکت نهنگ‌ها بمانید، کار سخت و زمان‌بری است. به‌ویژه اگر هدف شما فقط یک ارز دیجیتال یا مجموعه NFT باشد. اینجاست که ابزارهای ردیابی نهنگ‌های ارز دیجیتال باید وارد عمل شوند. رفتار قیمتی کلکسیون‌های NFT را می‌توان با توجه به مواردی مانند فهرست‌شدن توکن‌های بی‌همتای جدید زیر کف قیمت، فروش توکن‌های بی‌همتا در قیمت پیشنهادی و خرید کامل NFTهای یک مجموعه توسط یک نهنگ رصد کرد. کف قیمت یک مجموعه توکن بی‌همتا، حداقل قیمت قابل خرید است. زمانی که علاقه بازار به یک مجموعه پایین باشد، طبیعتا کف قیمت آن هم پایین می‌آید. معمولا کاهش کف قیمت زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از هولدرهای NFT دارایی خود را پایین‌تر از کف قیمت لیست کند. کاربران می‌توانند از ابزارهای ردیابی نهنگ برای شناسایی چنین رفتارهایی استفاده کنند.

معرفی ابزارهای رایج ردیابی نهنگ ارز دیجیتال

ابزارهایی مانند ویل واچر (Whale Watcher)،، ویل مپ (Whale map)، ویل آلرت (Whale alert)، کلنک اپ (Clank App) و کوین کارپ (Coincarp) نمونه‌هایی از ابزارهای رصد نهنگ ها هستند. علاوه بر این موارد ابزارهایی مانند اتر اسکن (Etherscan) و سل‌اسکن (Solscan) در بلاکچین‌ها، گزینه‌های خوبی برای آگاهی از عملکرد هولدرها هستند.

این ابزارها دارای قابلیت‌های مختلفی هستند. برخی از آن‌ها فقط یک پنجره ساده روی یک بلاکچین هستند. برخی دیگر از قدرت آنالیز و ترسیم نمودار در چندین بلاکچین مختلف برخوردارند. تعدادی از آن‌ها فقط قادر به رصد نهنگ‌های ارز دیجیتال هستند؛ در حالی‌که بعضی ابزارها رصد نهنگ‌های NFT را نیز پوشش می‌دهند. همچنین بعضی از این ابزارها فقط یک آنالیز ساده و اعلان فعالیت نهنگ را صادر می‌کنند، اما ابزارهای پیشرفته‌تر فرصت‌های یادگیری جامع‌تری را به صورت نمودار و آنالیز به کاربران ارائه می‌دهند. در برخی ابزارها فقط یک اطلاع‌رسانی ساده انجام می‌شود، در حالی که برخی دیگر از طریق توییتر و تلگرام به کاربران هشدار می‌دهند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
  • ردیابی نهنگ های ارز دیجیتال چه اهمیتی دارد؟
    نهنگ‌ها بخش زیادی از دارایی را در اختیار دارند و رفتار و حرکاتشان می‌تواند روی بازار اثرگذار باشد.
  • ابزارهای رصد نهنگ‌های کریپتویی کدام‌اند؟
    ویل آلرت (Whale alert) و ویل واچر (Whale Watcher) از جمله ابزارهای Tracking نهنگ‌ها هستند.

سخن پایانی

نهنگ های ارز دیجیتال (Crypto Whale) هولدرهای بزرگی هستند که مبالغ زیادی از یک دارایی را در اختیار دارند. این افراد یا سازمان‌های بزرگ می‌توانند با یک حرکت خرید یا فروش و گاهی حتی با اعلام برنامه یا یک توییت بازار را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین رصد رفتار هولدرهای بزرگ بازار برای سرمایه‌گذاران و کاربران خرد اهمیت زیادی دارد. البته استثنا هم وجود دارد و ممکن است واکنش بازار به تراکنش نهنگ قابل پیش‌بینی نباشد. به هر حال برخورداری از دانش فنی و استفاده از ابزارهای ردیابی نهنگ های ارز دیجیتال می‌تواند به درک و بینش کاربران کمک کند. نظر شما در مورد ابزارهای ردیابی نهنگ‌ها چیست؟ آیا از این ابزارها استفاده می‌کنید؟ اگر ابزار مفیدی سراغ دارید که در این مقاله نامی از آن برده نشد، لطفا در بخش نظرات بنویسید.

منبع
cointelegraph.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا