رمزارز در ایران

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: ساماندهی تبادل رمز ارزها در اولویت است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ساماندهی تبادل رمز ارزها باید در اولویت باشد، اذعان داشت در حال حاضر حجم عظیمی از گردش مالی در نظام اقتصادی کشور به دلیل عدم ساماندهی رمزارزها از تیررس نظارت خارج شده است و از ظرفیت مالیاتی آن‌ها استفاده نمی‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از خبرگزاری خانه ملت محمدرضا پور ابراهیمی داورانی با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی درباره بررسی وضعیت صنعت استخراج رمز ارزهای جهان روا و مبادلات داخلی آن در کشور در صحن علنی مجلس، گفت: 

 پدیده رمزارزها را باید در دو حوزه مورد بررسی قرار داد؛ رمزارزها با منشا داخلی و رمزارزها با منشا ارز خارجی. موضوعاتی مانند برق موردنیاز برای استخراج، صدور مجوزها، مزارعی که بدون مجوز در حال استخراج رمز ارز هستند و.. از جمله مسائلی است که در حوزه رمز ارزهای داخلی مطرح می‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود:

مزارعی که با مجوز در حال استخراج رمز ارز هستند، تحت نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول به کار هستند و مزارعی که بدون مجوز در حال فعالیت هستند، نیز خلاف قانون عمل می‌کنند.

وی تامین انرژی موردنیاز استخراج رمز ارزها را یکی از انتقادات موجود در این حوزه دانست و توضیح داد:

می‌توان برای تولید رمزارز از ظرفیت نیروگاهی و انرژی پاک استفاده کرد نه برق شبکه‌ای. زیرا بسیاری از این مزارع اعلام آمادگی دارند که پس از آغاز فعالیت‌های خود با مجوز وزارت صمت، انرژی مورد نیاز را از محل انرژی‌های پاک تامین کرده و خود نیز در این امر سرمایه‌گذاری کنند.

پورابراهیمی تصریح کرد:

تمامی مسائل مربوط به استخراج رمزارزها درباره رمز ارزهای داخلی است در حالیکه اصلی‌ترین چالش در شرایط کنونی اقتصاد ایران، موضوع رمزارزهای خارجی و تبادل آنها است؛ رمز ارزهایی که در سایر کشورها تولید می‌شود اما میلیون‌ها ایرانی درحال تبادل آن هستند حال آنکه این بخش از شفافیت اطلاعاتی نیز برخوردار نیست.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ساماندهی تبادل رمز ارزها اولویت است، افزود:

قانونمند کردن استخراج رمزارزها نیز در مرحله بعدی قرار دارد. در حال حاضر حجم عظیمی از گردش مالی در نظام اقتصادی کشور به دلیل عدم ساماندهی رمزارزها از تیررس نظارت خارج شده و از ظرفیت مالیاتی آن‌ها استفاده نمی‌شود.

منبع
خبرگزاری خانه ملت

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا