مقالات

ارز دیجیتال راهکاری برای قدرتمند کردن مردم است

یک ویدیو از شهر سان کریستوبال ونزوئلا، در مارس ۲۰۱۹ صف بی پایان مردم را نشان می دهد که در خیابان منتظر هستند. راوی می گوید آنها با امید برداشت پولهایشان در صف بانک منتظر هستند تا آن را برای اجناس مورد نیاز و مواد غذایی صرف کنند قبل از اینکه تورم بی رویه ارزش ارز ونزوئلا را بیش از پیش پایین بیاورد. بحران سیاسی و اقتصادی در ونزوئلا از سال ۲۰۱۰ رو به افزایش است. امتناع رئیس جمهور نیکلاس مادورو ( Nicolas Maduro) از اعلام وضعیت اضطراری یعنی اینکه که گروه های امدادی نمی توانند برای کمک به مردم مداخله کنند و در فوریه ۲۰۱۹، دولت کالاهایی را که از طرف ایالات متحده اهدا شده بود را مسدود کرد.

مادورو از این بیم داشت كه این منابع به نفع ایالات متحده و خوان گوآیدو (رهبری که پس از او مشروعیت می یافت) باشد. بسیاری از شهروندان ونزوئلا سعی در ترک این کشور داشته اند، بعضی از آنها رول های دلار را در موهای خود پنهان کرده اند تا از سرقت آنها در لب مرز جلوگیری کنند. ونزوئلا برای دسترسی به بازار اقتصاد جهانی که کنترل رژیم را دور بزند، به راهی برای رسیدن به استقلال مالی نیاز دارد. و برای بعضی از شهروندان ونزوئلا این کمک ها به شکل بیت کوین از راه رسیده اند.

در کشورهایی که دولت با کنترل پول مردم خود را کنترل می کند، ارز دیجیتال راهکاری قدرتمند برای مردم است

به عنوان یک ارز دیجیتال، بیت کوین روی یک دفتر کل غیر متمرکز الکترونیکی به نام بلاک چین ساخته می شود. این دفتر کل توسط هیچ شخصی کنترل نمی شود، بلکه “نود های” فعال در سراسر جهان، نسخه های تمام دفتر کل را بر روی رایانه های خود اجرا می کنند، که قطع یا سانسور نمی شوند. ارز های دیجیتال در کیف پول های دیجیتال ذخیره می شوند. این کیف پول ها می توانند بیت کوین را از هرجای دنیا با دور زدن بانک ها و پرداخت بسیار کمتر کارمزد تراکنش های برون مرزی، ارسال یا دریافت کنند. در کشورهایی که دولت با کنترل پول مردم خود را کنترل می کند، ارز دیجیتال راهکاری قدرتمند برای مظلومان است.

الکس گلدشتاین (Alex Gladstein)، استراتژیست اصلی بنیاد حقوق بشر و معاون رئیس انجمن آزادی اسلو، می گوید که بیت کوین کمک های بسیاری به میلیاردها نفری که در کشورهای مستبد زندگی می کنند انجام می دهد. وی به OneZero گفت که حدود ۹۵ درصد از معاملات بیت کوین به دلیل نیاز به یک سیستم اقتصادی بهتر، در دولت های مستبد انجام می شود. او می گوید: خیلی زود است، اما آنچه ما می بینیم واقعاً جالب است.

کسانی که تا به حال حساب بانکی نداشته اند، می دانند چگونه از بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش استفاده کنند. در انتقال فرد به فرد آن را با ارز فیات یا کالا های مور نیاز مبادله می کنند یا آن را به صورت حواله های پرداخت به آن سوی مرز می فرستند. برای ارسال پول به خارج از کشور ایمنی لازم است، زیرا در مرز ونزوئلا سرقت شایع است. گلداشتاین می گوید همه این موارد به خاطر نقدینگی است زیرا مرزهای ونزوئلا هیچ قانونی ندارد. مردم ونزوئلا برای مبادله بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال تنها به تلفن همراه هوشمند و اینترنت نیاز دارند. آنها از واتساپ برای پرداخت اجناس یا ارز فیات، از LocalBitcoins برای مبادله آن یا برنامه پیام رسانی رمزگذاری شده Signal برای ارسال پول به دیگران استفاده می کنند. این کار به آنها اجازه می دهد که برای کارهای خود که به صورت آنلاین انجام می شوند پول دریافت کنند، برای ترک کشور پول ذخیره کنند و بدون اینکه رژیم بفهمد به خارج از کشور پول انتقال دهند. رژیم های مستبد نیز سعی در استفاده از ارز های دیجیتال دارند اما به اندازه مردم خود موفق نیستند.

مادورو یک ارز دیجیتال به نام پترو (Petro) را در اکتبر ۲۰۱۸ عرضه کرد که ظاهرا با ذخایر غنی نفت ونزوئلا پشتیبانی می شود. دولت به شهروندان اجازه می دهد از آن تنها برای خرید پاسپورت و باز کردن میزهای petro‌ در بزرگ ترین بانک کشور استفاده کنند، اما این ارز هنوز مورد اقبال عمومی قرار نگرفته است. منطقه ای در نزدیکی شهر کوچک آلتا پریرا، که ۵ میلیارد بشکه نفت از زمین بیرون کشیده شده بود تا بتواند مخارج این پروژه را تأمین کند، معلوم شد چیزی جز یک جفت دکل نفتی ویران شده نیست و مردم ساکن آنجا حتی نمی دانستند Petro چیست.

چین نیز از سال ۲۰۱۹ آماده عرضه ارز دیجیتال دولتی خود است و ایران حداقل از سال ۲۰۱۷ این موضوع را مد نظر قرار داده است. چندین سازمان برای کمک به ونزوئلا از ارز دیجیتال استفاده می کنند. شرکت Airtm با هدف فرستادن ۱۰ دلار ارز دیجیتال به ۱۰۰ هزار از مردم ونزوئلا از طریق نرم افزار هایشان، شروع به ایرداپ ونزوئلا کرده است. این شرکت تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار دلار جمع آوری کرده و توزیع پول را آغاز کرده است. مدیر عامل این شرکت روبن گالیندو (Ruben Galindo) به OneZero گفت پس از دیدن اینکه بانك ها بدون هیچ گونه اخطاری دارایی های شهروندان را مسدود و آنها را از پول خودشان محروم می کند، وی تصمیم گرفت كه شركت خود را راه اندازی کند. در سال ۲۰۰۱ دولت آرژانتین دقیقاً همین کار را انجام داد تا مانع از کار در بانک ها شود و برداشت از حساب های تحت حمایت آمریکا را منع کند. امروز ۶۵ درصد از کاربران فعلی Airtm ونزوئلایی هستند. گالیندو می گوید:

هدف ما تبدیل شدن به بزرگترین بانک جهان است.

Bitcoin Venezuela و eatBCH هردو کمکهای مالی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را قبول می کنند و سپس آن را به ارز محلی تبدیل می کنند تا برای خرید مواد غذایی و مایحتاج میان مردم توزیع شود. خوزه یکی از بنیانگزاران eatBCH که نمی خواست نام خود را فاش کند می گوید: کریپتو بدون مرز است، در همه جا و با همه کار می کند. این خیلی زیاد است. او درباره تاثیرات کریپتو در امور خیریه مانند این روی مردم ونزوئلا مشتاق است و این پروژه را در توییتر ارتقا می دهد. وی گفت: “مواقعی وجود داشته است كه اهدا كنندگان احساس می كنند كه شخصی در تصاویر ما آنها را تحت تاثیر قرار داده است، با ما تماس گرفته و سپس به طور ویژه به آن شخص یا خانواده  او کمک می كنند. پسری وجود داشت … وقتی به او گفتیم که غذایی که به او می دادیم عاری از هرگونه وابستگی است، او شروع به پریدن به اطراف کرد و از خدا تشکر کرد.”

اگر سعی کنید این پول را از طریق بانک ارسال کنید، باید منتظر پلیس در خانه خود باشید.

GiveCrypto، یک شرکت بدون نیاز به سود مستقر در سانفرانسیسکو است که توسط مدیرعامل صرافی کوین بیس تأسیس شده است، مبلغ ۴ میلیون دلار کمک مالی ارز دیجیتال را جمع آوری کرده است و ادعا می کند تمام این پول به افراد نیازمند اهدا می شود. از فوریه تا آوریل سال جاری، این شرکت کمک های کمی را با ارز دیجیتال به شهروندان ونزوئلا انجام داد، که بسیاری از آنها به دلیل هزینه مواد غذایی مرتباً از غذای خود صرف نظر می کنند. و فقط ونزوئلا نیست. گلدشتاین ادعا می کند که یک آشنا در لندن از بیت کوین برای پرداخت قبض های پزشکی یکی از بستگان خود در تهران استفاده کرده است.

با توجه به تحریم های اقتصادی کنونی ایران، این تنها راه موجود برای ارسال پرداخت های برون مرزی بود. گلدشتاین می گوید:“اگر سعی کنید این پول را از طریق بانک ارسال کنید، باید منتظر پلیس در خانه خود باشید.” واردکنندگان چینی در روسیه با استفاده از ارز دیجیتال، برای دور زدن كنترل های شدید دولت، اقدام به خرید میلیون ها كریپتو به نام تتر می كنند كه برای حفظ برابری با دلار آمریكا و ارسال آن از طریق مرزهای چین از روسیه است. بنیاد Bill and Melinda Gates سال گذشته به منظور ایجاد Mojaloop، پلتفرم پرداخت دیجیتالی طراحی شده برای کاربرانی که به بانک دسترسی ندارند، با سازندگان ارزدیجیتال ریپل همکاری کردند. دستگاههای خودپرداز بیت کوین فیزیکی که به کاربران امکان خرید، فروش و ارسال ارزدیجیتال بدون تلفن هوشمند را می دهند، در کشورهای در حال توسعه محبوبیت زیادی پیدا کرده است، اگرچه آنها نقطه ضعف دارند، زیرا دولت ها می توانند دستگاه ها را از کار انداخته یا حذف کنند. از فناوری دفترکل توزیع شده (DLT) که بر روی آن ارزدیجیتال ساخته می شود، می توان برای حفظ هر نوع سوابق و نه فقط تراکنش های مالی استفاده کرد.

سازمان های بشردوستانه در حال هدایت برخی موارد جالب برای فناوری دفترکل توزیع شده هستند

گروه سیاست های بشردوستانه (HPG)، گروهی از مؤسسه تحقیقاتی ایالات متحده در خارج از کشور، پروژه اخیر خود به نام Whiteflag را توصیف می کند که به گروه های بشردوستانه امکان می دهد اطلاعات حساس مانند مکان بیمارستان ها را در یک بلاک چین امن به اشتراک بگذارند. فقط نهاد های قابل اعتماد با اجازه دسترسی به این بلاک چین می توانند اطلاعات را مشاهده کنند. پروژه كوچك مواد غذايي Building Blocks Building Programme World ساخته شده بر روي پلتفرم اتريوم است و ۱ ميليارد دلار جابجايي مبتني بر پول نقد در سال ۲۰۱۷ ثبت شده است. ارز های دیجیتال به هیچ وجه کامل نیستند. چندین هک مشهور صرافی های کریپتو در سالهای اخیر مقدار زیادی از پول سرمایه گذاران را از دست داده است و همین ناشناسی که به ضعیفان کمک می کند همچنین می تواند به فعالیت های جنایی مانند پولشویی کمک کند.

به گفته گلداشتاین مردم فهمیدند چگونه می توانند از این روش به نفع خود استفاده کنند، اما کاملاً آگنوستیک است. افراد بد هم می توانند از آن استفاده کنند. قطع برق و دسترسی محدود به فناوری در کشورهای در حال توسعه نیز موانع اصلی دسترسی گسترده تر به ارزهای دیجیتال شده است. برای دستیابی به جریان اصلی ، سیاست گذاران نیز باید توازن مقررات و حمایت از مصرف کننده را داشته باشند.

چشم انداز دشوار با توجه به ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال

این فناوری به ویژه در زمینه انسان دوستانه در مراحل اولیه قرار دارد. اما به مردم کمک می کند تا از محدودیت های اقتصادی رژیم های مستبد برای کنترل شهروندان خود استفاده کنند. به گفته گالیندو ، افراد تحت حاکمیت مستبد در یافتن راه هایی برای انجام کارهای غیرممکن مناسب هستند. وی گفت: “شما باید اغواگری باشید که حول مسئله می چرخد. ارزهای دیجیتال سود زیادی برای مردم به همراه دارد.”

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا