آیا بستر ورود ارزهای دیجیتال و بلاکچین به حوزه فناوری مالی فراهم است؟

ارز‌های دیجیتال در چند سال گذشته تاثیرات عمیقی بر امور مالی جهان گذاشته‌اند و اگرچه بیت کوین و آلتکوین‌ها در ماه‌های اخیر به نسبت اوج قیمت خود در سال ۲۰۱۷ افت کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که این ارز‌ها در حال تثبیت موقعیت خود باشند.

این وضعیت باعث شده است که بسیاری از کارشناسان چنین فکر کنند که ارز‌های دیجیتال در آینده بیشتر شکوفا خواهند شد. هر روزه افراد بیشتر و بیشتری جذب این صنعت می‌شوند و اقدام به خرید این ارز‌ها می‌کنند؛ همین امر باعث شده که توجه حکومت‌ها به ارز‌های دیجیتال جلب شود.

توسعه و محبوبیت روزافزون ارز‌های دیجیتال باعث به وجود آمدن چالش‌ها و موقعیت‌هایی شده است. امکان معامله با این ارز‌ها، فضای رشد بیشتری را برای کسب و کار‌های کوچک فراهم کرده است و این در حالی است که موسسات مالی بزرگ هم در حال تشخیص سرعت و امنیت حاصل از کار با سیستم‌های دفتر کل توزیع شده هستند.

ارز‌های دیجیتال و فناوری بلاک چین در حال ورود به حوزه فناوری مالی

ارز‌های دیجیتال

بسیاری از شرکت‌ها در حوزه بانکداری و فین‌تک (financial technology) در جستجوی روش‌هایی برای استفاده از فناوری بلاک چین هستند. بلاکچین فناوری زیربنای ارز‌هایی مانند بیت کوین و اتریوم است که در این فناوری، داده‌ها به ترتیب زمانی و در بخش‌هایی بنام بلاک ذخیره می‌شوند.

بلاک چین مزیت‌های زیادی دارد که آن را برای شرکت‌های فناوری مالی بسیار جذاب می‌سازد. از جمله این مزیت‌ها می‌توان هک نشدن بلاک چین و از میان برداشتن اشخاص ثالث برای انجام تراکنش‌ها را نام برد. بسیاری از غول‌های وال استریت از جمله جی‌پی‌مورگان (JPMorgan) در تلاش برای پیوستن به بلاک چین هستند.

نقش قانون گذاران و حکومت‌ها در توسعه ارز‌های دیجیتال

 اگرچه ارز‌های دیجیتال در سال گذشته نوسان‌های غیر معمولی داشتند، اما باز مورد پذیرش افراد زیادی از سراسر جهان قرار گرفتند. این یعنی که لازم است که حکومت‌ها و نهاد‌های قانونی وارد این بازار شوند و اقدام به قانون گذاری کنند زیرا هنوز هم نوعی هرج و مرج و بی قانونی در این بازار مشاهده می‌شود.

به عنوان مثال، اخیرا خزانه داری آمریکا گزارشی را در مورد سیستم مالی حال حاضر جهان بیرون داده است و در آن به ارز‌های دیجیتال اشاره کرده است و پیشنهاد‌هایی را برای بهبود قانون گذاری در این حوزه داده است. بخش‌های زیادی از این گزارش مربوط به ارز‌های دیجیتال است و در آن به این حقیقت اعتراف شده که این ارز‌ها سریعا در حال رشد هستند و پذیرش فناوری بلاک چین نیز در حال افزایش است.

در این گزارش همچنین به حکومت توصیه شده است که از نوآوری ارز‌های دیجیتال پشتیبانی کند، و آنها معتقدند که این ارز‌ها می‌توانند باعث بهبود سیستم‌های مالی شوند و هزینه‌ها را کاهش دهند. جالب است بدانید که آریزونا اولین ایالت آمریکا بود که ارز‌های دیجیتال را به رسمیت شناخت و به شرکت‌های فینتک اجازه داد که به آزمایش سرویس‌ها و محصولات خود بپردازند.

تمرکز کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بر بلاک چین

ارز‌های دیجیتال

همزمان با تشخیص اهمیت ارز‌های دیجیتال و فناوری‌های همراه آنها از جانب کشور‌ها، بعضی از بخش‌های حکومتی اقدام به مشارکت فعال در این حیطه کرده‌اند. در اوایل ژوئن امسال بود که کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد که یکی از مشاوران کهنه کار خود بنام والری سوچپانیک (Valerie Szczepanik) را به عنوان دستیار مدیر در بخش مالی سازمانی منصوب کرده است.

بسیاری از این تصمیم استقبال کردند زیرا والری را فرد لایقی می‌دانستند که می‌تواند در اعمال منطقی مقررات اوراق بهادار آمریکا به حیطه ارز‌های دیجیتال کمک کند و همچنین به ایجاد هماهنگی در بین نهاد‌های قانون گذاری هم کمک کند. والری باعث شد که کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پورتالی را راه اندازی کند که از طریق آن با سازمان‌های توسعه دهنده و استفاده کننده از فناوری‌های مدرنی مانند هوش مصنوعی و بلاک چین که در حوزه سرمایه گذاری و امور مالی رایج هستند، در ارتباط باشد.

این پورتال با نام کانون استراتژیک برای نوآوری و فناوری مالی شناخته شده است که به اختصار FinHub نامیده می‌شود. این پورتال به کارآفرینان حوزه فینتک کمک می‌کند که به آسانی به کمسیون بورس و اوراق بهادار دسترسی داشته باشند و بتوانند سوالات و نظرات خود را مطرح کنند.

کلام آخر

بدون شک ارز‌های دیجیتال دیگر توسط حکومت‌ها و نهاد‌های قانون گذار جدی گرفته می‌شوند و همچنین در بخش‌های بانکداری، امور مالی و غیره نیز به آنها نگاهی ویژه می‌شود. بسیاری از کارشناسان مالی بر این باورند که حضور بلاک چین در بازار‌های موسساتی ضروری است. اهمیت موضوع به قدری است که نزدک می‌خواهد تا انتهای امسال از فناوری بلاک چین استفاده کند. پتانسیل بلاک چین در پردازش تراکنش‌ها به صورت کارا، ایمن و سریع، چیزی نیست که بتوان به آسانی از آن گذر کرد و آن را نادیده گرفت. نظر شما چیست؟ بلاک چین و ارز‌های دیجیتال چه دستاورد‌های دیگری برای امور مالی فراهم خواهند کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع avatrade.co.za
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر