اخبار داخلی

رییس سازمان امور مالیاتی: معاملات رمز ارزها و خرید و فروش آن‌ها باید مشمول مالیات شود

داود منظور، رییس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد معاملات رمز ارزها و خرید و فروش آن‌ها نیز باید مشمول مالیات شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از ایرنا، داود منظور، رییس سازمان امور مالیاتی کشور، در حاشیه همایش پایانه‌های فروشگاهی در جمع خبرنگاران گفته است تولید رمز ارزها در کشور تابع مقررات و آیین‌نامه‌ها است اما خرید و فروش و معامله آن‌ها غیرقانونی و غیر رسمی است.

رییس سازمان امور مالیاتی با اشاره به درگاه پرداختی که اخیرا ۶ هزار میلیارد تومان به منظور معامله رمزارزها واریزی داشته است؛ خبر داد مالیات بر معاملات رمزارزها یکی از طرح‌های مهم مالیاتی کشور و یک پایه جدید مالیاتی است که به مقابله با سوداگری در اقتصاد کمک می‌کند.

وی افزود:

نسبت به رمز ارزها مطابق قانون عمل می‌کنیم و کسانی که تراکنش مالی داشته باشند بررسی می‌شوند. هر نوع خرید و فروشی که در یک سکوی پرداختی انجام می‌شود و همچنین خرید و فروش رمزارزها پایش می‌شود.

پیش از این در اوایل مرداد سال جاری بود که آقای منظور یکی از روش‌های فرار مالیاتی در کشور را معاملات رمزارزها دانسته بود.

یک ماه پس از این اظهار نظر، مهکامه شریف زاد رییس کارگروه تبادل انجمن بلاکچین ایران اعلام کرد که مالیات بر رمزارزها در ۳ دسته سرمایه‌گذاری، استخراج و تبادل بر اشخاص حقوقی و حقیقی تعلق می‌گیرد با این تفاوت که افراد حقوقی  تحت هر شرایطی ملزم به پرداخت مالیات هستند اما اشخاص حقیقی بسته به نوع عملکرد و استفاده خود از رمزارز‌ها ممکن است مشمول مالیات شوند.

مالیات بر رمزارزها چگونه محاسبه می‌شود؟

در مورد استخراج رمزارزها مطابق بخشنامه دولت مبنای محاسبه مالیات با در نظر گرفتن موارد زیر انجام می‌شود:

  • مراکز استخراج رمزارزها به عنوان واحدهای صنعتی شناخته می شوند و مشمول مقررات مالیاتی هستند.
  • مراکز استخراج رمزدارایی در صورتی که محصول خود را صادر و ارز حاصل از آن را براساس ضوابط بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مزایای مقرر در قوانین و مقررات مالیاتی خواهند شد.
  • اگر ماینرها رمزارزهای خود را در سایت های خارجی یا صرافی های خارجی بفروشند، سازمان امور مالیاتی با آنها مانند افرادی برخورد می کند که در حال تجارت صادرات هستند.

اما در مورد ۲ دسته دیگر گفته شده در سخنان مهکامه شریف زاد یعنی سرمایه‌گذاری و تبادل دستورالعمل مشخصی وجود ندارد. در حال حاضر تنها ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم در این مورد موضوعیت دارد. مطابق این ماده مالیات بر درآمد (نه اصل سرمایه) بر مبنای زیر محاسبه می‌شود:

  • معاف از مالیات: خالص درآمد تا ۲۸۸ میلیون ریال باشد.
  • مالیات سالانه ۱۵٪: خالص درآمد تا ۵۰۰ میلیون ریال باشد.
  • مالیات سالانه ۲۰٪: خالص درآمد تا مبلغ یک میلیارد ریال.
  • مالیات سالانه ۲۵٪: خالص درآمد مازاد بر یک میلیارد ریال. 

ماده گفته شده می‌تواند در مورد سرمایه‌گذاری رمزارزها موضوعیت داشته باشد. هنوز مکانیسمی در مورد معاملات رمزارزها موضوعیت ندارد اما مطابق مصاحبه امروز رییس سازمان امور مالیاتی کشور احتمالا ساز و کاری برای این منظور چیده شود.

مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین و بنابر اطلاعیه جدید شاپرک، سقف مبلغ تراکنش‌های درگاه پرداخت اینترنتی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۵ میلیون تومان کاهش یافته است.

  • چه فعالیت‌هایی در حوزه رمزارزها مشمول مالیات می‌شود؟

بنا بر گفته رییس سازمان امور مالیاتی کشور از این پس به غیر از استخراج رمزارزها، معاملات و خرید و فروش رمزارزها نیز مشمول دریافت مالیات می‌شود.

  • مالیات بر معاملات رمزارزها چگونه محاسبه می‌شود؟

هنوز ساز و کار دقیقی برای این کار تعیین نشده است. در حال حاضر تنها ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم در این باره موضوعیت دارد که مالیات بر مبنای سود سالانه تعیین می‌شود.

منبع
ایرناکارمنتو

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا